Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 13 Mart 2019, Çarşamba 11:12
banner

Akıncı: "Terör ve kitap okuyuculuğu arasında kurulan ilişki, toplumun özgürlük algısını zedeliyor"

Akıncı: Terör ve kitap okuyuculuğu arasında kurulan ilişki, toplumun özgürlük algısını zedeliyorCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bengül Gargınsu hakkında verilen gözaltı kararı üzerine açıklamalarda bulundu.
Paylaş  
9
3
6
0

CTP PM Üyesi Bengül Gargınsu hakkında “terör örgütü propagandası içerikli kitap bulundurmak” iddiasıyla gözaltı kararı alındı.

Ülkenin birçok yetkili kesiminden bu karara tepkiler geldi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akıncı’nın açıklaması şu şekilde:

“Kıbrıs Türk halkı, uygar dünyanın demokrasi, özgürlük ve insan hakları anlayışını benimsemiş ve bu değerlere uygun bir yaşam sürmeyi ortak amaç edinmiştir.

Halkımız aynı zamanda terörün ve şiddetin gelişip yaygınlaşmasına karşı azami mücadeleyi öngören evrensel anlayışa da sıkı sıkıya bağlıdır. Bu çerçevede dikkat edilmesi gereken, özgürlükleri tehdit eden demokrasi dışı yaklaşımlarla kararlı bir şekilde mücadele edilirken, özgürlük ve demokrasi ortamına zarar vermemektir.

Son zamanlarda halkımız arasında özgürlüklerin kısıtlanmakta olduğuna ilişkin kaygı giderek büyümektedir. Yasa koyucu ve uygulayıcılar bu kaygıyı önemle dikkate almalıdır. Bu kaygılar dikkate alınarak özgürlükçü bir perspektifle, mevzuatta şiddet-terör ile demokrasi-özgürlükler arasındaki ayrımın belirgin bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Ülkemizde, özgürlüklerin kısıtlanması yerine artırılmasına ilişkin bir yönelim içinde olunmalı, kendimizi bir parçası hissettiğimiz çağdaş dünyanın değerleriyle bütünleşmeyi sağlayacak adımlar atılmalıdır. Unutulmamalıdır ki şiddet, özgürlük ve demokrasi ikliminde değil, baskıcı ve otoriter ortamlarda gelişmeye zemin bulur.

Yasaklı kitap bulundurma suçlamasıyla ilgili tutuklama yapılması, kamuoyunda son iki gündür yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde herhangi bir yasaklı kitap listesi bulunmamaktadır. Bu durum, yurttaşlardaki kaygıyı daha da artırmaktadır. Terör, şiddet ve kitap okuyuculuğu arasında doğrudan ilişki kurmanın, toplumun özgürlük algısında yarattığı tahribat görmezden gelinmemelidir. Bütün bu tartışmalar içinde kendimize evrensel hukuk normlarını ve insan hakları değerlerini rehber edinmek, tutulacak en akılcı yoldur.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
10
 
0
 
2
 
4
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yeni vizyon kazandırılacak"
image Başbakan Tatar, Meclis'te hükümet programı ile ilgili yaptığı konuşmasında, "Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yeni bir vizyon kazandırılacak" dedi.
Erhürman: "Hükümet programında pek fazla yeni şeyler yok"
image CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, "Hükümet programında çok fazla yeni konu görmedim, biraz daha yeni şeyler duymayı beklerdik" dedi.
"İlaç fiyatlarının aşağıya çekilmesi için gerekli tedbirler alınacak"
image Başbakan Ersin Tatar, Meclis'te hükümet programını okudu. Tatar, hasta odaklı bir sağlık sisteminin oluşturulabilmesi için çalışacaklarını belirterek "ilaç fiyatlarının aşağıya çekilmesi için gerekli tedbirlerin alına...