Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Temmuz 2019, Perşembe 07:49
banner

Yaşamevi değil, devletin "Düşkünler Ambarı"

Yaşamevi değil, devletin Düşkünler AmbarıHırsızlık, şiddet, taciz, hatta tecavüz girişimlerinin bile yaşandığı iddia edilen Kalkanlı Yaşamevi'nde yaşlılar ile psikiyatri hastaları aynı ortamda... Gelen haberler ise vahim...
Paylaş  
2
2
2
1

Yaşamevi denerek hem yaşlı bakımevi, hem de yatalak hastalar için yoğun bakım birimi, Psikiyatri hastaları için akıl hastanesi hem de orada kalmak isteyenler için otel hizmeti vererek adeta karışık bir hasta ambarı olarak kullanılan Kalkanlı Yaşamevi’nde başında iki polisin beklediği hasta bir de mahkûm kalıyor.

Her türlü bakım hizmeti vermek üzere tasarlanan ancak, kısıtlı personelle, psikiyatri hastaları ile yaşlıların ortak kullanım alanlarında sürekli birlikte olduğu ve zaman zaman taciz, hatta tecavüz girişimi gibi olayların yaşandığı Kalkanlı Yaşamevi’ni devlet sadece bakıma muhtaç birini göndermek için hatırlıyor.

Yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşların, psikiyatri hastalarının, yatalak hastaların, hasta mahkumların, hatta otistik bir çocuğun aynı binada barındırıldığı Kalkanlı Yaşamevi’nin üst katında ise Bin TL aylık ücretle kiralanan odalar ise zaman zaman garsoniyer olarak kullanılıyor.

Personelin son derece yetersiz olduğu ve çoğunluğu eğitimsiz hastabakıcıların özel bir şirkete bağlı olarak asgari ücretle çalıştığı Kalkanlı Yaşamevi’nde, 20 civarı yaşlı, 20 civarı da psikiyatri hastası bulunuyor.

Ortak kullanım alanları çoğunlukta olan tesiste bulunan yaşlılar ve hastaların bakımı için ise vardiyalı olarak çalışan toplamda 19 hastabakıcı, 6 hemşire, 6 temizlik görevlisi ve 3 güvenlik görevlisi bulunuyor.

AKIL HASTALARI İLE YAŞLILAR AYNI YERDE   

 Psikiyatri hastaları ile bakıma muhtaç yaşlıların gerek salon gerekse de yemekhane alanlarını ortak kullandıkları ve zaman zaman istenmeyen olayların yaşandığı Kalkanlı Yaşamevi’nde, hastabakıcıların son dakikada yaptıkları müdahalelerle, Psikiyatri hastalarının yaşlı hastalara zarar vermesinin tesadüfen önlendiği ifade ediliyor.

Hırsızlık, şiddet, taciz, hatta tecavüz girişimlerinin bile yaşandığı ifade edilen Kalkanlı Yaşamevi’nde yaşlılar ile psikiyatri hastaları aynı ortamda ve aynı anda yemek yemek zorunda.

YETERSİZ PERSONEL

Toplam sayısı 50’yi bulan, yatalak, psikiyatri hastası ve yaşlı insanın bulunduğu Kalkanlı Yaşamevi’nde,  maaşlarını Sağlık Bakanlığı’nın açtığı hasta bakım hizmetleri ihalesini kazanan Hava Erova’ya ait şirketten asgari ücret maaşla çalışan 19 hastabakıcı görev yapıyor. Her vardiyada 4 hastabakıcı’nın aynı anda görev yaptığı Kalkanlı Yaşamevi’nde 4 hastabakıcı yaklaşık 50 bakıma muhtaç kişinin ihtiyaçlarını karşılamak durumunda. Sadece 6 hemşirenin görev yaptığı Kalkanlı yaşam evinde hemşirelik hizmetleri de haliyle aksıyor. 6 temizlik görevlisinin ile 3 güvenlik görevlisi  yine vardiya usulü çalıştığında her vardiyada bir ikişer temizlik ve güvenlik görevlisinin yine asgari ücretle, dışarıdan şirketler üzerinden çalıştıkları ifade edildi. Yaşamevinde bir de şoför bulunuyor. Yaşamevi’nin hasta nakil aracını kullandığı ifade edilen şoförün aynı zamanda Yaşamevi’nde bulunan tek doktorun özel şoförlüğünü de yaptığı öğrenildi.

