Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 8 Kasım 2018, Perşembe 16:37
banner

Ekonomist Güngör: "Ödenen vergilerin memura değil, halka geri dönüşü olmalı"

Ekonomist Güngör: Ödenen vergilerin memura değil, halka geri dönüşü olmalıUlaş Barış, Gündem programında akademisyen Hasan Güngör’ü ağırladı.
Paylaş  
4
2
3
1

Kıbrıs Postası TV

Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ve Ulaş Barış’ın sunduğu Gündem programının konuğu olan akademisyen Doçent Doktor Hasan Güngör, uzun zamandır içinde bulunduğumuz ekonomik krizi değerlendirdi.

Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin Rahip Brunson ile bir ilgisi olmadığını söyleyen Güngör, olayın ekonomik bir yanı olmamasıyla birlikte, Türkiye’nin bu konuyla ilgili herhangi bir somut adım atmadığını savundu.

“Şu anda Türkiye’de birtakım kampanyalar düzenleniyor fakat bunlar sonuca yönelik değil” diyen Güngör, epeydir bu uygulama var fakat halkın ya da esnafın refah seviyesinde herhangi bir değişiklik görülmediğini belirtti. “80 milyonluk bir ülke için bunun zorlu bir süreç olduğunu kabul ettiğini” aktaran Güngör, enflasyonun mart ayındaki seçimlere kadar düşmeyeceğini düşündüğünü söyledi.  

“BİZDEKİ DURUM DAHA VAHİM”

KKTC’de yaşanan durumun çok daha vahim olduğu vurgusunu yapan Güngör, Türkiye’de krize dair ne yaşanırsa bizde iki katının yaşanmaya devam edeceğini, mevcut hükümetin dövizdeki hareketliliğin sürdüğü esnada değil de şimdi harekete geçmesinin gerektiğini savundu.

“TASARRUF ENGİN BİR DENİZ DEĞİLDİR”

“Tasarruf engin bir deniz değildir” diyen Güngör, kemer sıkma politikasının bir yere kadar sürebileceğini bir süre sonra da verilen hizmetin kalitesinin düşeceğini vurguladı.

“ÖDENEN VERGİLERİN MEMURA DEĞİL, HALKA GERİ DÖNÜŞÜ OLMALI”

“Başka vergi çeşitlerini düşünmenin gerekliliğini” savunan Güngör, ödenen vergilerin halka geri dönüşünün olması gerektiğini vurguladı.

Güngör, vergiler konusunda ayrıca memur vurgusu da yaptı:

“Benim ödediğim vergiler sadece memurların maaşına gitmemeli. Yollar sürekli berbat durumda, bir şekilde bu vergiler halka dönebilmeli. Verginin çalışma sistemi bu şekildedir zaten. Kamuda kalifiye çalışan eksiğimiz var. Bu gerçekten büyük bir problemdir çünkü devletin parası bu şekilde boşa gidiyor.”

“KTHY MESELESİ BİZİM İÇİN EN BÜYÜK DERSTİR”

Kamu yöneticilerinin öngörüsüz olduğunu söyleyen Güngör, önümüzde KTHY gibi bir örnek varken, piyasaya yapılacak müdahalelerin tartılarak yapılmasının gerekliliğini vurguladı:

“Fiyatları dengeleyebilecek faktörleri denklemden çıkartmamak gerekiyor. Eğer çaresizsen bu konuda, bunun da önlemini alabilmen gerekli.”

 “DAİ-DAK MESELESİ YANLIŞ AKTARILDI”

DAİ-DAK meselesine de değinen Güngör, binaların halihazırda mevcut olduğunu fakat bu dakikadan sonra hem DAܒnün ilkokul ve kolejle uğraşmayacağını hem de kurum olarak da öyle bir şeyin mevcut olmadığını söyledi.

“YÜKSEKÖĞRENİM VE TURİZM BU ADAYI KURTARABİLECEK TEK ŞEY”

Son olarak adanın gelir kaynakları konuşulan programda, elde bulunan imkanları düzgün bir şekilde kullanmamız durumunda turizm ve üniversitelerin, adanın ekonomik durumuna büyük katkı sağlayacağını savunan Güngör, İngiltere’nin dahi yüksek öğrenim pazarının farkında olduğunu ve KKTC olarak, İngiltere ile öğrenci değişim programı gibi etkileşimlerde bulunduğumuzu aktardı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
2
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
9 Kasım 2018, Cuma
FIRAT YILMAZ         - Lefkoşa
Kamuda kalifiye çalışan eksiğimiz var.Ama neden var, 2000 Lİ YILLARIN BAŞINDAN İTİBAREN kamu Hizmeti Komisyonunu noter yaparak geçicilerin 19/2000 sayılı yasa ile kadrolanması, siyasi hesaplarla Özelleştirmeden gelenlerin, bankadan gelenlerin Eti'den gelenlerin bir hizmet şemasına bağlı olmadan memur yapılması yanlıştı. En azından bir hizmet şemeları olmalıydı. Eğitimleri ve tecrübeleri ile bağlantılı meslek ünvanları olmalıydı. Muhasebeci, Arşiv memuru maliye vs. O insanlarda ne olduklarını anlayamadan emekli olacaklar. Bir hostes Orman dairesinde diğeri sosyal hizmetlerde... Devletin ihtiyacı değil, siyasetçinin ve seçmenini ihtiyacı önplanda tutuldu. Sonra biz bunları yapanları ve takipçilerini seçmeye devam ettik. Siyasetçi yanlış yaptı halk yanlışı teşvik etti. Diğer yandan Bütçenin çogu memura gitmiyor. Bütçe yeterince oluşturulmuyor. Üniversiteler ve Oteller vergi ödese, özel sektör vergi sigorta kaçırmasa, sigorta ve vergi cezaları affedilmese mevcut bütçe kadar bir rakam daha ortaya çıkması muhtemel. İşte bununla da halka doyurucu hizmet sunmak mümkün.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Siber, Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında konuştu: "Daha zaman var"
image Meclis Eski Başkanı ve Eski Başbakan Dr. Sibel Siber, 2020 Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde adaylığı söz konusunda konuşarak, “daha zaman var” dedi. Siber ayrıca, bayrak krizi ve Cumhurbaşkanlığı makamının önemine değind...
Zaroğlu: "Gündem çok hızlı değişiyor, çekilen peşkeşleri bile takip edemiyoru...
image YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu Meclis’te gündeme ilişkin yorumlarda bulundu.
Gürçağ: "Marina projesi, ülkenin turizmle kalkınabilmesi için hayata geçirilm...
image UBP Milletvekili İzlem Gürçağ, Meclis’teki “Turizmin Ekonomiye Katkısı”yla ilgili konuşmasında Kıbrıs adasının yat turizmi açısından büyük potansiyel taşıdığını belirterek, bu alanda hak edilen payın elde edilemediğin...