Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 6 Aralık 2018, Perşembe 16:57
banner

Erhürman: "Felaketin temel sebebi; derelerle ilgili yetersizlik ve özel mülkiyet"

Erhürman: Felaketin temel sebebi; derelerle ilgili yetersizlik ve özel mülkiyet

Kriz Masası’ndan halka seslenen Başbakan Erhürman, yaşanan olağanüstü durumun sebeplerine ilişkin, özel mülkiyet ve buna bağlı olarak derelerle ilgili düzenlemelerin yetersizliğine dikkat çekti.

Paylaş  
10
11
10
2

Başbakan konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Dünden bu yana ciddi maddi hasar oluştu pek çok bölgede ama bunlardan hepsinden önemlisi Ciklos bölgesinde meydana gelen kazada 3 gencimizi kaybetmemizdir.

4’üncü kişinin araması devam ediyor.

PGM’den alınan bilgilere göre hava koşulları nedeniyle arama kurtarma faaliyetlerinin yavaşladığını öğrendik.

Ama bu çalışmalar gün boyu devam edecek. Bizim açımızdan en acı verici durum bu… Bugün itibariyle daha yüksek oranda yağış beklentisi vardı. Bugün gelen haritalar daha az yağış olabileceğini gösteriyor. Yarına kadar devam edeceği bilgisi geldi Meteorolojiden. Okullarla ilgili kararı yarına da yansıtma kararı verdik. İlk ve ortaöğretime bağlı okullarda eğitime ara veriyoruz.

Bugün yaptığımız gözlemlerde pek çok okul ve evlerde ciddi hasarlar var. Çocuklarımızın okullarına yarın gidebilmeleri çok yüksek ihtimal gibi görünmüyor. Türkiye’den de bir yardım teklifi geldi. Sivil Savunma Başkanımıza bunu bildirdik ihtiyaç duyduğumuzda AFAT yardım edecek. TC İçişleri Bakanı da aradı. Araç ihtiyacı olduğu anda gerekli yardımı alma noktasındayız.

Vuni Palace otelinin bulunduğu yerde de ciddi hasar var. Oraları kullanılamaz duruma geldi. Dün akşam itibariyle orada bulunan turistler zamanında tahliye edildi başka otellere aktarıldı Ciddi maddi hasar var o bölgede. Alsancak ve Lapta’da da şuan yağışlar mevcut ama 7’den sonra orada da yağışların azalması bekleniyor. Alsancak’ta zararın temel sebebi derelerle ilgili düzenlemenin yetersizliği. Bazı mal sahiplerinin izin vermemesi nedeniyle bu düzenlemeler yapılamamış. Özel mülkiyet sahipleri feragatte bulunmalı. Gerekli çalışma için her türlü desteği vereceğimizi belediye başkanımıza söyledik. Dikmen bölgesini de ziyaret ettik.

Maddi hasar büyük. Dikmen’de çok ciddi kanallar yapılmasına rağmen çok ciddi zararlar mevcut. Yine ortada da özel mülkiyetle ilgili ciddi tartışmalar var. Yurttaşlarımıza, önümüzdeki günlerde 1-2 gün daha bu felaket yaşanabilir. Sakin olmamız lazım. Çok ciddi acılar yaşandı. Sakin olmamız ve dayanışma içinde olmamız lazım. Sahada görev yapan tüm görevlilerimizin talimatlarına eksiksiz riayet etmemiz lazım. Çok fazla gerekli olmadıkça, özellikle uyarı yapılan yolları kullanmamak gerekiyor. Zarar gören vatandaşlarla dayanışma yapmamız gerekiyor.

İnşaat müteahhitleri ile de görüştük. Gerektiğinde gerekli araç yardımını yapmaya hazırlar. Buradan basın aracılığıyla sürekli bilgilendirmeler yapılacak. Lütfen bilgilendirmeler takip edilsin.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
7 Aralık 2018, Cuma
Goncoloz         - Sorma Gir hani
O zaman birsey yapin Sn. Basbakan, en azindan siz birsey yapin. Kimsenin geriye donup de hirsindan hayatimizi, tabiatimizi istismar etmesini onlemek icin gerekli yasal duzenlemeleri derhal yapin. Eminim muhalefet de buna destek cikar. Iskele emirnamesini de derhal gecirip carpik yapilasmaya dur deyin ve hemen imar planini yapin, derhal! Zannederim gereken ders bir defa daha alinmistir.

6 Aralık 2018, Perşembe
Sami         - Girne
Limasol'da tam 72 saattir sağanak halde nonstop yağmur yağar ve kayda değer bir olay yok... Hiç kimse kusura bakmasın ama bizdeki doğal afet değil, tam 44 yıldır doymayan arsızlığımız

banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Çekirgeler için ilaçlama yapılan bölgede hayvan otlatma ve hasat yapılabilece...
image Tarım Dairesi Müdürlüğü, Ercan Havalimanı ile Devlet Üretme Çiftlikleri (DÜÇ) Keçicilik Ünitesi arasında kalan kıraç arazilerde hayvan otlatılabileceği ve hasat yapılabileceğini duyurdu.
Üniversiteler Arası Arama-Kurtarma Oyunları (USARGAMES 2019) başladı
image Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Oyunları (USARGAMES 2019) başladı.
Cumhurbaşkanlığı'ndan 'şehir parkı' açıklaması: "Anlamsız tartışmalar sonlanm...
image Cumhurbaşkanlığı'nın yayımladığı 'şehir parkı' projesi, yayımlandığı ilk günden beri muhalif tepkilerle karşılaştı. Söz konusu tepkilere cevaben Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu bir açıklama yaptı.