Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 31 Mart 2018, Cumartesi 10:05
banner

Kirli sanayi dumanı soframıza geliyor! Mühendis odaları uyardı: "Hava kalitesi ölçümü yapılmalı"

Kirli sanayi dumanı soframıza geliyor! Mühendis odaları uyardı: Hava kalitesi ölçümü yapılmalıÇevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu, Haspolat Kirli Sanayi bölgesi yakınlarında havaya yayılan dumanın hava kalitesini düşürdüğünü ve yayılan dumanda bulunan kimyasal bileşenlerin fabrikalarda çalışanları ve bölgedeki havayı soluyan insanları olumsuz etkilediğini belirtti.
Paylaş  
45
12
43
0

banner

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Doğuç Veysioğlu, Haspolat Kirli Sanayi bölgesi yakınlarında havaya yayılan dumanın hava kalitesini düşürdüğünü ve yayılan dumanda bulunan kimyasal bileşenlerin fabrikalarda çalışanları ve bölgedeki havayı soluyan insanları olumsuz etkilediğini belirtti.

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Erkut Uluçam ise Haspolat Kirli Sanayi bölgesinde bulunan fabrikalardan yayılan dumanların bileşenlerinin tam olarak hangi kimyasalları içerdiğine dair ölçüm yapılması gerektiğini işaret ederek, bölge sakinlerinin yayılan dumandan rahatsızlık duyduklarını dile getirdi.

Bölgede tarımsal faaliyetlerin yapıldığının da dikkate alınması gerektiğini belirten Uluçam, KKTC’de hava kirliliğinin tarımsal mahsuller üzerinde yarattığı olumsuz etkileri ölçecek bir uygulama olmadığını ve yapılmadığını da kaydetti.

KIBRIS POSTASI - Cansu Yarışan

Fotoğraf: Erol Uysal

Haspolat Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikalardan çıkan siyah dumanlar özellikle fabrikaların yakınında bulunan bölgelerde yaşayan insanları olumsuz etkilerken, fabrika yakınlarında bulunan tarımsal arazilerde üretilen ürünlerin de söz konusu sanayi fabrikalarının yarattığı hava kirliliğinden olumsuz etkileniyor.

Foto muhabir Erol Uysal'ın objektifine yansıyan fotoğraflarda Haspolat Kirli Sanayi Bölgesi'nde bulunan fabrikanın bacasından çıkan kirli duman görülürken, sanayi bölgesinden havaya yayılan dumanların insan ve bitkiler üzerindeki olumsuz etkileri hakkında Çevre Mühendisleri Odası Başkanı DoğuçVeysioğlu ve Ziraat Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Erkut Uluçam Kıbrıs Postası’na konuştu.

 VEYSİOĞLU: “ÇEVRE DAİRESİ HAVA ÖLÇÜMLERİNİN YAPILDIĞINA DAİR NET BİR BİLGİ VERMEDİ”

Çevre Mühendisleri Odası Başkanı DoğuçVeysioğlu, Haspolat Kirli Sanayi Bölgesi’nden uzun yıllardır havaya yayılan dumanların insan sağlığı açısından olumsuz etkiler yarattığını dile getirerek, Hava Kalitesi Kontrol Tüzüğü’ne göre yakma işlemi gerçekleştiren sanayi tesislerinin yarattığı hava kirliliğinin Çevre Koruma Dairesi yetkilileri ve fabrika sahipleri tarafından ölçülüp tüzükte belirtilen değerlere göre belirlenmesi gerektiğini ifade etti ve şöyle konuştu:

“Çevre Koruma Dairesi, sanayi atıklarından kaynaklanan dumandan havaya yayılan dumanın değerlerini ölçmek ve hava kalitesini ölçmek amacıyla gerekli ekipmanı sağlayacağı yönünde açıklama yapmıştı. Ancak bu ekipman ve gerekli ölçümlerin yapıldığına dair net bir bilgi verilmedi”

 “İNSAN SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLENİYOR”

Haspolat Kirli Sanayi bölgesi yakınlarında yapılan tarımsal faaliyetlerin ve tarım mahsullerinin olumsuz etkilenmediğini belirten Veysioğlu, havaya yayılan dumanın hava kalitesini düşürmesinin ve yayılan dumanda bulunan kimyasal bileşenlerin fabrikalarda çalışanları vebölgedeki havayı soluyan insanları olumsuz etkilediğini belirtti.

 ULUÇAM: “HAVAYI SOLUYAN İNSANLAR ŞİKÂYETÇİ”

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Erkut Uluçam ise Haspolat Kirli Sanayi bölgesinde bulunan fabrikalardan yayılan dumanların bileşenlerinin tam olarak hangi kimyasalları içerdiğine dair ölçüm yapılması gerektiğini işaret ederek, bölge sakinlerinin yayılan dumandan rahatsızlık duyduklarını dile getirdi. Yayılan dumanın bölge sakinleri tarafından büyük şikayetlere neden olduğunu kaydeden Uluçam, dumanın karıştığı havayı soluyan insanların solunum şikayetleri olduğunu belirterek, “Yaşanan hava kirliliğinden havayı soluyan insanlar olumsuz etkileniyor. Bölgede tarımsal faaliyetlerin yapıldığı da dikkate alındığında hava kirliliğinin tarımsal mahsuller üzerinde yarattığı olumsuz etkileri ölçecek bir uygulama maalesef ülkemizde bulunmuyor ve yapılmıyor” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
3
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Brezilya'daki petrol sızıntısı 'Brezilya'nın Karayipleri'ne kadar ulaştı
image Brezilya'nın kuzeydoğu kıyılarında Eylül başından bu yana devam eden petrol sızıntısının, "Brezilya'nın Karayipleri" olarak adlandırılan plajlarıyla ünlü bölgeye kadar ulaştığı bildirildi.
Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme hafta sonu devam edecek
image Herdaimdostlar, Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme çalışmalarına bu hafta sonu da devam ediyor.
"Antarktika'da kopan buzulun iklim değişikliyle ilgisi yok; 60-70 yılda bir b...
image Doç. Dr. Özsoy, Antarktika'daki 315 milyar tonluk buz kütlesinin kopmasına ilişkin, "Buzul sahanlıklarının belirli aralıklarla kopması normal ve 60-70 yılda bir beklenen süreçtir. İklim değişikliyle ilgisi olduğunu sö...