Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 21 Haziran 2019, Cuma 14:05
banner

Özersay: "Maraş'ı açma kararı almadık"

Özersay: Maraş'ı açma kararı almadıkBaşbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Özersay, "Bir kafa karışıklığı oldu, Maraş'ı açma kararı almadık. Bakanlar Kurulu'nun almış olduğu karar Kapalı Maraş içerisinde bir envanter çalışması yapılmasıdır" dedi.
Paylaş  
53
52
53
6

banner

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Didem Gürses’e konuştu. Özersay, Fatih Gemisi arama çalışmalarını sürdürürken Yavuz Sondaj Gemisi’nin Akdeniz’e doğru yola çıkması, öte yandan hükümetin 1974 yılından beri kapalı olan Maraş’ın açılması yönünde aldığı karar konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Özersay, KKTC Hükümeti Maraş’ı açma kararı almadı. Aldığımız karar bu aşamada Kapalı Maraş içerisinde bir envanter çalışması yapılmasıdır dedi.

Başbakan Yardımcısı ve Dış İşleri Bakanı Kudret Özersay, A Haber’den Didem Gürses’e konuştu. Özersay, Fatih Gemisi arama çalışmalarını sürdürürken Yavuz Sondaj Gemisi’nin Akdeniz’e doğru yola çıkması, öte yandan hükümetin 1974 yılından beri kapalı olan Maraş’ın açılması yönünde aldığı karar konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Özersay, KKTC Hükümeti Maraş’ı açma kararı almadı. Aldığımız karar bu aşamada Kapalı Maraş içerisinde bir envanter çalışması yapılmasıdır dedi.

Özersay, 1974 yılından beri kapalı olan Maraş’ın açılması yönünde aldığı karar konusunda önemli açıklamalarda bulunarak şunları söyledi;

“ Bir kafa karışıklığı olmuştur netleştirmek için söylüyorum KKTC Hükümeti Maraş’ı açma kararı almadı. Maraş’ı birine verme ya da BM kontrolünde açma kararı da almadı. KKTC yönetiminde açma kararı da almadı aldığımız karar bu aşamada kapalı Maraş içerisinde bir envanter çalışması yapılmasıdır. Bundan sonra yürürlüğe koyacağımız politikayı doğru şekillendirmek için ne olacağına doğru karar vermek için çalışma sonrası ortaya çıkacak olan rakamlara verilere bakmak istiyoruz. Öncelik bir araştırma yapılacak burada durumun ne olduğunu net bir şekilde görmemiz neticesinde hangi adımı atacağımızı o zaman karar vereceğiz.

“BAKANLAR KURULU’NUN ALMIŞ OLDUĞU KARAR KAPALI MARAŞ İÇERİSİNDE BİR ENVANTER ÇALIŞMASI YAPILMASIDIR”

Çeşitli spekülasyonlar başladı birinci ağızdan tüm bunların spekülasyon olduğunu söylemek istiyorum. Hükümetimizin dış politikasını yürütmekten sorumlu Dış İşleri Bakanı olarak özellikle vurgulamak istiyorum şu an itibariyle Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar Kapalı Maraş içerisinde bir envanter çalışması yapılmasıdır.

Bunun sonrasında verilere dayalı adım atılacak sadece bir rapor olarak kalmayacak. Bu konuda bir prensibimiz bulunmaktadır ve bir karar aldık. Buraya eski sakinlerinin ve Vakıflar İdaresi’nin mülkiyet haklarına zarara uğratmayacak ve halel getirmeyecek şekilde hareket edeceğiz bu bir prensiptir.

“ARTIK STATÜKONUN TEK KURBANI OLMAK İSTEMİYORUZ”

Kıbrıs Rum tarafı eski mal sahiplerinin mallarını yok sayılıyor gibi bir atmosfer yaratmaya çalışacak bu oyuna gelmemek lazım. Bir karalama politikası olacaktır oyuna gelmemek gerekiyor.

Burası statükonun sembolü haline gelmiş bir yerdir. Bu kadar yıldır kimsenin dokunmaya cesaret edemediği bir yerdi biz bir başlangıç yapıyoruz. İlgili bütün paydaşlarla da konuyla ilgili görüşmelerimiz olacaktır. Artık statükonun tek kurbanı olmak istemiyoruz.

