Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 22 Şubat 2019, Cuma 15:16
banner

TMT Derneği: "Kıbrıs'ta kalıcı çözüm iki devletli çözümdür"

TMT Derneği: Kıbrıs'ta kalıcı çözüm iki devletli çözümdürKıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora, Kıbrıs’ta kalıcı ve yaşayabilir çözümün iki devletli çözüm olduğunu kaydetti.
Paylaş  
15
14
14
4

Yazılı açıklama yapan Bora, “Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Crans Montana’daki başarısızlıktan sorumlu olan Rumları adeta kurtarırcasına ve de Rumlara verilen bunca tavizden sonra görüşmeleri kaldığı yerden başlatma isteğini ortaya koyması gerek Anavatanımız Dışişleri Bakanı ve gerekse KKTC Dışişleri Bakanı tarafından iki devletli çözüm önerilerini dikkate almayarak federasyonda ısrar etmesi Kıbrıs Türk halkını son derece rahatsız etmiştir” ifadelerini kullandı.

Bora, “Kıbrıs’ta yaşanan gerçekler ve birçok tarafsız uzmanın da katıldığı gibi federasyonda ısrar etmenin haklı ve kabul edilebilir bir gerekçesi kalmamıştır” dedi.

50 yıllık görüşme maratonundan sonra Crans - Montana’da başarısızlıkla sona eren görüşmelerin yeniden başlatılması için ortaya konan görüşlerin Kıbrıs’ta yaşanan gerçekleri yansıtmadığını savunan Bora, “ Karşı tarafta 56 yıldan beri Kıbrıs Türk halkı ile siyasi eşitliğe dayalı kurulan ortak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni silah zoru ve terörle gasp etmiş gayri meşru bir idare var ve BM tarafından çelişkili bir tutumla meşru olarak tanınmaktadır” ifadelerini kullandı.

BM Parametreleri çerçevesindeki görüşmelerde Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti’ni temsil ettiklerine dair hiçbir kayıt olmadığını belirten Bora, şöyle devam etti:

“Ama ne var ki bu gerçek karşısında ortaya konan tavırların aykırı biçimde gelişerek gayri meşru Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni de sözde Kıbrıs Cumhuriyetini temsil ettiği izlenimini yaratmıştır. AB’nin gerek kendi ilkelerine ve gerekse uluslararası hukuka aykırı olarak Rumları Kıbrıs Cumhuriyeti olarak birliğe alması BM Parametreleri çerçevesinde yürütülen iki toplumlu görüşmelerin ilkelerine aykırılık teşkil ettiği herkesin malumlardır”

Görüşme süreçlerini anlatan Bora, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf. R. Denktaş’ın hazır bulunduğu tüm görüşmelerde, Rumların sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni temsil etmediklerini BM Genel Sekreteri’nin Güvenlik Konseyi’nden aldığı talimatın iki toplumun sürece katılımının eşit düzeyde olacağını dile getirdiğini anımsattı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
3
 
0
 
12
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
23 Şubat 2019, Cumartesi
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Tabii Sn. Bora, tabii TMT. Sizin isinize baska ne gelir ki? Gitsin bu yagma, talan, adaletsiz, hesap sormama duzeni sittin sene! Anamiz versin biz yeylim!

23 Şubat 2019, Cumartesi
Hasan         - Girne
MAAŞLARA VE GANİMETE BOĞULMUŞlar,BİRLEŞİK FEDERAL KIBRISTAN NE KADAR KORKSALAR AZDIR !

22 Şubat 2019, Cuma
        -

22 Şubat 2019, Cuma
Rafi         -

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Çiftçiler müstakbel hükümeti şimdiden uyardı: "Cicim aylarınız biter gene kav...
image Kurulacak yeni hükümetin "cicim aylarından" endişe ile bahseden çiftçiler, hem kaygı hem beklenti hem de "kavgaya" hazır.
Bugün 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı..
image 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye ile birlikte bugün KKTC'de de tören ve etkinliklerle kutlanacak.
Devlet Piyangosu'nun 18 Mayıs çekilişi bu akşam gerçekleşti
image Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Spor Dairesi Piyangolar Birimi tarafından gerçekleştirilen 18 Mayıs 2019 Devlet Piyangosu çekilişi bu akşam gerçekleşti.