Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Ocak 2019, Cuma 18:21
banner

Hak-Sen'den vergi matrahının yeniden belirlenmesi talebi

Hak-Sen'den vergi matrahının yeniden belirlenmesi talebiEşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN), Maliye Bakanlığı'ndan vergi matrahlarının dar gelirlilere biraz nefes aldırmak üzere yeniden belirlenmesini talep etti.
Paylaş  
3
3
3
0

Sendika Genel Başkan İzzet Türkmen imzasıyla Maliye Bakanlığı’na gönderilen ve basına da açıklanan yazıda şunlar kaydedildi:

“Halen uygulanmakta olan kişisel indirim miktarı 21 bin 750 TL’dir. Son bir yılda yaşanan hayat pahalılığı karşısında 2019 yılı için geçerli olacak kişisel indirim miktarı en az 37 bin 728 TL olarak belirlenmesi gerçekçi ve adil olacaktır.

Yeni kişisel indirim miktarı rakamının 2019 Ocak ayı maaş işlemlerinde dikkate alınabilmesi için ivedilikle belirlenmesi gerekli görülmektedir.

Mevcut asgari ücretin aşağıda verilen normal gelir vergisi matrah aralığına dokuzuncu aydan sonra dahil olur hale gelmesi de ne kadar eski bir düzenleme olduğunun delilidir.

Halihazırda ortalama bir kamu görevlisi 12 aylık maaşının yaklaşık üç ayını kendisinden kesilen gelir vergisi ile öder durumdadır.

Bu nedenle vergi matrahlarının dar gelirlilere biraz nefes aldırmak üzere yeniden belirlenmesi, aralıklarının ciddi oranda açılması için oranlar aynı kalmak kaydıyla matrahların üç kat arttırılarak vergi yükünün üst gelir düzeyine kaydırılması açısından yerinde bir düzenleme olacaktır.

Sosyal devlet anlayışı ile hareket edilerek yukarıdaki taleplerimizin ivedilikle karşılanması sendikamız HAKSEN’in tüm çalışanlar için genel talebidir ve konunun her platformda takipçisi olacaktır.”


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Besim, Kıbrıs Postası'nın haberi üzerine açıklama yaptı: "Tifüs salgını ya da...
image Sağlık Bakanı Filiz Besim, BRT'de yayınlanan #burasıönemli adlı programda, Kıbrıs Postası'nda dün manşetten yayınlanan "Tifüs teşhisleri endişelere neden olurken Bakanlık bihaber!" haberi üzerine açıklama yaptı.
Meclis komitesi, 3 yasa tasarısını ele aldı
image Cumhuriyet Meclisi, İdari, Kamu ve Sağlık İşleri Komitesi, bugün saat 09:00'da toplanarak, gündeminde bulunan, "Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Yasa Tasarısı"nın madde madde görüşmesine devam etti.
Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na artık tek telefondan ulaşılacak
image Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı telefon santral sisteminin yenilendiği ve Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na pazartesi gününden itibaren tüm ülke genelinde "600 01 01" numaralı telefondan ulaşabileceği bildirild...