“KIBRIS TÜRK TARAFI OLARAK, TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLE BİRLİKTE KARARLI BİR DURUŞ ORTAYA KOYMAKTAYIZ”

Yavuz Sondaj Gemisi’nin Akdeniz’e doğru yola çıkmasını değerlendiren Özersay şunları kaydetti;

“2011 Yılında TC ile birlikte Kıta Sahanlığını Sınırlandırma Anlaşması’nı yaptık. Güney Kıbrıs’ın bazı şirketlere lisans verdiği gibi bizde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na lisans verdik. Sismik Araştırmalara bakacak olursak bizde yaparız demiştik ve yaptık. Kazı yaparsanız bizde yaparız demiştik, kazı yapmaya başladılar biz de başladık ve devam edeceğiz. Kıbrıs Türk Tarafı olarak Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte kararlı bir duruş ortaya koymaktayız çünkü meşru hak ve menfaatlerimiz bulunmaktadır. Burada çelişkili davranan Kıbrıs Rum Tarafı ve uluslararası aktörlerdir. Bir taraftan bu kaynakların ortaklarından birisi Kıbrıslı Türklerdir derken diğer taraftan Kıbrıslı Rumlar tek başına bunu yapabilir demek tutarsızlıktır.

Önümüzdeki dönemde bu çalışmalar devam edecek. Bu şartlar ve olumsuzluklar Türkiye Cumhuriyeti’ni de kazı yapan bir devlet konumuna getirmiştir. Bu bağlamda 2 tane gemisi vardır. Biz barışçı bir yaklaşım ortaya koyuyoruz ancak bunu yaparken kesinlikle haklarımızdan vazgeçmiyoruz.

Önümüzdeki dönemde gerçekten Kıbrıs Rum tarafı ve uluslararası aktörler bu gelişmelerden çok rahatsız ise yapmaları gereken tek şey, Kıbrıs Rum Tarafı ile Kıbrıs Türk Tarafının her ikisine de ait olan bu kaynakların nasıl uluslararası piyasaya çıkaracağımızı birlikte anlaşmamız yönünde yeni bir diyalog sürecinin başlaması yönünde adım atmaktır.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
7
 
0
 
13
 
0
 
8
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
6
ONAY BEKLEYENLER
1
22 Haziran 2019, Cumartesi
Erdal         - Lefkosa
Abim,sen artik Kemal Sunalp'in yerini aldin.Bu senin en buyuk basarindir.

21 Haziran 2019, Cuma
Hasan         - Girne
Yahu niye çark ettiniz, ne güzel 'Las Hatay' yapıyordunuz orayı!Gavolem,daha bir ay olmadi bu siparis hukumeti kurulali ama hergun bir pot kirarlar.

21 Haziran 2019, Cuma
luricadi         - isgele
zaten acamazsiniz ki. oyle bir yedginiz yog.

21 Haziran 2019, Cuma
Hasan         - Girne
Bu hükümet ne vakit toplandı da Maraş’a proje üretti, bunu pişirdi, kurtardı, önümüze koydu?Henüz “atama kalabalığı”ndan başını kaldıramamışken.TC'den Postayla mı geldi ne? Kıbrıs’ı dünyayla bütünleştirmek yerine hep ‘üst yönetim’in ağzının içine baktılar.Çürük dişleri göremediler.Yalnızlaştık! Kudret Özersay’ın Kıbrıslı Türk liderliğini dünyanın gözünde “etkisizleştirme” çabası üzücüdür.Üstelik bunun için toplumdan yetki istemiş, ilk, ikinci hatta üçüncü tercih dahi olmamıştı.

21 Haziran 2019, Cuma
Karpazli         - Karpaz
Marasi acma karari alinmadi. Cok fare varmis da temizlik yapacaklar. Temizlik yapilirken sayacaklar ve bakacaklar. Sn. Ozersay,! Bizi bu kadar aptal zannetme. Yutmazlar

21 Haziran 2019, Cuma
Kemal         - Lefkosa
Konusma evladim artik konusma.Konusdukca batiyorsun.

banner
banner
banner
banner

Dursun Oğuz, Türkiye Gübretaş Genel Müdürü ile görüştü
image Dursun Oğuz, Türkiye'den Gübretaş Genel Müdürü Yumaklı ve beraberindeki heyeti kabul etti.
Türkmen: "İnsan sağlığı bürokrasiden daha değersiz değildir"
image HAKSEN Genel Başkanı Türkmen, Gıda Referans Laboratuvarı'nın havalandırma sisteminde meydana gelen arızanın giderilememesi nedeniyle açıklama yaparak "ülke bürokrasisinin insan sağlığından daha önemli olmadığını bir k...
Kent Güvenlik Sistemleri Kurulu: Güvenlik kamerası kurulumuyla ilgili başvuru...
image Kent Güvenlik Sistemleri Kurulu, güvenlik kamerası kurulumuyla ilgili gerekli başvurunun 23 Ekim tarihine kadar yapılması gerektiğini duyurdu.