Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 2 Ağustos 2018, Perşembe 07:47
banner

Damacanaların yaşı kriz yarattı!

Damacanaların yaşı kriz yarattı!Kıbrıs Postası son günlerde konuşulan damacana sularda yaşanan sıkıntıyı anlamak için tarafları dinledi.
Paylaş  
14
11
15
2

Damacanada su tüketiminin vazgeçilmez olduğu ülkemizde son zamanlarda yaşanan damacana yaşıyla ilgili tartışmalar vatandaşı mağdur etmeye başladı. Sağlık Bakanlığı ortada bir kriz olmadığını savunarak, “Damacana yaşı en çok 5 yıl olmalı, denetliyoruz sıkıntı yok” derken; sektör temsilcileri standardın 7 yıl olduğunu söyleyerek zor durumda olduklarını iddia ediyor…

Kıbrıs Postası - Vatan Mehmet

Sağlık Bakanlığı‘damacana yaşı en çok 5 yıl olmalı, denetliyoruz sıkıntı yok’ derken; sektör temsilcileri standardın 7 yıl olduğunu söyleyerek zor durumda olduklarını iddia ediyor. Marketler ise bazı şirketlerin kendileri üzerinden vatandaşı mağdur ettiğini söylüyor.

Nisan ayında damacana ile su satışı yapan şirketleri denetleyen Sağlık Bakanlığı, denetimler sonucu bazı şirketlere ceza keserken, Temmuz ayı başında 37 işletmeyi karşısına alarak uyardı ve ciddi denetimler başlattı. Bakanlık ilgili tüzüğe göre 3 yıllıktan fazla olmaması gereken damacanana üretim tarihini sıkı denetim şartı ile tolerans göstererek 5 yıla çıkardı.

Ancak bazı şirketler ellerinde 5 yıllıktan da daha eski damacanaları olduğu için piyasa üzerinden direnç gösteriyor ve bu konuda standarttın 7 yıl olduğunu iddia ediyor.

Kıbrıs Postası’na konuşan Sağlık Bakanı Filiz Besim,  piyasada bu konuda kesinlikle bir kriz olmadığını, aksine halk sağlığı açısından 3-5 ay öncesine göre çok daha denetim altında bir sektör olduğunun altını çizerek, bu denetimin yalnızca damacana üretim tarihi noktasında değil, mikro-biyoloji, klorlama ve benzeri tüm tetkikler açısından böyle olduğunu dile getirdi.

Temel Sağlık hizmetleri Dairesi’nin konuyla yakından ilgilendiğini dile getiren Sağlık Bakanı Besim “5 seneden daha uzun damacana kullanmalarını istemiyoruz ve bunları denetleyeceğiz. Bu bizim kontrolümüzde olacak. Ortada bir kriz yok. Kriz yıllardır denetlenmeyen durumdur. Güneşin olduğu ülkede 10-15 senelik damacanalar var… Denetimin kriz değil, olması gerekendir. Kimsenin endişe edeceği bir şey yok bu halk sağlığı adına bir zapturapttır ve çağdaş uygulama da budur”diye konuştu.

Öte yandan bazı içme suyu şirketlerinin, eski damacana ile uyarılmalarına rağmen piyasaya sürdükleri iadeleri marketler üzerinden kabul etmediği, bu nedenle de marketlerin vatandaştan 25 TL’lik depozito kesmek zorunda kaldığı ifade ediliyor…

Kıbrıs Postası’nın ulaştığı bazı market sahipleri, şirketlerin vatandaşı kendileri üzerinden mağdur ettiğini, çünkü yıllardır depozito parası ödeyen vatandaşın eski tarihli damacanasının iadesini kabul etmediğini, şirketlerin bu durumu marketlere yani kendilerine dayatarak vatandaşla karşı karşıya getirildiklerini ifade ederlerken şirketlerin kendi damacanalarının sorumluluğunu almadığından yakındılar…

Yine Kıbrıs Postası’nın ulaştığı bazı su şirketleri ise Dünya Sağlık Örgütü’nün damacana hakkında kotayı 7 yıl olarak belirlediğini fakat Türkiye ile KKTC’de bunun son toleransla birlikte 5 yıl olmasından yakınırken piyasada ciddi olarak damacanatedariki sorunu olduğunu, bunun yanında hedeflense de üretim yapamadıkları için zamlardan dolayı damacana satın alım sıkıntısı çektiklerini kaydettiler ve zor durumda olduklarını belirttiler.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
2 Ağustos 2018, Perşembe
Cemal Heran         - (Android)serenat@hotmail.com
Tanzanyada da benzeri durum olmuşEski damacanalara su doldurmakta ısrar eden firmaların damacanalarını müşteriler toplu iğne ile delip iade etmişler.Firmaların anladığı dil ile hizaya gelmişler.

2 Ağustos 2018, Perşembe
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Damacanalarla ilgili bir bilgi daha. Damacana polikarbon bir malzemedir ve 14 santigrat uzerinde mikro parcaciklara parcalanmaya baslar. Yani su ile polikarbon icer olabiliriz. Arastirmasi da sizden!

banner
banner
banner
banner
banner

Uyuşturucu tasarrufu: 2 kişi tutuklandı
image Gazimağusa ve Yeniboğaziçi'nde bulunduğu yurt odasında ve ikametgâhında uyuşturucu bulunduran 2 şahıs tutuklandı.
İzleme Ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığına Levent Hızal atandı
image Görevden alma ve atamalar devam ediyor. Devlet Planlama Örgütü, İzleme ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığına Levent Hızal atandı.
Bakan Pilli, KAMU-SEN heyeti ile görüştü
image Kamu - Sen Başkanı Metin Atan ve beraberindeki heyet, Sağlık Bakanı Ali Pilli'yi ziyaret ederek, görevinde başarılar diledi, beklentilerini aktardı.