Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 14 Eylül 2018, Cuma 08:00
banner

KTSO: "Jeneratör değil, yenilenebilir enerji hedeflenmeli"

KTSO: Jeneratör değil, yenilenebilir enerji hedeflenmeliKıbrıs Türk Sanayi Odası bildiri yayınladı...
Paylaş  
11
0
11
0

Kıbrıs Türk Sanayi Odası'ndan elektrik piyasasının geleceğini planlama konusunda birtakım öneriler geldi. Sanayi Odası, jeneratörle günü kurtarmak yerine, geleceğe yatırım yapmanın önemini vurgularken, bunu elde edebilmemiz için de yenilenebilir enerjilere yönelmemiz gerektiğini aktardı.

Sanayi Odası'nın açıklaması şu şekilde:

"Elektrik piyasasının geleceğini planlarken, Türkiye’den enterkonnekte elektrik kablosunun getirilmesi ve yenilenebilir enerji üretiminin artırılması hedeflenmelidir

Ülkemizdeyenilenebilir enerji yatırımlarına daha fazla oranlarda yatırım imkanı sağlayabilecek, sürdürülebilir, arz güvenliği olan ve kaliteli elektrik piyasası kurulmasının en önemli unsuru,Türkiye’den çift taraflı çalışabilecek enterkonnekte elektrik kablosu projesidir.

Bu kapsamda KKTC’de elektrik piyasasının geleceğiniplanlarken,Türkiye’den enterkonnekte elektrik kablosunun getirilmesi ve yenilenebilir enerji üretiminin artırılması haricinde, her hangi başka bir modelin hayata geçirilmesi, elektrik fiyatlarını ucuzlatmayacağı gibi döviz ve petrol fiyatlarına bağımlılığı artıracaktır.

Ülkemizin elektrik konusunda vizyonu gündüz ürettiği yenilenebilir enerjiyle büyük oranda tüketimini karşılayan, üretim fazlasınıTürkiye’ye ve hatta Güney Kıbrıs’a pazarlayan ve gece ihtiyacı oranında bu enerjiyi temin etmek olmalıdır.

Bu prensipler çerçevesinde, ülkemizde enerji tüketiminin arttığı bir gerçek olmakla birlikte, aşağıdaki konuların dikkate alınması durumlarında vehızlı bir icraat dönemi yaşanırsa, yeni jeneratörlere ihtiyaç olmayacağı ortaya çıkacağına inanmaktayız:

  • güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımlarında yaşanan ve ilerleyen dönemlerde yaşanacak artışlar. Bir başka ifadeyle %5 civarında elektrik tüketiminin arttığı belirtilse de, yenilenebilir enerji yatırımlarının artmasıylabu talebin büyük orandakarşılanması,
  • çoklu tarife sisteminin hayata geçirilmesiyle, gündüz yoğun zamanlarda tüketimin gece saatlerine kayması,
  • ülkede atıl üretim santrallerinin tam kapasite çalışması,
  • kablo ile elektrik projesinin hayata geçirilmesine yönelik tahmini sürelerin dikkate alınması.
  • kısa bir dönem dahi ihtiyaç olması durumundajeneratör kiralanabileceği de değerlendirilmesi
  • son zamanlarda yaşadığımız ekonomik krizin de 2019’daki elektrik tüketimlerini de aşağı yönde etkileme durumu.

Bu gerçekler ışığında, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın elektrik piyasasının geleceğini planlama konusunda, bilimsel veriler ışığında hareket ederek, enterkonnekte elektrik projesinin hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar yapmasını yakından takip ediyor vedestekliyoruz.Bununla beraber TC’den enterkonnekte sistemin kurulup, kablo ile elektrik gelmesine rağmen üretim, iletim ve dağıtım alanındaki yapısal sorunların çözülmemesi durumunda elektrik fiyatlarının yeterince düşmeyeceği de unutulmamalıdır.

Ayrıca enerji piyasasında düzenleyici, fiyat belirleyici yapan bağımsız bir kurumun oluşturulması, ülke enerji piyasası için geleceğe dönük önemli adımlardan bir tanesi olacaktır.

KKTC’nin,elektrik piyasasını enterkonnekte elektrik kablosu ve yenilenebilir enerji yatırımları ekseninde planlanmasının ve bu yönde icraatlar yapılmasının, KKTC’deki pahalı elektrik üretimine neden olan jeneratör politikasınınson bulmasının zamanı gelmiştir."


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

PGM ve Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi arasında eğitim işbirliği anla...
image Polis Genel Müdürlüğü (PGM) ile Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi arasında "Eğitim İşbirliği Anlaşması" imzalandı.
Elcil: "Kıbrıs Cumhuriyeti temelinde bir çözüme ulaşma mücadelesi vermek yeri...
image KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk toplumunun uluslararası siyasi statü kazandığı "Kıbrıs Cumhuriyeti" temelinde bir mücadele vererek, Kıbrıs'ta çözüme ulaşma yerine "maceralar" peşinde koşulduğunu savundu.
'Şafağın askerleri' 45 yıl sonra KKTC'de buluşuyor
image Barış Harekatı'nın kritik çarpışmalarından olan "Doğruyol-Ataktepe" muharebelerinin kahramanları 20 Temmuz kutlamaları çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geliyor.