Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DOĞA ve ÇEVRE 29 Ağustos 2019, Perşembe 09:20
banner

Amazonlardaki yangınlara çözüm için zirve düzenlenecek

Amazonlardaki yangınlara çözüm için zirve düzenlenecekBrezilya Devlet Başkanı Bolsonaro 6 Eylül'de Amazon'daki yangınlar konusunda komşu ülkelerle bir zirve yapılacağını duyurdu.
Paylaş  
51
50
51
0

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Amazon'da devam eden orman yangınlarıyla ilgili olarak 6 Eylül tarihinde bir toplantı yapılacağını bildirdi.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Amazon ormanlarında devam eden yangınlarla ilgili olarak Venezuela hariç komşu ülkelerle birlikte Kolombiya'nın Leticia şehrinde 6 Eylül Cuma günü bir toplantı düzenleneceğini açıkladı.

Bolsonaro, Şili'nin Amazonlar'daki yangını söndürmeye yardım etmeleri için 4 hava aracını göndermesini kabul ettiklerini bildirdi. Bolsonaro, G7 ülkelerinin yangınların söndürülmesi için yaptığı 20 milyon avroluk yardım teklifini reddettiklerini belirterek, Brezilya'nın egemenliğinin "herhangi bir karşılığı olmadığını, 20 trilyon doların bile kabul edilemez" olduğunu söyledi.

Şili Devlet Başkanı Pinera da Brezilya ile yaptıkları karşılıklı işbirliğinden dolayı çok memnun olduğunu kaydederek, çevre sorunlarının ülkelerin egemenliklerine saygı duyularak çözülmesi gerektiğini, ikili işbirliğine dayalı bir şekilde yapılacak uluslararası yardımların "değerli ve önemli" olduğunu vurguladı.

AMAZON ORMANLARI YANIYOR

Son yılların en büyük orman yangınlarına maruz kalan, dünyanın en geniş tropikal bölgesi Amazonlar, yeterli önlem alınmaması ve gerekli müdahalelerin yapılmaması nedeniyle haftalardır yanmaya devam ediyor.

Dünyadaki oksijenin yaklaşık yüzde 20'sini sağlayan Amazonlarda son birkaç haftadır süren yangınlar dünya kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

Çevreciler, yangınlardan ağaç endüstrisini ve tarla açmak için ağaçları tahrip eden çiftçileri sorumlu tutuyor.

Avrupa Birliği (AB), Brezilya'daki dünyanın en büyük yağmur ormanları Amazonlardaki yangınlardan "derin endişe" duyduğunu belirterek, gerekli yardımı sağlamaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, G7 ülkelerinin Amazonlar'daki orman yangınlarının söndürülebilmesi için 20 milyon avro destekte bulunma teklifini, ülke egemenliğini zedelediği düşüncesiyle reddetmişti.

Amazon ormanları, Brezilya'nın yanı sıra Kolombiya, Peru, Venezuela, Bolivya, Ekvador, Surinam, Guayana ve Fransız Guayanası'nda da bulunuyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

21 Eylül Dünya Temizlik Günü: "Let's Do It!" hareketi 169 ülke ile eş zamanlı...
image Dünya Temizlik Günü, "Let's Do It!" (Haydi Yapalım!) çevre temizliği farkındalık hareketi, 169 ülke ile eş zamanlı olarak 21 Eylül'de Kuzey Kıbrıs'ta 4 bölgede gerçekleştirilecek.
Danimarkalılar oturdukları yerden ağaç dikecekler
image Danimarka'nın ulusal televizyon kanalı TV2, yarın 2.5 saat boyunca canlı yayınlanacak bir programla izleyicilere 1 milyon ağaç dikilmesi için bağış yapma çağrısında bulunacak.
Orman Dairesi Müdürü: "KKTC'deki orman varlığının kalbi, askeri atış alanı me...
image Müdahale şansı en zor bölgelerin askeri bölgeler olduğuna dikkat çeken Orman Dairesi Müdürü, KKTC'deki orman varlığı oranının yüzde 23,1 olduğunu, bu orman varlığının kalbinin ise Alevkayası bölgesindeki ormanlık alan...