Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 9 Ağustos 2019, Cuma 15:50
banner

Çevre Koruma Dairesi'nden "deniz kaplumbağaları" uyarısı

Çevre Koruma Dairesi'nden deniz kaplumbağaları uyarısıTurizm ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Çevre Koruma Dairesi’nden deniz kaplumbağaları ve ülke sahillerinin kullanımı hakkında önemli uyarılar yapıldı.
Paylaş  
15
13
14
0

banner

Turizm ve Çevre Bakanlığı, Çevre Koruma Dairesi, belirtilen sahillerde, belirtilen saatlerde bulunmak, kamp yapmak, gece konaklamak, ilgili sahillerde bulunan deniz kaplumbağaları açısından sakıncalı olduğunu belirterek, halkımızı duyarlı olmaya davet etti.

Çevre Dairesi’nden yapılan uyarılar şu şekilde:

“Bilindiği üzere ülkemiz sahilleri, deniz kaplumbağaları için büyük önem taşımaktadır.

Pek çok sahilimiz kaplumbağa koruma alanı olarak koruma altına alınmıştır. Kaplumbağaların ürediği aşağıda belirtilen sahillerde Mayıs-Ekim ayları arasında gün batımından sonra bulunmak, kamp yapmak, ateş yakmak ve benzeri etkinlikler bu muhteşem ve tehlike altındaki canlıları rahatsız edecek; varlıklarını tehlikeye atacaktır. Tüm halkımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Kaplumbağaların koruma altına alındığı sahiller:

Yalya-Sadrazamköy arasındaki tüm sahiller (Akdeniz Köyü sahilini de içine alır), Karşıyaka/Güzelyalı, Alagadi, Esentepe Halk Plajı (plaja inen yolun doğusundaki sahil), Tatlısu/Mersinlik, Dipkarpaz Ronnas, Ayfilon, Altınkum-Kaleburnu arasındaki tüm sahiller, İskele - Yeniboğaziçi arasındaki tüm sahiller.

Halkımızı bu bölgelerimizde yukarıda belirtilen aktiviteleri gerçekleştirmemeye, yaban hayata karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Özellikle, yukarıda adı geçen sahillerde kamp yapılması ve gece sahilde kalınmasının, ülkemiz sahillerini evleri olarak seçen kaplumbağalar için çok sakıncalı olduğunu hatırlatırız;

Belirtilen yerlerde, belirtilen şartlara uymayan vatandaşlarımızın, ilgili sahillerde bulunan görevliler tarafından, bulundukları sahillerden uzaklaştırma yetkilerinin bulunduğunu, önemle duyururuz.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme hafta sonu devam edecek
image Herdaimdostlar, Salamis ormanlarına kuş yuvası yerleştirme çalışmalarına bu hafta sonu da devam ediyor.
"Antarktika'da kopan buzulun iklim değişikliyle ilgisi yok; 60-70 yılda bir b...
image Doç. Dr. Özsoy, Antarktika'daki 315 milyar tonluk buz kütlesinin kopmasına ilişkin, "Buzul sahanlıklarının belirli aralıklarla kopması normal ve 60-70 yılda bir beklenen süreçtir. İklim değişikliyle ilgisi olduğunu sö...
Çevre Koruma Vakfı'ndan Çevre Çalıştayı
image Çevre Koruma Vakfı (ÇEKOVA), Çevre Çalıştayı düzenliyor...