Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 11 Temmuz 2019, Perşembe 07:09
banner

Tatar: "Yükseköğretim dünya standartlarında olmalı"

Tatar: Yükseköğretim dünya standartlarında olmalıBaşbakan Tatar, YÖDAK Başkanı Büke ve beraberindeki heyeti kabul etti. Görüşmede konuşan Tatar, "YÖDAK'ın elini güçlendirmeliyizi yükseköğretim dünya standartlarında olmalı" dedi.
Paylaş  
1
1
1
1

banner

Başbakan Ersin Tatar, YÖDAK Başkanı Prof. Dr. Akile Buke ve YÖDAK üyelerini kabul etti.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, görüşmede hükümete görevinde başarı dileğinde bulunan Akile Buke, yüksek öğretim alanının, KKTC’nin en önemli gayri safi milli hasılaya katkısı bulunan alanlardan biri olduğunu belirtti. Prof. Dr. Buke, “Üniversiteler, akreditasyonları ve uluslararası tanınırlığı ile ülke açısından önemli bir değer” dedi.

Prof. Dr. Buke, yüksek öğretimde sorunlar bulunduğunu, ancak çalışmaların devam ettiğini söyledi.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ve YÖK ile görüşmeler yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Buke, bunun sonucunda önemli bazın sorunların üstesinden gelinebileceğini gördüklerini ifade etti.

Başbakan Ersin Tatar da, YÖDAK’ın önemli bir kurum olduğunu belirterek, iyi yönetilmesi ve korunması gerektiğini vurguladı.

İleriye dönük yapılacak çalışmalarda umut ve dikkatin önemine işaret eden Tatar, öğrenci niteliğinin de önemli olduğunu belirtti.

Başbakan Tatar, ülkede, turizm ve yükseköğretimin en önemli iki sektör olduğunu anlattı.

“Yükseköğretimin dünya standartlarında olması hepimizin görevi olmalı. Yükseköğretim dendiği zaman kazanç bir yana kalite, nitelik ve insana katkı önemli” diyen Tatar, dünyanın çeşitli yerlerinden ülkede öğrenim gören öğrencilerin kendi ülkelerinde yayınlayacakları dergi ve makalelerin ülke tanıtımına katkı sağlayacağını anlattı.

Başbakan nitelik ve kaliteye de dikkat çekti. 

Ülkede belli sayıda üniversite bulunmasının güzel olduğunu ancak, nitelik ve kalitenin korunmasının da gerektiğini vurgulayan Tatar, KKTC’nin bu alanda bilimsel yönü ile kendini kanıtlaması gerektiğini söyledi.

Başbakan Tatar, “Bu anlamda YÖDAK’ın elini güçlendirmeliyiz” diyerek, sektörün kalkınması, güçlenmesi ve daha ileriye gidebilmesi için en iyi şekilde korunmasının önemini vurguladı.

Türkiye’den gelen öğrenci sayısının oldukça fazla olduğunu kaydeden Tatar, YÖDAK ile YÖK’ün işbirliğinin ve iyi ilişkilerinin bu bağlamda çok önemli olduğunun altını çizdi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
1
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
11 Temmuz 2019, Perşembe
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Makamlar, sıfatlar ve en yüksek dereceden maaşlar ‘meli/malı’ konuşmalar veya belli günlerde ilgili konunun ‘öneminin vurgulanması’ için değil İCRAAT içindir. İCRAATA VE ALINABİLİRSE ALINACAK ÖNLEMLERİN İÇERİĞİNE BAKARIM. Gerisi PALAVRA....

banner
banner
banner
banner

Anketörlere eğitim verilecek
image Hanehalkı İşgücü Anketi'nin alan uygulamasına yönelik hazırlık çalışmaları kapsamında eğitimler verilecek.
Av ve avla ilgili yaban hayatını düzenleme yasa tasarısı komitede görüşüldü
image Cumhuriyet Meclisi, Hukuk, Siyasi İşler ve Dış ilişkiler Komitesi, UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu başkanlığında, bugün saat 10.00'da toplandı.
Vakıflar: "Kapalı Maraş diye isimlendirilen bölge 500 yıldır vakıflara aittir...
image Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Benter, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin kapalı Maraş kararını desteklediklerini belirterek, "Vakıflar, Kıbrıs'ta takriben 500 yıllık bir kurumdur. Kapalı Maraş diye isimlen...