Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 15 Nisan 2018, Pazar 09:10
banner

Mahalli: "Kısa vadede Kıbrıs'a yansımaz"

Mahalli: Kısa vadede Kıbrıs'a yansımazSuriye’ye yönelik yapılan hava saldırısına, Kıbrıs’taki İngiliz Üslerinden kalkan jetler de destek verdi. Rus Eski General Evgeny Buzhinsky ise, BBC’nin "Moskova Kıbrıs’ı vurur mu?" sorusu üzerine bunun ihtimal dâhilinde olduğunu ifade etti.
Paylaş  
9
3
9
0

KIBRIS POSTASI - Ertuğrul SENOVA

• Suriye’ye yönelik yapılan hava saldırısına, Kıbrıs’taki İngiliz Üslerinden kalkan jetler de destek verdi. Rus Eski General Evgeny Buzhinsky ise, BBC’nin "Moskova Kıbrıs’ı vurur mu?" sorusu üzerine bunun ihtimal dâhilinde olduğunu ifade etti.

• Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na değerlendirmede bulunan Ortadoğu Uzmanı ve Gazeteci-Yazar Hüsnü Mahalli ise bu durumun kısa vadede Kıbrıs’a yansıyabileceğini düşünmediğini ifade etti.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın, Suriye’deki kimyasal silah tesislerine yönelik hava saldırısına, Kıbrıs’ta bulunan İngiliz üslerinden Ağrotur’dan da Tornado tipi 4 jet uçağı katkı koydu.

Konuyla ilgili “Eğer Rus kanı dökülürse, Moskova aynı ölçüde karşılık verir” diyen Rus Eski General Evgeny Buzhinsky, İngiltere’nin Akdeniz’deki askeri varlığını bombalayabileceğini söyledi. BBC’nin "Moskova Kıbrıs’ı vurur mu?" sorusu üzerine konuşan eski Rus General, bunun ihtimal dâhilinde olduğunu ifade etti.

“Devletler, ani, fevri ve duygusal davranmaz”

Rusya’nın Kıbrıs’ı vurma ihtimaline ilişkin Kıbrıs Postası’na konuşan Ortadoğu Uzmanı ve Gazeteci-Yazar Hüsnü Mahalli, bu durumun kısa vadede Kıbrıs’a yansıyabileceğini düşünmediğini belirterek, “Ama bir kenara yazılır ve gereği yapılır. Devletler, ani, fevri ve duygusal davranmaz” vurgusunda bulundu.

Mahalli, “İlle de vurarak karşılık olmasa da, mutlaka karşılık verilir” yorumunda bulundu.

“Türkiye taraftır”

1940’lı yılların sonlarından bu yana Türkiye’nin batıdan yana olduğunu ve batının en önemli ‘geleneksek’ müttefiki olduğunu belirten Mahalli, “Yapılan saldırıdan ziyade, tepemizde uydular dolaşıyor. Vurmak, savaşın en kolay yanıdır” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin, batıdan yana takındığı durumun, bu uydularla ilişkili olduğunu söyleyen Ortadoğu Uzmanı Mahalli, ABD’nin Adana’daki radar üssü vesilesiyle, tüm Ortadoğu’yu ve hatta Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarını, yazışmalarını dahi, her şeyi bu üs sayesinde dinlendiğini, takip edildiğini ifade etti.  

“Türkiye’nin açıklaması rezalettir”

Türkiye’nin Suriye’ye yapılan müdahaleye ilişkin “Tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” açıklamasını da eleştiren Mahalli,  ”Türkiye’nin açıklaması rezalettir. Türkiye kim ki, uluslararası insanlığın vicdanını koruyor. Ankara toptan utanmalıdır” şeklinde konuştu.

Hz. Muhammed’in göğe yükselişini betimleyen Miraç Kandili sırasında atılan füzelerle, batının simgesel olarak, Peygamberin yükselişini vurduğunu, yükselişi engelleme girişiminde bulunduğunu belirten Mahalli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Biz kandili kutlarken, üzerimizden füzeler geçiyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed'in göğe yükselişini simgeleyen Miraç Kandili sırasında atılan füzelerle, Peygamberimizin yükselişini engellemek için bu saldırılar dün gece yapılmıştır. Bari ‘sözde inandıkları’ Peygambere saygı gösteriniz. ABD, Peygamberi göğe çıkamaz diyor. “


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Uluçay, TC Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edildi
image Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi.
Cumhrubaşkanı Akıncı: "Barış içinde büyümenizi istiyoruz"
image Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, barışın çocuklar için çok gerekli olduğunu söyleyerek, “savaş istemiyoruz, barış istiyoruz. Çocuklarımızın geleceği için barış içinde bir ada istiyoruz. Barış içinde bir bölge istiyoruz. ...
Candan, AKPA Genel Kurulu'nda konuşma yaptı
image Cumhuriyetçi Türk Partisi Milletvekili Armağan Candan ve Ulusal Birlik Partisi Milletvekili Hamza Ersan Saner, Cumhuriyet Meclisi’ni temsilen Avrupa Konseyi Parlamenterler Asamblesi (AKPA) Genel Kurulu’na katılmak üze...