Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 22 Mayıs 2019, Çarşamba 11:33
banner

İşte yeni bakanlar!

İşte yeni bakanlar!UBP Genel Başkanı Tatar, yeni kabineyi duyurdu.
Paylaş  
36
41
34
3

Kıbrıs Postası

UBP Genel Başkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya 41’inci hükümetin Bakanlar Kurulu listesini takdim etti.

Taktim sonrası basına açıklamalarda bulunan Tatar, “Altını kalın çizgilerle çizmek isterim ki, tüm vekillerimiz bizim için eş değerdedir. Bu listeyi yaparken sıkıntılar yaşadık, bu nedenle herkes samimiyetle karşılamalı” dedi.

Tatar açıklamasının ardından yeni kabineyi açıkladı:

Başbakan: Ersin tatar

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı: Kudret Özersay

Maliye Bakanı: Olgun Amcaoğlu

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı:
Nazım Çavuşoğlu

İçişleri Bakanı: Ayşegül Baybars

Ekonomi ve Enerji Bakanı: Hasan Taçoy

Sağlık Bakanı:
Ali Pilli

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı:
Dursun Oğuz

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı:
Tolga Atakan

Turizm Bakanı: Ünal Üstel

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Faiz Sucuoğlu

Tatar, kabineyi açıkladıktan sonra, basının sorularını da yanıtladı.

Hasan Taçoy’un, bakanlık görevi alması nedeniyle, partideki genel sekreterlik görevini bırakacağını belirten Tatar, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştüğü sırada, hükümetle Cumhurbaşkanlığı arasında bir görüş farklılığı olduğunu, fakat bunun demokrasinin rengi olduğunu ifade etti.

Tatar, Dışişleri Bakanı Özersay ile UBP’nin Kıbrıs sorunu konusundaki görüşlerinin benzer olduğunu da ifade etti.

 

Başbakan: Ersin Tatar 

Cambridge Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Hesap uzmanlığı eğitimi aldı. Daha sonra Pollypeck ve Show TV'de yöneticilik yaptı. Bağımsız hesap uzmanı olmakla birlikte Kanal T yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir. 5 Mayıs 2009 tarihinde KKTC Maliye Bakanlığı görevine başladı. 5 Mayıs 2009 tarihinde Kuzey Kıbrıs Maliye Bakanı olarak göreve başladı. 2013 yılında hükümetin güvensizlik oyu ile düşürülmesinin ardından görevi son buldu.27 Ekim 2018 tarihinde yapılan UBP Kurultayı'nda 2592 oy alarak birinci oldu ve 2005 oy olarak ikinci olan mevcut genel başkan Hüseyin Özgürgün ile birlikte ikinci tura kaldı.n31 Ekim 2018 tarihinde UBP Kurultay Divan Kurulu tarafından ikinci tur seçimi yapılmaksızın genel başkan olarak seçildiği ilan edildi

 

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı: Kudret Özersay

1995 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1997 yılında Bosna Hersek’te savaş sonrası seçimlerin demokratik olabilmesi için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü’nde çalıştı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde 1998 yılında yüksek lisansını; 2002 yılında da doktorasını tamamladı. 1996-2002 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde asistan olarak çalıştı. Ocak 2016’da kurulan Halkın Partisi’nin kurucu genel başkanı olan Özersay halen bu partinin Genel Başkanlığını sürdürmektedir. 7 Ocak 2018 tarihinde yapılan erken genel seçimleri sonucunda Halkın Partisi Lefkoşa milletvekili olarak seçilen Özersay şu anda KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekili olarak görev yapmaktadır. Kudret Özersay dörtlü koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı yanında Hükümet Sözcülüğü görevini de üstlenmiştir.

 


Maliye Bakanı: Olgun Amcaoğlu

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili olan Olgun Amcaoğlu, 31 Mart 1966 yılında dünyaya geldi. Evli ve 3 çocuk babası olan Amcaoğlu, orta öğrenimini Bayraktar Orta Okulu, lise eğitimini ise Haydarpaşa Ticaret Lisesi’nde Muhasebe Bölümü üzerine bitirdi. Olgun Amcaoğlu, Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nde İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Amcaoğlu’nun kariyerinde ise, Kasım 1987-1992 tarihinde Kredi Bankası’nda Kambiyo Bölümü B imza yetkili Şef Yardımcısı, Mayıs 1992’den itibaren Gelir ve Vergi Dairesi, 2001 yılından itibaren KDV Merkez Şube sorumlusu olarak, 21.7.2009 tarihinde Maliye Bakanlığı’nda Bakanlık Müdürü görevlerini yürüttü. Amcaoğlu, iyi derecede İngilizce biliyor.

