Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 11 Nisan 2016, Pazartesi 14:17
banner

Orman Dairesi personeline çamkese böceği eğitimi

Orman Dairesi personeline çamkese böceği eğitimiOrman Dairesi personeli, 8 Nisan’da verilen eğitim seminerinde, çamkese böceği ile mücadelede halen yapılmakta olan biyolojik mücadele teknikleri hakkında bilgilendirildi.
Paylaş  
123
109
92
2

banner

Bayındırlık, Çevre ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, çamkese böceğiyle mücadelede gelinen aşamaya ve Orman Dairesi personeline verilen eğitim seminerine ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Ülkemizin genç ormanlarında ve kızılçam ormanlarında etkili olan ve  alevsiz yangın olarak adlandırılan Çamkese Böceği (Thaumetopoea pityocampa/ Thaumetopoea wilkinsoni) bu yıl ormanlarımızı büyük oranda etkisi altına almıştır.

Yapılan teknik çalışmalar neticesinde, böcek oranının geçmiş yıllara oranla arttığı gözlemlenmiştir.

Çamkese böceği Akdeniz ülkelerinde özellikle genç kızılçam ormanlarında sıklıkla görülen bir zararlıdır.

Ülkemiz ormanlarının büyük çoğunluğunun kızılçam ağaçlarından oluşması, klimatik etkiler başta, küresel ısınma, kuraklık gibi iklimsel değişimler, ülkemizdeki ormanların zayıf ve bozuk karakterde olması bu böceğin popülasyonu artması ile  zarar derecesinin normalin üzerine çıkarmasına neden olmuştur.

Orman Dairesi olarak 2015 – 2016 döneminde biyolojik ve mekanik mücadele yöntemlerini de kapsayan entegre mücadele yöntemleri uygulanmak sureti ile Çamkese Böceğine karşı mücadele edilmiştir.

Entegre mücadele kapsamında ülkemiz genelindeki ormanlarımıza 2015-2016 dönemi içinde için toplam 1000 adet kuş yuvası asılmıştır.

Bu mücadele kapsamında 50 adet  faydalı böcek için adacakılar, yaban hayatı için 56 adet can suyu havuzu yapılarak  2015 yılında başlayan ve 5 yıllık bir dönemi kapsayacak olan projemize 2016 yılında da devam edilmiştir. Orman memurları ve uzmanlar tarafından yapılan incelemelerde, asılan kuş yuvalarında yumurtalar ve yavrular tespit edilmiştir. Çalışmalar neticesinde ilk 5 ay içinde yuvalarda %53 oranında başarı  sağlandığı görülmüştür.

Proje kapsamında 08 Nisan 2016 tarihinde Dairemiz hizmet içi eğitim programı gerçekleştirmiştir.

Yakın Doğu Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr.Wayne Fuller ve Yakın Doğu Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özge Özden Fuller tarafından, orman alanlarında zarar yapan Çam Kese Böceği (Thaumetopoea wilkinsoni) nin biyolojisi ve zarar şekli hakkında Orman Dairesi personeli bilgilendirilmiş ve ayrıca çam kese böceği ile mücadelede ülkemizde halen yapılmakta olan biyolojik mücadele teknikleri hakkında eğitim semineri sunulmuştur.”

KARZAOĞLU: “MÜCADELE UZUN DÖNEMDE SONUÇ VERECEK”

Seminer açılış konuşmasını yapan Orman Dairesi Müdürü Cemil Karzaoğlu biyolojik mücadelenin önemine dikkat çekerek mücadelenin uzun dönemde başarılı sonuç vereceğinin altını çizdi.

Cemil Karzaoğlu biyolojik mücadele çalışmalarında aktif görev alan tüm Orman Dairesi personeline ve ayrıca Yakın Doğu Üniversitesi’nden bilimsel destek ve katkı koyan Yrd. Doç. Dr. Wayne Fuller’e ve Doç. Dr. Özge Özden Fuller’e teşekkür etti.

4 ÇEŞİT YÖNTEM

Doç. Dr. Özge Özden Fuller geçtiğimiz yıl söz konusu zararlı böceğin mücadelesine yönelik Bayındırlık Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bilimsel rapor sunduklarını ve raporun bir yıldır başarıyla Orman Dairesi tarafından uygulanmakta olduğunu belirtti.

Kendisi raporda çevreye duyarlı ve sürdürülebilir en etkili mücadele yönteminin mekaniksel savaş, adacık yönetemi, feromon tuzakları yöntemi  ve biyolojik mücadele yöntemlerinin bir arada uygulanması olduğunu önerdiklerini dile getirdi.

Projeye uzun yıllar destek vermeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

İBİBİK VE BÜYÜK BAŞTANKARA ETKİLİ

Yrd. Doç. Dr. Wayne Fuller ise Çamkese Böceği zararlısının populasyonunun predator kuşlarla control edilebilecek seviyeye çekilebilecek çalışmalarda büyük yer tutabileceğini söyledi.

Bu nedenle proje kapsamında Büyük Baştankara (Parus major) ve Ibibik (Upupa epops) kuşlarının popülasyonunun orman alanlarında çoğalabilmesi için kuş yuvalarının asıldığını belirtti. 

Projenin şimdiye kadar oldukça başarılı devam etmekte olduğunu ancak etkili bir sonuca birkaç yıl sonunda ulaşılabileceğini vurguladı.

Bu zararlı ile mücadelede tüm dünyada biyolojik savaşın uzun dönemde etkili ve başarılı olduğunu ve önemli olanan etkili ve çevreye zarar vermeyen bir mücadele olmasıdır dedi.

Eğitim semineri  boyunca Orman Dairesi personeli konu ile ilgili detaylı olarak bilgilendirildi.

Seminer sonrasında personele Atatürk Orman alanında uygulamalı eğitim de verildi.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
29 Nisan 2016, Cuma
hüseyin devra         - zümrütkö
ormanlarımız kan ağlarkenctp li ilgili bakanlar ne yaptı bu konuda sn sennaroğlu yada sn şahali veya diğerleri.halk bunun için haz etmez sizi yanlızca laf üretirsiniz iş üretemezsiniz.parti meclisindeki 40 kişiyi toplasan bir tane özker özgür etmez, allah rahmet eğlesin, yattığı yer nur mekanı cennet olsun.

11 Nisan 2016, Pazartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Geç kalınmış hatta uyuya kalınmış bir adım.... Maçın 85. dakikası Çam Kese Böcekleri Spor 6 - İlgili Bakanlık ve Dairesi Spor 0 ..... İBD Spor camiasının (yani bizlerin/halkın) bu durum hiç umurunda değil İBD sporcuları ise yalınızca maaş ve ikramiyeleri ile ilgilenmekte....

banner
banner
banner
banner

Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme hafta sonu devam edecek
image Herdaimdostlar, Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme çalışmalarına bu hafta sonu da devam ediyor.
"Antarktika'da kopan buzulun iklim değişikliyle ilgisi yok; 60-70 yılda bir b...
image Doç. Dr. Özsoy, Antarktika'daki 315 milyar tonluk buz kütlesinin kopmasına ilişkin, "Buzul sahanlıklarının belirli aralıklarla kopması normal ve 60-70 yılda bir beklenen süreçtir. İklim değişikliyle ilgisi olduğunu sö...
Çevre Koruma Vakfı'ndan Çevre Çalıştayı
image Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA), Çevre Çalıştayı düzenliyor...