Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 12 Haziran 2019, Çarşamba 13:57
banner

Bakan Oğuz: "Yerli üreticiyi ve üretimi korumak önceliğimiz"

Bakan Oğuz: Yerli üreticiyi ve üretimi korumak önceliğimizTarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Oğuz, Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) heyetini kabul etti. Oğuz, yerli üreticinin ve üretimin önemini vurguladı.
Paylaş  
3
3
3
0

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, önceliklerinin yerli üreticiyi ve üretimi korumak olduğunu söyledi. Bakan Oğuz, bunun yanında, tüketiciye de en iyi koşullarda ve en uygun fiyata ürünün sağlanmasının önemine dikkat çekti.  

Bakan Oğuz,  Kıbrıs Türk Zeytin-Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ZEYSAN) Başkanı Ziya Sezey ve dernek üyelerini kabul etti.

Dernek Başkanı Sezey, Bakan Oğuz’a yeni görevi ile ilgili hayırlısı olsun temennisinde bulundu. Sezey, ziyaret sırasında başta zeytinyağı ihtiyacı olmak üzere sektörde yaşanan diğer sorunlarını aktardı.   

Bakan Oğuz, sektördeki sorunları takip ettiklerini ve bunları değerlendireceklerini belirterek, hem üreticiyi hem de tüketiciyi koruyacak bir anlayışla tüm paydaşlarla çalışacaklarını kaydetti.

OĞUZ: “ÜRÜNDE REKABET EDEBİLİRLİK ÖNEMLİ”

Bakan Oğuz,  ülkede üretim ve tüketimin içinde olduğu ikisini de koruyacak bir anlayışla hareket edilmesi gerektiğini ifade ederek,  üretim maliyetlerini aşağıya çekmekle tüketicinin uygun fiyatla ürüne ulaşabileceğini, bunun rekabeti beraberinde getireceğini belirtti. BBakan Oğuz, ithalat konusuna piyasa dengesinin oluşması ve vatandaşların daha uygun fiyata ürüne erişmesi açısından bakmak gerektiğini dile getirerek, “Bir üründe rekabet edebilirlik önemli. Biz,yerli üretim ve üreticiyi hem rekabet ortamı yaratsın diye hem de tüketiciye en uygun fiyatta ürünlerin sunulması için korumak durumundayız” diye konuştu.

Bakan Oğuz, son yıllarda zeytin ağacı ekimi ile ilgili toplumda bir duyarlılığın var olduğuna işaret ederek, “Profesyonel anlamda da bir sektör doğuyor. Sizin bu sektöre ilgi duymanızı, öncülük etmenizi takdir ediyorum. Siz, hem üretici hem de imalatçı durumundasınız. O nedenle üretici ayağına da bakmak lazım.  Zeytin fidanı temini, kaliteli fidan, verimlikte etkenlik de önemli. Zeytin fidanınıngelişmesinden, zeytinin toplanmasına ve sanayiaşamasına kadar geçen süreç de önemli. Bu noktada bize, gerek teşvikler gerekse diğer çalışmalarla ilgili sorumluluklar düşüyor” dedi.

Bakan Oğuz, ülkeye kontrol edilebilir, kaynağı belli olan ürünlerin girmesi gerektiğini, bunun gıda güvenliği açısından büyük önem taşıdığını söyleyerek,  zeytinyağı analizi ve tağşiş konusunda laboratuvar konusunda yaşanan sorunu çözmek için en yakın zamanda çalışma başlatılacağını açıkladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Sucuoğlu, KKTC Milli İradeye Saygı PLatformu heyetini kabul etti
image Çalışma Bakanı Sucuoğlu, KKTC Milli İradeye Saygı Platformu yetkililerini kabul etti.
Sendikal Platform'dan hükümete eleştiri
image Sendikal Platform, AKP Hükümeti ile UBP-HP Koalisyon Hükümeti arasında geçtiğimiz Temmuz ayında imzalanan protokol ile Kıbrıs Türk toplumunun kamusal varlıklarının TC sermayesine verildiğini iddia etti, protokol ile t...
SGK ile "Genel Sağlık Anlaşması" görüşmesi yapıldı
image KKTC ile SGK arasında "Genel Sağlık Anlaşması" için görüşme yapıldı.