 

 

Milli Eğitim Bakanı: Nazım Çavuşoğlu

Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. 1991 yılında Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak Karpaz Meslek Lisesi'ne atandı. 10 yıl süreyle burada öğretmen ve idareci olarak çalıştı. 4 Mayıs 2009 tarihinde kurulan Eroğlu Hükümeti'nde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı olarak görev aldı. 27 Mayıs 2010 tarihinde kurulan İrsen Küçük başkanlığındaki hükümette Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı olarak görev yaptı. 6 Nisan 2011 tarihinde I. Küçük hükümetinde yapılan değişiklik ile birlikte İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı olarak yeniden görev aldı. 2013 seçimleri ardından UBP Meclis Grup Başkanvekili oldu. 16 Nisan 2016 tarihinde Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı oldu. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

 

 

İçişleri Bakanı: Ayşegül Baybars

16 Kasım 1981 tarihinde Gazimağusa’da doğdu. İlköğrenimini Gazi İlkokulu, orta öğrenimini ise Gazimağusa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Lisans eğitimi için 1998 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Hukuk Fakültesi’nden 2002 yılında mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Avrupa Birliği Hukuku alanında yüksek lisans yaptı. 2005 yılında Kıbrıs’a gelerek stajının ardından avukat olarak çalışmaya başladı. Evli ve 1 çocuk annesidir. İngilizce Bilmektedir.

 

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı: Hasan Taçoy

Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa Milletvekili olan Hasan Taçoy, aynı zamanda UBP Genel Sekreterliği görevini yürütüyor. 1963 yılında Lefkoşa’da dünyaya gelen Taçoy, 1986 yılında ABD'de Ekonomi ve Siyasal Bilgiler alanında üniversite eğitimini tamamladı. Ticaret ve konfeksiyon üreticiliği yaptı. 1998, 2003, 2005 ve 2009 seçimlerinde UBP'den Lefkoşa milletvekili seçildi. Bunun dışında 1999 ile 2010 yılları arasında UBP'nin Lefkoşa ilçe başkanlığını yürüttü. 5 Mayıs 2009 tarihinde Derviş Eroğlu başbakanlığında kurulan hükümette Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak göreve başladı. 2010 yılında kurulan İrsen Küçük başbakanlığındaki yeni kabinede ise yer almadı. 2010 yılında UBP kurultayında genel başkanlığa aday oldu; ama 1419 oyun sadece 212'sini alarak başkanlığa seçilemedi. 2013 yılında UBP'den istifa ederek Serdar Denktaş'ın partisi olan Demokrat Parti'ye katıldı. 2013 seçimleri ardından Demokrat Parti Meclis Grup Başkanvekili oldu. 2016'da DP'den istifa etti.2018 seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden aday olup kazanan Taçoy, milletvekilliği görevini yürütmekte. Taçoy, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Sağlık Bakanı: Ali Pilli

1955’te Baf’a bağlı Falya (Gökçebel) köyünde doğdu. İlkokulu Falya’da, ortaokul ve liseyi ise Baf Kurtuluş Lisesi’nde tamamladı. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve İstanbul Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde İç Hastalıkları dalındaki uzmanlık eğitimini tamamladı. Pilli şu görevlerde bulundu; Türkiye’de çeşitli sağlık birimlerinde pratisyen hekim; 1988-1990 yılları arasında Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde pratisyen hekim; 1994 yılından itibaren Cengiz Topel Hastanesi, Lefke Sağlık Merkezi ve Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde İç Hastalıkları Uzmanı; Güzelyurt Sağlık Merkezi’nde sorumlu hekim.28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde, Ulusal Birlik Partisi’nden Güzelyurt Milletvekili seçilmiştir.Evli ve bir çocuk babasıdır.

 


Tarım Bakanı: Dursun Oğuz 

1975 yılında KKTC'ye geldi. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olup, Yüksek Lisansını Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlanması ve Ekonomisi Anabilimi Dalında tezli olarak tamamladı. 1996 yılında Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Gazimağusa Bölge Müdürlüğü’nde göreve başladı. Sivil Savunma Teşkilatı'nda birçok yurtiçi ve yurtdışı eğitim yanında, ABD'de Fullbright Komisyonu’nun düzenlediği Arama Kurtarma Eğitimine katıldı.

