Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 18 Haziran 2019, Salı 16:21
banner

Özersay - Anastasiadis görüşmesini Cumhurbaşkanlığı teyit etti: "Bilgi aktarmamak bir gelenek haline geldi"

Özersay - Anastasiadis görüşmesini Cumhurbaşkanlığı teyit etti: Bilgi aktarmamak bir gelenek haline geldiBasında çıkan "gayrı resmi Özersay - Anastasiadis görüşmesi" haberleri üzerine Cumhurbaşkanlığı, Başbakan Tatar’dan açıklama talep etti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Tatar, bu bilgiyi teyit etti. Açıklamada, Dışişleri Bakanlığı'nın “bilgi aktarmamayı bir gelenek haline getirdiği" de ifade edildi.
Paylaş  
4
5
3
1

Yerel basında yer alan; Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in ‘gayrı-resmi’ görüştükleri iddiası Cumhurbaşkanlığı’nda krize neden oldu.

Cumhurbaşkanlığı adına Barış Burcu imzasıyla yapılan açıklamada, iddiaların Başbakan Ersin Tatar’a sorulduğu ve Tatar’ın da bu bilgiyi teyit ettiği ifade edildi.

“Dışişleri Bakanlığı bilgi aktarmamayı bir gelenek haline getirdi” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“SÖZCÜ AÇIKLAMASI

Basında bugün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Kudret Özersay’ın bir süre önce Rum Lider Sayın Nikos Anastasiadis’le görüştüğü iddiaları yer almıştır.

Konuya ilişkin sorulara muhatap kalan Sayın Cumhurbaşkanımız Başbakan Sayın Ersin Tatar’ı telefonla arayarak konuya ilişkin izahat istemiştir. Sayın Başbakan böyle bir görüşmenin gerçekleştiğini doğrulamıştır.

Bu görüşmenin öncesinde ve sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımıza Dışişleri Bakanı tarafından herhangi bir bilgi verilmemiş olması devlet geleneklerine ve ciddiyetine terstir. Ayrıca siyasal etik değerlerle de bağdaşmamaktadır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı gerek Rum Liderliğiyle gerekse yabancı muhataplarla Kıbrıs Sorunu çerçevesinde yaptığı tüm resmi veya gayrı resmi görüşmelerin içeriği hakkında devletin ilgili tüm kurumlarına düzenli bilgi aktarmaktadır.

Son zamanlarda gerçekleştirdiği temaslar hakkında Sayın Cumhurbaşkanı'na bilgi aktarmamayı bir tavır haline getiren Sayın Dışişleri Bakanı'nın bu kabul edilmesi olanaksız tutumu üzüntü vericidir.

Barış Burcu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
7
 
1
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
18 Haziran 2019, Salı
Mehmet         - Girne
Yuru be garagoz. Sizin gizlice Ruma tavizlerniz ve verdiklerinizin hesabini kim verecek?

banner
banner
banner
banner
banner

Bugün mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık
image 16/07/2019 tarihli mutlaka okumanız gereken köşe yazılarını sizler için hazırladık.
Bakanlar Kurulu toplandı, Barış Katırcı'nın durumu değerlendirilecek...
image Bakanlar Kurulu bugün toplandı.
Biyologlar Derneği'nden 'havai fişek yasaklansın' söylemine destek
image CTP'li Vekil Doğuş Derya'nın havai fişeklerin yasaklanmasına ilişkin dünkü açıklamasına, Biyologlar Derneği'nden destek geldi. Dernekten yapılan açıklamada, havai fişeklerin kuş ve insan sağlığı üzerindeki kötü etkisi...