Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 2 Mart 2018, Cuma 15:35
banner

LTB'den daha yeşil bir çevre için güçlü dayanışma

LTB'den daha yeşil bir çevre için güçlü dayanışmaLefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Boray Developments’in imzalamış oldukları işbirliği protokolü ile LTB sınırları içerisinde üç farklı alana yerleştirilecek toplam bin adet fidan için ilk dikim bugün yapıldı.
Paylaş  
23
4
23
0

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB), Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Boray Developments’in imzalamış oldukları işbirliği protokolü ile LTB sınırları içerisinde üç farklı alana yerleştirilecek toplam bin adet fidan için ilk dikim bugün yapıldı.

İLK DİKİMDE 350 FİDAN TOPRAĞA KAVUŞTU

Ortaköy Pompa İstasyonu karşısında bulunan yeşil alanda yapılan ilk dikimle 350 fidan kurak toprakla kavuşturuldu.

LTB Park, Bahçeler ve Aydınlatma Şubesi personellerinin yanı sıra K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği ve Boray Development çalışanlarının katıldığı dikimde Levent Kolej öğrencileri de yer aldı ve Lefkoşa’nın daha yeşil bir çevreye sahip olabilmesi adına fidanları toprağa yerleştirdi.

İşbirliği kapsamında geriye kalan fidanlar önümüzdeki günlerde belirlenen noktalara dikilecek.

Dikim sırasında LTB Başkanı Mehmet Harmancı, K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer ve Boray Developments Direktörü Aykut Mazhar basına açıklamalarda bulundu.

GÜRCAFER: YAPTIĞIMIZ İNŞAATLARIN 3 KATI KADAR YEŞİL ALAN KAZANDIRABİLİRİZ

K.T. İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, güzel bir organizasyon için bir araya geldiklerini ifade ederken, uzunca bir süredir şehrin nasıl daha yeşil olabilmesine katkı koyabileceklerini görüştüklerini, bu arayışlarını kurumsal bir temele oturtmak adına bu işbirliğine imza attıklarını belirtti.

“Kirleten öder” anlayışının dünyada genel olarak hakim olan bir teamül olduğunu, hatta bunun bazı ülkelerde de yasal bir durum oluşturduğunu ifade eden Gürcafer, bunun da özellikle inşaat müteahhitlerine büyük sorumluluk yüklediğini, çünkü meslekleri gereği toprağın eski halinden geri döndürülemeyecek şekle gelebildiğini belirtti.

LTB ile parkaların veya yeşil alanların yeşillendirilmesi ve ağaçlandırılması konusunda işbirlikleri kapsamında bir park ve onun içerisine bir yaşlılar evi yapma hedefleri bulunduğunu da ifade eden Gürcafer, “Yaptığımız inşaatların 3 katı kadar yeşil alan kazandırabiliriz. Bu işbirliği ve dayanışmamızın da tüm ülkeye ve diğer müteahhitlerimize örnek oluşturmasını temenni ederim” dedi.

MAZHAR: HEP BİRLİKTE BİR SİNERJİ YARATARAK BİR KÜLTÜR OLUŞTURMAK İSTİYORUZ

Boray Developments Direktörü Aykut Mazhar ise konuşmasında yaşadıkları ülkeye ve şehre doğa sevgisi aşılamak adına böylesi bir işbirliğine gidildiğini ifade ederek, yarattıkları tahribata telafi için yola çıktıklarının altını çizdi.

Mazhar, çocuklar ve vatandaşlarla bir sinerji yaratarak bir kültürü oluşturma hedefinde olduklarına vurgu yaparak, bu alanda daha büyük hedefler koyduklarını ifade etti.

Aykut Mazhar, fidan sayısını ilerde 10 bin, sonrasında da 100 bine çıkarmayı arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

BAŞKAN HARMANCI: DOĞA DOSTU GELİŞİM BİR VİZYON MESELESİDİR. BİZ DOĞAYI DA DÜŞÜNEREK GELİŞİME TARAFIZ

LTB Başkanı Mehmet Harmancı ise gelişimin önü alınmaz bir süreç olmasına karşın, doğa dostu gelişimin bir vizyon meselesi olduğunu, bugün de atılan adımın bu vizyonun bir parçasını oluşturduğunu ifade etti.

Başkan Harmancı, kendilerinin gelişimin önünde bir sekte oluşturma değil, ama doğayı da düşünerek bir gelişime taraf olduklarını belirterek, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“LTB olarak yine örnek bir uygulamaya geçerek her inşaat ruhsatı alınması için metrekareye göre belli bir ağaçlandırma kuralı koyduk. Belediye Meclisi ile birlikte şehirlerimiz gelişirken, nefes borularımızın da aynı minvalde çoğalmasını sağlamayı amaçladık. Doğaya yapacağımız her yatırım, şehre değer katar ve albenisini yükseltir.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, Alagadi sahilini temizlemeye davet ediyor
image Hayvan haklarına duyarlı örgütlerden oluşan Dünya Yalnız Bizim Değil Hareketi, 2 Eylül Pazar günü Alagadi sahilini temizleyecek.
Rehberler Birliği'nden temiz çevre ve sağlıklı doğa uyarısı
image Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), temiz bir çevrenin ve biyolojik çeşitliliğin olduğu, kuşların yaşadığı sağlıklı bir doğanın, turizm için çok önemli olduğunu vurguladı.
Altınkum sahili tertemiz oldu
image Turizm ve Çevre Bakanlığına bağlı Çevre Koruma Dairesi, halkın ve turistlerin daha temiz ve daha sağlıklı ortamda vakit geçirmesini sağlamak  amacıyla Altınkum sahilinde biriken çöpleri temizleyerek, taticilerin ve ha...