2009 yılında Sivil Savunma Gazimağusa Bölge Müdürlüğü görevinden ayrılarak, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğü’ne atandı. Uzun yıllar futbolcu, yönetici ve amatör antrenörlük yaptı. KKTC Karadeniz Kültür Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. KKTC Gazimağusa Maraş Masterleri Derneği Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır. 28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden Gazimağusa Milletvekili seçildi. Meclis Divan Katibi olarak görevini yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

 


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı: Tolga Atakan

24 Temmuz 1974 yılında Ankara’da dünyaya gelen Atakan, ilköğrenimini Lefkoşa Şht. Ertuğrul İlkokulu'nda, orta öğretimini ise Türk Maarif Koleji’nde tamamladı. Bilkent Üniversitesi’nde İktisat eğitimi alan Atakan, Yakın Doğu Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans programına devam etti. Askerlik görevini tamamladıktan sonra aile şirketinde direktörlük yapan Atakan, Küçük Kaymaklı Türk Spor Kulübü, Temiz Toplum Derneği ve KKTC Galatasaraylılar Derneği’nde yöneticilik yaptı. Atakan evli ve bir çocuk babasıdır.

 

 

Turizm Bakanı: Ünal Üstel 

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun oldu. Ülkesine dönüp özel olarak çalışmaya başladı. 1991, 2003 ve 2009 yıllarında KKTC Cumhuriyet Meclisi'ne Ulusal Birlik Partisi'nden Girne milletvekili olarak seçildi. 2003 yılında meclis başkan yardımcılığı yaptı. 2009 seçimleri sonrasında KKTC Cumhuriyet Meclisi Hukuk ve Siyasi İşler Komitesi'ne girdi. 6 Nisan 2011 tarihinde Küçük Hükûmeti'nde Turizm ve Çevre Bakanı olarak yer aldı. 7 Ocak 2018 tarihinde yapılan Milletvekili seçimlerinde UBP Girne milletvekili seçilmiştir. Halen UBP Girne milletvekili olarak siyasi yaşamına devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Faiz Sucuoğlu

1961’de Baf- Poli’de doğdu. Lefkoşa Türk Lisesi’ni bitirdikten sonra burslu olarak Almanya’da başladığı tıp eğitimini İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 1993’de İstanbul’da Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasını bitiren Sucuoğlu, KKTC’ye dönerek Lefkoşa’da açtığı kendi özel kliniğinde 19 yıldır mesleğini sürdürmektedir. 2011 yılından buyana UBP Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevini yürütmektedir.Almanca ve İngilizce bilen Sucuoğlu evli ve iki çocuk babasıdır.


İLGİLİ HABERLER

35'inci hükümet

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
12
 
1
 
19
 
1
 
2
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
3
ONAY BEKLEYENLER
0
22 Mayıs 2019, Çarşamba
Ferruh         - Lefkoşa
Hükümet İstifa !!!!!!!!

22 Mayıs 2019, Çarşamba
Ozer         - Lefkosa
Tacoy bakan olmus ama hangi partiden olmusUBP,DP,Bagimsiz?partiyi gecmiste kisisel cikarlari icin arkadan bicaklayan adam bakan yapilmis.

22 Mayıs 2019, Çarşamba
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Hayirli olsun mu diyelim? Bunu da becerdik. Artik, enternasyonal olarak temiz kagidi olmayan bir Basbakanimiz da oldu!

banner
banner
banner
banner
banner

TC Eğitim Bakanı Selçuk: "KKTC'deki eğitimsel çalışmalar, bilimsel çalışmalar...
image Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "KKTC'deki tüm eğitimsel çalışmaların bilimsel ve teknolojik çalışmalar paralelinde olacağı açıktır. KKTC'nin eğitim açısından atacağı olumlu adımlar bizim açımızdan çok değerl...
19 Eylül Gaziler Günü: Boğaz Şehitliği'nde anma töreni düzenlendi
image Boğaz Şehitliği'nde 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.
Kıbrıs Postası, UBP'nin Cumhurbaşkanı adayı için nabız yokladı
image Kıbrıs Postası'nın "Cumhurbaşkanlığı seçimi aday belirleme sürecinde UBP'de eğilim hangi yönde olur?" anketi sona erdi, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu ankete katılanların yüzde 35,1’inin oyunu alarak birinci çıktı...