TEK DOKTOR

Kalkanlı yaşamevinin yaklaşık 50 kişilik bakıma muhtaç nüfusuna hem yaşamevinin yöneticisi hem de doktoru olarak görev yapan tek bir hekim var. Pratisyen Hekim Dr. Şebnem Benar’ın Yaşamevi’nin idari işlerinden hastalara bakacak vakti olmadığı ifade edilirken, Yaşamevi’ndeki insanların tıbbi ihtiyaçları da gerektiği şekilde giderilemiyor. Dr. Şebnem Benar’ın ayrıca Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde nöbet de tuttuğu, nöbet uttuğu dönemlerde Kalkanlı Yaşamevi’ndeki hekimlik görevinin iyice aksadığı ifade ediliyor.

ELEKTRİK KESİLSE ÖLECEK HASTALAR VAR

Gönyeli’deki Bülent Ecevit Rehabilitasyon Merkezi’nin kapasitesinin dolu olması nedeniyle, yatalak ve sürekli bakıma muhtaç hastaların da Kalkanlı’daki Yaşamevi’ne gönderilmeye başlandığı ve bu hastaların da bazılarının solunum cihazı gibi yaşam destek ünitelerine bağlı yaşadığı ifade ediliyor. Elektriklerin kesilmesi ve jeneratörün devreye geç girmesi durumunda anında hayatını kaybedecek hastalarında bulunduğu ifade edilen Kalkanlı Yaşamevinde zaman zaman jeneratörün mazotunun bittiği ve bürokratik işlemlerin uzaması ve nakit darlığı nedeniyle jeneratöre mazot alınamadığı zamanların olduğu da belirtiliyor.

HASTA OLAN MAHKÛM İLE OTİSTİK ÇOCUK

Devletin bakıma muhtaç kişileri adeta depoladığı Kalkanlı Yaşamevi’nde, kanser hastası bir mahkûmun sürekli polis gözetimi altında eşi ile birlikte orada barındığı da ifade ediliyor. Devletin bakmakla yükümlü olduğu ve ailesi kötü davranıyor diye Sosyal Hizmetler tarafından ailesinden alınan Otizmli bir çocuğunda psikiyatri hastaları, yaşlılar ve yatalak hastalar ile aynı ortamda yaşamaya çalıştığı da gelen biler arasında.

ÜST KATTA OTEL

Kalkanlı Yaşamevi’nin en üst katında ise bütün doğru düzgün verilemeyen hizmetlere ek olarak otel hizmeti verilmeye çalışılıyor. Bin TL ile söz konusu odaları kiralayan bazı kişilerin bu odaları kaçamak yapmak için kullandıkları da iddialar arasında...

17 Aralık 2018’de kurulan ve 17 Ocak’ta Başbakanı Tufan Erhürman ile Sağlık Bakanı Filiz Besim tarafından açılışı gerçekleştirilen Yaşamevi “Yaşlı Kreşi” diye tanıtılmış ancak aradan geçen 6 aylık süre içerisinde Kalkanlı Yaşamevi, devletin bakmakla yükümlü olduğu hasta ve yaşlıları, yeterli teçhizat, personel ve bütçe olmadan “başından atma” tesisi olarak faaliyet gösteriyor.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
1
 
9
 
0
 
0
 
1
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Temmuz 2019, Perşembe
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Bir başka deyişle devletin/siyasilerin normal hayatta vatandaşına layık görüp yaşattığı kaotik yaşam şeklinin minimalize edilmiş projeksiyonu. Emeği geçen ve bu durumlara imkan tanıyan büyük, geniş ve rahat koltuklarda vicdanları rahat bir şekilde oturan böyüklerimizi kutlamak gerekir...

banner
banner
banner
banner

Umut Derneği 5. yılını ödül töreni düzenleyerek kutladı
image KKTC Umut Derneği'nin 5.yıl onur ödülleri geçtiğimiz akşam yapılan bir törenle sahiplerine takdim edildi.
Özersay'dan Anastasiades'e çağrı! "Bu suskunluğunuz hayra alamet değil"
image Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, ELAM'ın kendisini hedef alan açıklamasına sosyal medya üzerinden cevap verdi:
Oğuz: "KKTC bayrağını yakmaları, iki halk arasında barış ve uzlaşı çabalarını...
image Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz Güney Kıbrıs'ta KKTC bayrağının yakılmasına tepki gösterdi ve kınadı.