Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Haziran 2018, Pazartesi 07:39

Çelebioğlu: "Eğitimli insanların silah taşımasında sıkıntı olmaz"

Çelebioğlu: Eğitimli insanların silah taşımasında sıkıntı olmazÖzel güvenlik hizmeti veren şirket veya kendi güvenlik hizmetini kendi içinde sağlayan bankaların 1 Temmuz’a kadar İçişleri Bakanlığı çatısı altında bulunan Özel Güvenlik Komisyonu’na başvuruda bulunması gerektiği duyurulurken Güvenlik Uzmanı ve Emekli Albay Mehmet Çelebioğlu, yasada bir takım eksikliklerin bulunduğunu söyledi.
Paylaş  
17
12
19
2

 

  • Kıbrıs Postası’na konuşan Çelebioğlu, eksikliklerle ilgili hükümetin daha koordineli çalışmasının faydalı olacağının altını çizerek, “Her şeye rağmen yasal bir zemine oturtulduğu için memnunuz” dedi.
  • Güvenlik şirketlerinin halâ silah taşıma yetkisinin bulunmadığını belirten Mehmet Çelebioğlu, “Eğitimli insanların silah taşımasında sıkıntı olacağını düşünmüyorum” dedi ve özel güvenlik hizmeti verecek olan şirketlerin başka sektörlerde faaliyet gösterememesinin doğru bir karar olduğunu da belirtti.
  • Yasadaki noksanlıklardan birinin; alınacak olan güvenlik personelinin lise ve üniversite mezunu olmak şartı olduğunu, fakat KKTC’de lise veya yüksek okul mezunu bulmanın zor olduğuna işaret eden Mehmet Çelebioğlu, “Türkiye’deki yasaya ortaokul mezunları da dâhil edildi. Bizde de ortaokul düzeyine indirebilir” dedi.

Kıbrıs Postası - Rahmican Çalışkan

Özel güvenlik hizmeti veren şirket veya kendi güvenlik hizmetini kendi içinde sağlayan bankaların 1 Temmuz’a kadar İçişleri Bakanlığı çatısı altında bulunan Özel Güvenlik Komisyonu’na başvuruda bulunması gerektiği duyuruldu.İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda, 1 Temmuz 2017’da hayata geçen Özel Güvenlik Hizmetleri Yasası’na göre, özel güvenlik hizmeti veren şirketler ve şirket bünyesinde kurulan güvenlik birimlerinin, 1 Temmuz 2018’e kadar yasanın öngördüğü koşullara kendilerini uydurmakla yükümlü olduğu ve bahse konu tarihe kadar da izin için başvuru yapılması gerektiği belirtildi.Özel güvenlik hizmeti alma talebi, özel güvenlik faaliyet izni ve özel güvenlik birimi kurma izni için başvuruların Özel Güvenlik Birimi’ne yapılması gerektiği kaydedildi.

“ÖNCEKİ HÜKÜMET TÜZÜĞÜ GEÇİRMEDİ”

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Güvenlik Uzmanı ve Emekli Albay Mehmet Çelebioğlu, yasanın 2017’de geçtiğini, 1 yıl süre tanındığını, fakat önceki hükümetteki İçişleri Bakanlığı’nın tüzüğü geçirmediğini ifade ederek, şu anki mevcut hükümetin çalışmaları yürüttüğünü anlattı.

“HER ŞEYE RAĞMEN YASAL BİR ZEMİNE OTURTULDUĞU İÇİN MEMNUNUZ”

“Türkiye’de yürürlükte olan Özel Güvenlik Yasası’nı kendimize uyguladılar” diyen Çelebioğlu, yasada eksikliklerin olduğunu, buna rağmen hiç olmamasından iyi olduğunu söyledi ve “Her şeye rağmen yasal bir zemine oturtulduğu için memnunuz” ifadelerini kullandı. Yasadaki noksanlıklardan birinin; alınacak olan güvenlik personelinin lise ve üniversite mezunu olmak şartı olduğunu, fakat KKTC’de lise veya yüksek okul mezunu bulmanın zor olduğuna işaret eden Mehmet Çelebioğlu, “Türkiye’deki yasaya ortaokul mezunları da dahil edildi. Bizde de ortaokul düzeyine indirebilir” dedi ve hükümetin biraz daha koordineli çalışmasının faydalı olacağını savundu.

“EĞİTİMLİ İNSANLARIN SİLAH TAŞIMASINDA SIKINTI OLMAZ”

Özel güvenlik hizmeti veren şirketlerin halâ silah taşıma yetkisinin bulunmadığının altını çizen Çelebioğlu, “Eğitimli insanların silah taşımasında sıkıntı olacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

“DOĞRU KARAR”

Öte yandan, Çelebioğlu, özel güvenlik hizmeti verecek olan şirketlerin başka sektörlerde faaliyet gösterememesinin doğru bir karar olduğunu da belirterek sözlerini noktaladı. 


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
0
 
4
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Haziran 2018, Pazartesi
Hayri Yüksel         - Lefkoşa
Sokan istediği silahı soktu. Geç bile galındı güvenlik yasası için. Polis sayımız yetersiz. Mutlaka düzgün eğitimli ve silahı ve KKTC VATANDAŞI güvenlikler olmalı!!!

18 Haziran 2018, Pazartesi
Remzi         - Girne
Kıbrıslı Türklerin kültüründe silah taşıma yoktur ama 74den sonra ne kültür biraktinız ne de gelenek.

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Özersay'a saldıran Taşkın Güneş yakalandı ve tutuklandı!
image Özersay'a Bostancı ziyaretinde sandalye atmak suretiyle saldırarak kahvehane camlarının kırılmasına ve 1 kişinin yaralanmasına neden olan Taşkın Güneş yakalandı.
Başbakan, Bakan ile sendika arasında kaldı
image KIB-TEK'te yaşanan görevden alma krizinin ardından bu sefer de Başbakan Erhürman, Bakan Nami ve El-Sen arasında kaldı.
İşte Özersay'a saldırılan kahvehanenin son hali!
image Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Kudret Özersay ve ekibine yönelik Bostancı'da gerçekleşen saldırının ilk karelerine Kıbrıs Postası ulaştı.