Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Temmuz 2019, Cumartesi 10:11
banner

"Kıbrıs Türk halkının yok sayıldığı tüm siyasetlerin başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkûm olduğu bilinmeli"

Kıbrıs Türk halkının yok sayıldığı tüm siyasetlerin başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkûm olduğu bilinmeliMeclis Başkanı Uluçay, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle resepsiyon verdi... Resepsiyonda konuşan Uluçay, “Kıbrıs Türk halkının yok sayıldığı, haklarının gasp edildiği, eşitliğinin göz ardı edildiği tüm siyasetlerin başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkûm olduğunun bilinmesi gerek” dedi.
Paylaş  
2
2
2
0

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle resepsiyon verdi. 

Meclis bahçesinde dün akşam yer alan resepsiyona, Başbakan Ersin Tatar, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Murat Başçeri, KTBK Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, devlet ve hükümet yetkilileri ile Türkiye ve diğer ülkelerden gelen konuklar katıldı.

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, gecede yaptığı konuşmada, Kıbrıs Türk halkının, maalesef savaşı tecrübe etmiş bir halk olduğunu vurgulayarak, “Bilinmelidir ki tam da bu yüzden halkımız savaşı, çatışmayı en son isteyecek, barış ve huzuru herkesten fazla talep edecek olandır” dedi

Ülke tansiyonun giderek arttığı bir bölgede olduğunu, ülke kadar bölgenin de barışa acilen ihtiyaç duyduğu gerçeğini dile getiren Uluçay, bölgedeki çatışma ve gerginliklerin sona ermesini dileyerek, Kıbrıs Rum Yönetimine ve uluslararası camiaya başta adanın enerji kaynakları olmak üzere, Kıbrıs’la ilgili tüm konularda tek yanlı adımlar atmama çağrısını yineledi.

Uluçay, Kıbrıs Türk halkının yok sayıldığı, haklarının gasp edildiği, eşitliğinin göz ardı edildiği tüm siyasetlerin başarısızlıkla sonuçlanmaya mahkûm olduğunun bilinmesi gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk tarafının işbirliği ve ortaklık yanlısı siyasetinin devam ettiğini hatırlatan Uluçay, bu yöndeki çağrıların karşılık bulmasını temenni etti.

“Rum tarafının ve dayanışma adı altında sorgusuz sualsiz GKRY politikalarını destekleyen Avrupa Birliği’nin de Kıbrıs Türklerinin haklarını, menfaatlerini ve adanın eşit ortağı olduğu gerçeğini hatırlamalarını temenni ediyorum” diyen Uluçay, Kıbrıs Türk halkının hatalarından ders çıkarmayı da, umudunu yarına taşıyabilmeyi de başarması gerektiğini belirtti.

Uluçay konuşmasını şöyle tamamladı:

“Toplum olarak daha iyi ve güzel günlere ulaşacaksak, sığ bir “kötü günler geride kaldı” tesellisiyle yetinmemeliyiz. Zaman geçmekte, dünya değişmekte ve ancak çok çalışırsak, az hata yaparsak geride kalmayacağımızı bilmeliyiz. Gençlerimizi çağın ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde yetiştirmek, bürokrasimizi daha verimli hale getirmek, iş dünyamızın rekabet gücünü artırmak, emekçilerimizin hak ve menfaatlerini koruyabilmek, toplumun tüm sektörlerinin üretim gücünü desteklemek toplumsal mücadelemizin asli görevleri arasındadır. Kendi ayakları üzerinde duran, güçlü kurumları ve köklü demokrasisiyle geleceğe umutla ilerleyen Kıbrıs Türk halkı hepimizin ortak hedefidir. Bir kez daha bu güzel Kıbrıs akşamında bizlerle birlikte olan tüm konukları selam, sevgi ve teşekkürlerimi iletiyor, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramımızı kutluyorum.”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Burcu'dan Tatar'a üslup eleştirisi: "Halkımıza da büyük saygısızlık yapılmakt...
image Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu Başbakan Tatar'ın Türkiye'de gerçekleştirmiş olduğu konuşma üzerine açıklama yaptı. Burcu, "sadece Cumhurbaşkanımıza değil ona büyük destek veren halkımıza da büyük saygısızlık yap...
653 Milyon TL KKTC'ye aktarıldı
image Mali ve Ekonomik İşbirliği Protokolü kapsamında 653 Milyon TL bugün itibariyle KKTC'ye aktarıldı
İHD referandum çağrısında bulundu
image İnsan Hakları Derneği, müzakerelere devam edilip edilmemesine halkın karar vermesi için referandum yapılması çağrısında bulundu.