Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 26 Mayıs 2019, Pazar 18:50
banner

Savaşan: "Turizmde 4.0 devrimi başlatılmalı!"

Savaşan: Turizmde 4.0 devrimi başlatılmalı!Türk Hava Yolları (THY) Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan'a, Kuzey Kıbrıs’ta turizmin çeşitlendirilmesine yaptığı öncü katkılardan ötürü ödül verdi.
Paylaş  
3
4
2
1

THY’nin çeşitli kategorilerde başarı elde eden turizmcilere ödüller verdiği galanın açılışında konuşan Dr. Ahmet Savaşan, yeni kurulan hükümetin Türkiye ile uyum içinde hareket ederek, bir yandan turizmde yaşanan sorunları çözmesi, diğer bir yandan ise turizmde sürdürülebilirliğin yakalanması için dijital dönüşüm sürecini  başlatması gerektiğine vurgu yaptı.
         
En çok gelir turizmden...

KKTC’nin ithalatının 1,778 milyar USD, ihracatının 105 milyon USD, dış ticaret açığının ise 1,672 milyar USD olduğuna dikkat çeken Savaşan, ülkede en çok gelirin 865 milyon USD ile turizmden, ardından ise 765 milyon USD ile yüksek öğrenimden elde edildiğini söyledi.

Turist sayısı ve doluluklar düştü...

Kuzey Kıbrıs’a gelen turist sayısında Şubat sonu itibarı ile %10.3, turistik tesislerde konaklayan kişi sayısında %5.8, otel doluluklarında ise %19.9 oranında düşüş yaşandığını ifade eden Savaşan, hükümetin Türkiye’nin desteğini alması ve sektörle işbirliğini geliştirmesi halinde turizmde ciddi bir gerilemenin yaşanmasının önüne geçilebileceğini söyledi.

Turizimde gerçek bir başarı hikayesine ihtiyaç var...

Toplumların ekonomik üretim modelleri tarihindeki son durağın dördüncü sanayi devrimi yani Endüstri 4.0 olarak tanımlandığına dikkat çeken Savaşan, 4.0 Dünyası’nın, sadece sanayide değil, tüm sektörlerde iş yapma biçimlerini değiştirdiğini söyledi. Mevcut sorunların bir an önce çözülerek, 4.0 devriminin başlatılması halinde, kurumsallaşan, markalaşan, katma değeri yüksek ve sürdürülebilir bir turizmin mümkün olacağını belirten Savaşan, turizimde gerçek bir başarı hikayesine ihtiyaç olduğuna işaret etti. 

Dijitalleşmeyi gerçekleştiremeyen ülkeler kaybedecek...

Dijital kullanıcı sayısının her geçen gün arttığını ve kullanıcıların %84’lere varan bir oranla doğrudan web üzerinden rezervasyon yaptığını belirten Dr. Ahmet Savaşan, turizmde dijitalleşmeyi gerçekleştiremeyen kurum ve ülkelerin kaybetmeye mahkum olacağına dikkat çekti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
26 Mayıs 2019, Pazar
Hasmagusali         - Magusa
Sn. Savasan. Cok guzel icraatlarin var amma? Sonuc yok. .neden? 1- tipin inandirici degil. 2- vizyon tamam, kaporta yok. 3-anla artik......

banner
banner
banner
banner
banner

Trafik cezalarına artış geldi
image Kuzey Kıbrıs’ta uygulanan trafik cezalarına artış geldi.
Kamuda kış mesaisi yarın başlıyor
image Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kamu kurumlarında uygulanacak kış mesai saatleri yarın başlıyor.
Bugün mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık
image 15/09/2019 tarihli mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık.