Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 9 Ağustos 2019, Cuma 15:50
banner

Çevre Koruma Dairesi'nden "deniz kaplumbağaları" uyarısı

Çevre Koruma Dairesi'nden deniz kaplumbağaları uyarısıTurizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi’nden deniz kaplumbağaları ve ülke sahillerinin kullanımı hakkında önemli uyarılar yapıldı.
Paylaş  
14
13
13
0

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Çevre Koruma Dairesi, belirtilen sahillerde, belirtilen saatlerde bulunmak, kamp yapmak, gece konaklamak, ilgili sahillerde bulunan deniz kaplumbağaları açısından sakıncalı olduğunu belirterek, halkımızı duyarlı olmaya davet etti.

Çevre Dairesi’nden yapılan uyarılar şu şekilde:

“Bilindiği üzere ülkemiz sahilleri, deniz kaplumbağaları için büyük önem taşımaktadır.

Pek çok sahilimiz kaplumbağa koruma alanı olarak koruma altına alınmıştır. Kaplumbağaların ürediği aşağıda belirtilen sahillerde Mayıs-Ekim ayları arasında gün batımından sonra bulunmak, kamp yapmak, ateş yakmak ve benzeri etkinlikler bu muhteşem ve tehlike altındaki canlıları rahatsız edecek; varlıklarını tehlikeye atacaktır. Tüm halkımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Kaplumbağaların koruma altına alındığı sahiller:

Yalya-Sadrazamköy arasındaki tüm sahiller (Akdeniz Köyü sahilini de içine alır), Karşıyaka/Güzelyalı, Alagadi, Esentepe Halk Plajı (plaja inen yolun doğusundaki sahil), Tatlısu/Mersinlik, Dipkarpaz Ronnas, Ayfilon, Altınkum-Kaleburnu arasındaki tüm sahiller, İskele - Yeniboğaziçi arasındaki tüm sahiller.

Halkımızı bu bölgelerimizde yukarıda belirtilen aktiviteleri gerçekleştirmemeye, yaban hayata karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Özellikle, yukarıda adı geçen sahillerde kamp yapılması ve gece sahilde kalınmasının, ülkemiz sahillerini evleri olarak seçen kaplumbağalar için çok sakıncalı olduğunu hatırlatırız;

Belirtilen yerlerde, belirtilen şartlara uymayan vatandaşlarımızın, ilgili sahillerde bulunan görevliler tarafından, bulundukları sahillerden uzaklaştırma yetkilerinin bulunduğunu, önemle duyururuz.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Kuzey Kutbu'nda 'karla karışık plastik' yağıyor
image Yeni bir çalışma, Kuzey Kutbu'nda bile karla birlikte gökten mikro plastik parçacıklarının yağdığını ortaya koydu. Bir litrede 10 binden fazla plastik parçacık buldu.
Küresel ısınmaya karşı bir vatandaş inisiyatifi de Kuzey'den: "Kıbrıs'a 300 b...
image Küresel ısınmaya karşı Kıbrıs'ın güneyinde faaliyet gösteren "Lefkoşa'ya 300 bin Ağaç" isimli vatandaş inisiyatifinin 'ağaç dikme seferberliği ilan etmesi' konusunda harekete geçme kararı alması sonrası, Kuzey'de de h...
İşletmeler 'plastik pipet' yerine alternatifleri değerlendirmek istiyor: "Ted...
image Lefkoşa Surlariçi'ndeki bazı işletmeler, dünyadaki plastik tüketiminin yüzde 8'ini kapsayan 'plastik pipet' konusunda harekete geçti. Kafe, restoran veya barlarını; sadece plastik pipetlerden değil, tüm plastik matery...