Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 16 Mayıs 2019, Perşembe 15:53
banner

Güzelyurt'ta portakal bahçesinde yakalanan 20 kaçak göçmenden iltica talebi

Güzelyurt'ta portakal bahçesinde yakalanan 20 kaçak göçmenden iltica talebiGüzelyurt'ta bağlı Gayretköy'deki portakal bahçesinde yakalanan 20 Suriye uyruklu kaçak göçmen Birleşmiş Milletler'e iltica talebinde bulundu.
Paylaş  
5
3
3
0

Portakal bahçesinde yakalanan 20 Suriye uyruklu kaçak göçmen Birleşmiş Milletler'e iltica talebinde bulundu. Güzelyurt’ta bağlı Gayretköy'deki portakal bahçelerinde yakalanan 20 Suriye uyruklu kaçak göçmen, merkezi Güney Kıbrıs'ta bulunan Birleşmiş Milletler (BM) mülteci Başkomiserliğine iltica talebi ile başvuru yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda KKTC'nin Güzelyurt ilçesine bağlı Gayretköy 'deki portakal bahçelerinde KKTC'ye yasadışı yollar ile girdiği tespit edilen 20 Suriyeli kaçak mülteci yakalanarak Lefkoşa merkezi cezaevine gönderilmişti. Yakalanan 20 Suriyelinin Güney Kıbrıs'ta yakınlarının yanına gitmek istediklerini belirten Avukatı Recep Sağlam bahse konu olan mültecilerin iade edilmeleri durumunda Suriye rejimi tarafından hayati tehlikelerinin bulunduğunu belirtti. KKTC'de tutuklu bulunan 20 Suriyeli uyruklu kaçak göçmenin Güney Kıbrıs'ta bulunan yakınlarının yanına gitmek istediklerini, gereken prosedürün sağlanması gerektiğini belirtti.

Avukat Recep Sağlam, "Hali Hazırda KKTC tarafından mülteciler ile ilgili yasal bir düzenleme yoktur, bu farkındalığın oluşturulabilmesi KKTC tarafına çok büyük görevler düşmektedir. Dünyada var olan savaşların olabildiğini ve ülkelerini terk etmek mecburiyetinde kalabilmektedirler. Ülkelerini terk eden bu insanlara tüm demokratik ülkelerin vazifelerinden olduğunu KKTC 'de yasal boşluğun biran önce düzenlenerek meclisten geçirilmesini umut ediyorum" ifadelerini kullandı.

KKTC'ye yasadışı yollar ile girdiği belirlenen 20 Suriyeli kaçak göçmen, göçmen yasalarının olmaması nedeni ile mahkemece yargılanarak cezalarını çektikten sonra iltica taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda Türkiye İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi yetkililerine teslim edilmek üzere sınır dışı edilmesi bekleniyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
1
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tatar: "Bir umut doğdu... Uyum içindeyiz... Kudret Bey daha rahat çalışabilec...
image UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, UBP ve HP Parti Meclislerinin koalisyonu onaylayan kararlarının açıklanmasının ardından basınla görüşlerini paylaştı.
HP Parti Meclisi, UBP ile koalisyona 40 evet, 20 hayır oyuyla tamam dedi!
image Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, bu akşam gerçekleşen Parti Meclisi toplantısının sonucunu açıkladı.
UBP'den HP koalisyonuna oybirliğiyle onay!
image UBP PM toplantısı sona erdi.