Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 24 Nisan 2018, Salı 09:18
banner

Dr. Aslı Akçay sosyal medyada isyan etti… "Şiddet gören bir bebeğin sesi olmama izin verilmedi"

Dr. Aslı Akçay sosyal medyada isyan etti… Şiddet gören bir bebeğin sesi olmama izin verilmediDoğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Aslı Akçay, sosyal medya hesabı üzerinden çektiği bir video ile çocuk istismarına karşı isyan etti.
Paylaş  
19
11
18
0

Kıbrıs Postası - Cansu Yarışan

Geçtiğimiz günlerde trafikte tanık olduğu bir çocuk şiddeti olayını anlatan Akçay, konuyu polis yetkililerine de aktardığını ancak polis yetkililerinin kendisinin şikayetinin geçerli olmadığını, ancak çocuğun ailesinden bir bireyin şikayet etmesi durumunda kendisinin tanık olarak dinlenebileceğini söylediklerini ifade etti.

Akçay, “demek ki kendini ifade edebilen biri, şiddet görüp polise şikayette bulunduğu zaman, polis darp eden kişiye dava okuyabiliyor. Ancak kendisini ifade edemeyen bir bebek, kendisini ifade edemediği için ailesinden birinin gidip şikayetçi olması lazım. Benim, bu şiddete tanık olduğumda, onun sesi olmama izin yok” diyerek bunun içini acıttığını kaydetti.

Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi öğretim üyelerinden Dr. Aslı Akçay, sosyal medya hesabı üzerinden çektiği bir video ile çocuk istismarına karşı isyan etmesi çocuklara yönelik fiziksel ve duygusal istismar vakalarını gündeme getirirken konuyla ilgi Kıbrıs Postası’na konuşan Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel çocukları korumanın devletin sorumluluğu olduğunu söyledi.

“ÇOCUKLARI KORUMAK DEVLETİN YÜKÜMLÜLÜĞÜDÜR”

Ülkede çocukları korumak adına bir sistemin mevcut olmadığını dile getiren Başel, ülkedeki tüm çocukların fiziksel ve duygusal istismar anlamında risk altında olduğunu ifade ederek, bu alanda devletin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Toplumda fiziksel şiddet ve tehditle çocuk eğitmenin hakim olduğunu belirten Başel, “Çocuğu dövmek veya tehdit ederek eğitmek çocuğun bedensel ve duygusal bütünlüğünün bozulmasına neden olur.

Bu nedenle ebeveynlerin ve okullardaki eğitim sistemi içerisinde çocukları dayak veya tehditle eğitmek yöntemine başvurması sakıncalı sonuçlar doğurur.

Söz konusu fiziksel veya duygusal istismara maruz kalan çocukları korumak ise devletin yükümlülüğüdür” şeklinde konuştu.

“DEVLET ÇOCUĞU KORUYAMIYORSA SUÇA ORTAK OLUR”

Fiziksel veya duygusal şiddete maruz kalan çocukların ailesinden birisinin Sosyal Hizmetler Dairesi’ne şikayette bulunulması sonucunda şiddet uygulayan ebeveyn hakkında yasal işlem başlatıldığını belirten Başel, “Sosyal Hizmetler Dairesi’nin aileden birisinin şikayetini dikkate alması yanı sıra medyaya yansıyan olayları da değerlendirmesi gerekiyor. Eğer devlet çocuklara karşı yapılan şiddete müdahale etmez veya çocuğu koruyamıyorsa suça ortak olmuş sayılır” şeklinde konuştu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
6
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Özersay dedikodulara son noktayı koydu
image Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay 'hükümet dağılacak' söylemlerine cevap verdi.
Maliye Bakanı Denktaş kendi işini kendi gördü!
image Maliye Bakanı Serdar Denktaş mahallesinde büyüyen otları kesti, gören vatandaşın dikkatini çeken görüntü ise sosyal medyanın en çok konuşulan olayı oldu.
Cumhurbaşkanlığı'nda "Özel Eğitim Öğrencisi Özel Çocuklar Şenliği" düzenlendi
image 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı’nda "Özel Eğitim Öğrencisi Özel Çocuklar Şenliği" düzenlendi.