Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 13 Haziran 2018, Çarşamba 15:00
banner

Arıklı: "Derdimiz KKTC... TC'deki siyasi partilerin ya da seçimin içinde değiliz, olmayacağız da"

Arıklı: Derdimiz KKTC... TC'deki siyasi partilerin ya da seçimin içinde değiliz, olmayacağız daYDP Genel Başkanı ve Milletvekili Erhan Arıklı, seçimden sonra hükümetin sıkıntıya gireceğini ve CTP içerisinde sarsıntı yaşanacağını söyledi.
Paylaş  
4
2
5
1

Kıbrıs Postası

Kıbrıs Postası TV olarak Facebook ve Twitter'den canlı yayınlanan Ulaş Barış'ın hazırladığı seçim gündemi programına katılan YDP Genel Başkanı ve Milletvekili Erhan Arıklı, 27 milletvekiliyle bir meclisi açıp kapatmanın çok zor olduğunu ve anayasanın ilgili maddesinin değişmesi gerektiğini kaydetti.

Arıklı, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

"Seçimden önce bir şey söylemiştim, bu seçim sandığından istikrarsızlık çıkacak. Bu seçim sistemiyle gidilen seçimlerden istikrar çıkmaz. Çünkü 26-27 milletvekiline dayalı bir hükümetten doğru sonuç çıkmaz.

27 milletvekiliyle bir meclisi açmak-kapatmak çok zor. Çünkü insanlık halidir, sağlık sebebiyle ya da yurt dışı sebebiyle her zaman 26 sayısını bulmak çok zor.

Biz demokratik bir gelenek başlatıp hükümete 100 günlük bir avans verdik ve nisap konusunda her türlü kolaylığı göstereceğiz dedik. 5 defa nisap sorunu yaşanırken devreye girdik hallettik. Ama o yüz gün bitti. Ben dedim ki her zaman önemli konularda bizden yardım isterseniz biz yine yardımcı oluruz..

Vatandaşın anlamadığı şu; Pazartesi yasama günüdür. Salı günü muhalefetin günü yani denetleme günüdür. Ama Pazartesi, hükümet kendi gününde 26’yı bulmak zorundadır.

UBP ile CTP arasında geçmiş dönemlerden gelen bir rekabet bar. ‘Zamanında siz de bize yaptınız’ gibi bir kavga var. Pazartesi nisap sağlanamadı çünkü kimse bizden yardım istemedi. Kendi kendimize gelin-güvey olacak halimiz yok. Daha önce nisap sağladığımızda da bir teşekkür edenimiz olmadı.

“SEÇİMLERDEN SONRA CTP’NİN İÇİNDE BİR SIKINTI YAŞANACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

Bu nisap konusu elbette devam edecek ama sarsıntının yerel seçimlerden sonra olma ihtimali çok yüksek. Özellikle CTP içerisinde kazanın kaynadığını biliyoruz. CTP şu anda seçimlere 12 belediyeyle gidiyor. 12 belediyenin yarısını kaybettiği takdirde CTP içerisindeki bildik bıyıklılar kavgası tekrar nükseder diye düşünüyorum. Tufan Erhürman’ın da CTP içerisindeki bu bıyıklı kesime direnme ihtimali çok zayıf. Öyle büyük bir kavgaya dayanabileceğini sanmıyorum. Seçimlerden sonra CTP’nin içinde bir sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum.

Bu sıkıntı atlatılsa bile TC ile yapılacak olan protokol var sırada. Hükümetin hangi konularda adım atacağı atamayacağı biliniyor. Dolayısıyla TC’nin tavrı bellidir, bir sancı da burada yaşanacak. Tüm bunları toplayınca hükümeti ciddi şekilde sıkıntıya sokacak. Ama bu hükümetin kolay kolay bırakıp gitmesine müsaade etmeyiz. Daha yapacak şeyleri var. Biz de gerekirse destek veririz. Bu hükümet, halkın kronikleşmiş sorunlarına karşı bir şanstır. Eğitim, sağlık konularında adım atılması çok daha faydalı olur.

“KALDIRIN BÜTÜN DOKUNULMAZLIĞI’ DEMEK SHOW YAPMAKTIR”

Bu hükümetin alternatifi üçlü bir koalisyondur o da hiç sağlıklı olmaz. Ama memlekette vatandaş bizi iş yapalım diye meclise yolladı. Dolayısıyla iş yapmamız gerek o yüzden bu hükümete destek olmalıyız.

Kürsü dokunulmazlığı hariç tüm dokunulmazlıklar kaldırılsın talebi var ama anayasa değiştirilmeden ‘kaldırın bütün dokunulmazlığı’ demek show yapmaktır.

Anayasa değişikliği isteyen o kadar çok acil sorun var ki mesela en önemlisi nisap sorunu, bunlar dururken show için bunları dile getirmek doğru değil.

“BU SİSTEM DEĞİŞMELİ”

Bu sistemin değişmesi konusunda başından beri ısrarlıyız başkanlık sistemi bu ülkeye uygundur. Çözüm de olsa olmasa da başkanlık sistemine geçmeliyiz. Bu sitem böyle devam edemez.

“BİZ KKTC’NİN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN KURULDUK”

Arkadaşlara parti kurarken şunu söyledim. Biz TC’deki bütün siyasi partilere saygılıyız ve eşit mesafedeyiz. Ama bu partiye girerken o şapkanızı kapıda bırakacaksınız dedik. Biz KKTC’nin sorunlarını çözmek için kurulduk. Oradaki etnik meseleleri, siyasi meseleleri buraya taşırsak içinden çıkamayız. Bu bazılarını rahatsız ediyor ama biz TC’deki siyasi partilerin ya da seçimin içine girme heveslisi değiliz olmayacağız da."


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
4
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
13 Haziran 2018, Çarşamba
Emine         - Vadili
Icine ettiniz guzel ulkemin,yeter artik konusmayin.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tatar: "Akıncı, federasyonun olmayacağını biliyor, hala Rumlar fikir değiştir...
image Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Ersin Tatar, “Rum tarafı Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını gasp ederken, hükümetin Kıbrıs politikasının olmamasını, Cumhurbaşkanı ile Dışişleri Bakanı arasındaki görüş ayrılıklarının ...
Uluçay: "Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti konusunda AB ülkelerine bilgilendirme...
image Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Cumhuriyet Meclisi Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi Parlamenter Asemblesi (AKPA) heyetinin AP seçimlerine kadar, Kıbrıslı Türklerin temsiliyeti konusunda Avrupa ...
Özersay: "Sırf, Kıbrıslı Türk olduğu için Kıbrıs Türk halkını temsil ediyor d...
image Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, Meclis’teki konuşmasında AP seçimleri hakkında görüş bildirdi.