Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 14 Mayıs 2019, Salı 14:01
banner

Eşdeğerciler hukuk yoluna başvuruyor: "Eşdeğer mal hakkımızı alacağız"

Eşdeğerciler hukuk yoluna başvuruyor: Eşdeğer mal hakkımızı alacağızEşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği üyelerinin Ramazan Bayramı'ndan sonra eşdeğer haklarıyla ilgili hukuk yoluna başvuracağı açıklandı.
Paylaş  
3
3
1
0

Eşdeğer Mal Hak Sahipleri Derneği bugün saat 11.00’de Kıbrıs Türk Emekliler Derneği Genel Merkezi’nde eşdeğercilerin katılımıyla bir toplantı düzenledi.

Dernek Başkanı Taner Derviş, tazmin edilmemiş 5 bin, kısmen tazmin edilmiş 3 bin dosya sahibi olduğu belirterek, yaklaşık 60 bin eşdeğercinin mülkiyet hakkının devlet eliyle gasp edildiğini savundu.

Derviş, “Eşdeğer hakkımız Anayasal bir haktır, hiçbir hükümet kararı bu hakkımızı elimizden alamaz. Bu ülkede hukukun ve Anayasanın üstünlüğü varsa, ki biz ‘vardır’ diyoruz, bu mücadeleyi yapacağız. Eşdeğer mal hakkımızı da alacağız” dedi.

4’lü koalisyondan Anayasada öngörüldüğü şekilde eşdeğer hakkının verilmesini talep ettiklerini belirten Derviş, hükümetten yanıt da randevu da alamadıklarını söyledi.

Bu hükümet döneminde usulsüz kiralama ve tahsis uygulamaları olduğunu öne süren Derviş, “Bu uygulamaların iptal edilmesi ve yeni kanun dışı uygulamaların durdurulmasını talep ettik. Uyarılarımız  dikkate alınmadı, Anayasa çiğnendi. Eşdeğer hakkının verilmesini sağlayamayan ancak usulsüz uygulamaları devam ettiren Başbakanlık, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, İskan Komitesi Başkanlığı ve İskan ve Rehabilitasyon Dairesi Müdürlüğü Anayasal suç işledi” iddiasında bulundu.

Eşdeğer mal hakkının KKTC’nin mülkiyet temelini de oluşturduğunu kaydeden Derviş, “Bu kişisel bir hak olmanın ötesindedir. Kıbrıs konusunda görüşmeler, neyin üzerinden yapılıyor? Bizim mal varlığımız üzerinden…Bizim mal varlığımızın ötesinde hukuki bir zemin yoktur ” şeklinde konuştu.

Derviş, bugünkü toplantıda üyeleri Yönetim Kurulu’nun bu konuda yaptığı çalışmalarla ilgili de bilgilendirdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Erhürman: "AB çatısı ne kadar gerçekçi değilse konfederasyon da o kadar gerçe...
image CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, BRT ekranlarında Levent Kutay’ın sunduğu Haber Merkezi isimli programa konuk olarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erhürman, "AB çatısı ne kadar gerçekçi değilse konfeder...
Erhürman: "Hükümetin açıklamaları 'özerklik olmasın' anlamını taşıyor"  
image CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, BRT ekranlarında Levent Kutay’ın sunduğu Haber Merkezi isimli programa konuk olarak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erhürman, “hükümetin açıklamaları ‘özerklik olmasın’ an...
Akıncı'dan taziye mesajı
image Cumhurbaşkanı Akıncı, Ahmet Haluk Dursun'un vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı.