Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Ağustos 2019, Cumartesi 09:31
banner

Burak: "Görevden alınamadım ve alınabilmem için bir sebep aranmaya başlandı"

Burak: Görevden alınamadım ve alınabilmem için bir sebep aranmaya başlandıKıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi Genel Müdürü Yusuf Burak hakkındaki yolsuzluk iddialarına ve buna ilişkin soruşturma iddialarına yanıt verdi.
Paylaş  
6
5
5
2

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

KTKEGK Şirketi Genel Müdürü Yusuf Burak yağ, akaryakıt ve tersanede usulsüzlük yaptığı gerekçesi ile hakkındaki iddialara yanıt verdi. Burak, hakkındaki usulsüzlük iddialarının gerçekleri yansıtmadığını ifade etti.

Kıbrıs Postası’na yaptığı açıklamada görevden alınmak istediğini, hakkını arayıp, gerekçesiz görevden alınamayacağını söylediği zaman ise hakkında soruşturma yapılıp görevden alınması için bir sebep bulunamadığını ifade eden Burak, incelemeler sonucu hakkında bir şey tespit edilemediğini belirterek “görevden alınamadım ve alınabilmem için bir sebep aranmaya başlandı” dedi.

“MÜSTEŞAR BAĞZIBAĞLI WHATSAPP MESAJI İLE BENİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI”

Görevden alınmak istenme sürecini Kıbrıs Postası’na anlatan Yusuf Burak, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti’nde 19 yıldır şirket Genel Müdürü görevini yerine getirdiğini kaydetti. 23 Temmuz  2019tarihinde saat 17:45 sıralarında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Kemal Bağzıbağlı’nın Whatsapp üzerinden mesaj göndererek 24 Temmuz 2019 saat 14:00’de bakanlıktaki makamında kendisi ile görüşmek istediğini bildirdiğini söyleyen Burak, toplantı gündemini sorduğunda ise cevap alamadığını ifade etti.

“BU İŞ TATLILIKLA BİTSİN, ÇİRKEFLEŞMESİN”

Toplantı günü olan 24 Temmuz tarihinde tam vaktinde bakanlıkta olduğunu ifade eden KTKEGK Şirketi Genel Müdürü Yusuf Burak, “Müsteşar beni  görevden alacaklarını  benimle dahafazla çalışmak istemediklerini bunun siyasi bir karar ve yeni oluşum ile ilgili olduğunu söyledi” dedi. “O gün bana gazetenizin iddia ettiği usulsüzlük ve soruşturma gibi asılsız bir iddia sebep olarak söylenmediği gibi hizmetlerimden dolayı da memnuniyet belirtilip teşekkür edildi” diyen Burak, “görevimin ne zaman son bulacağını sorduysam iki gün sonraki Cuma günü yapılacak yönetim kurulunda karar alınacağını söyledi. Görevden alınma gerekçemin yeni oluşum ve siyasi karar olduğunu ve yürürlükteki hizmet sözleşmemin geçerli bir sebep olmadan Genel Müdürün görevden alınamayacağını aldıkları takdirde sözleşmemde yazılı haklarımın bana verilmesi gerektiğini hatırlattım. Bu haklarımın verilmemesi durumunda yargı vasıtasıyla bunları isteyeceğimi söylediğimde sn müsteşarın cevabı makama yakışmayacak siyasi, hukuk ve insani davranışa aykırı bir şekilde  “ buiş tatlılıkla bitsin çirkefleşmesin” dedi ve benim pişman olacağım tehdidinde bulundu” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Burak açıklamasının devamında “Bende kendilerine haklarımı arayacam dedikten sonra 26 Temmuz 2019 tarihinde Girne’de yapılan yönetim kurulunda işten atılma gerekçesi bulunamadığından ve gerekçesiz işten durdurulamayacağım için konu gündeme alınmadı ve görevden alınamadım ve alınabilmem için bir sebep aranmaya başlandı” dedi. “Birinci arayış 2 Ağustos Cuma günü Başbakanlık soruşturmadan bir görevli mesai saatleri içerisinde şirket merkezine geldi ve şirkette mali ve idari araştırmalarına başladı” diyen Burak, “görevlinin istediği tüm belge ve bilgiler kendisine tevdi edildi. Buradan çıkacak raporun beni görevden alabilmeleri için aradıkları bahaneyi onlara vermeyeceğini anladıkları için ikinci arayışlarının basın yoluyla yıpratmak olduğunu gördüm” şeklinde konuştu.

“İDDİALAR ASILSIZ”

Burak, Cumartesi günü Girne’deki ofise baskın yapıldığı iddiasının, Sayıştaylık tarafından soruşturma başlatıldığı iddiasının, akaryakıtta,yağda ve tersanede usulsüzlük iddialarının asılsız olduğunu kaydetti. “Eğer iddia edilenler gerçek olsa Hizmet sözleşmesinin beni korumayacağını ve derhal görevime son verilebileceğini halkın takdirine sunarım” diyen Burak, iddiaların Müsteşar Bağzıbağlı’nın karalama,  yıpratma ve bezdirme ile görevden almak için bir kulp bulma arayışlarının tezahürü olduğunu kaydetti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
1
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
2
ONAY BEKLEYENLER
0
10 Ağustos 2019, Cumartesi
Ali mehmet         - Londra
Tatar ilk once kendisini aklasin.ingilterede dolandiricilik masasi tarafindan kirmizi bulten ile araniyor.tc disinda hic bir ulkeye gidemeyen bir basbakan
YAZIKLAR OLSUN

10 Ağustos 2019, Cumartesi
Hasan         - Girne
Her hukumet dedgistiginde ozellikle UBP hukumete geldiginde hep boyle oluyor.Cok yazik degil mi,isinde ehli,tecrube kazanmis kisileri sisyasi kararmis,partili degilmis diye gorevden aliyorlar.Iste bu yuzdendir siddin sene ayni yerde sayarik.

banner
banner
banner
banner
banner

İş İnsanları Derneği, uyuşturucu ile mücadele konusunu ele aldı
image Kıbrıs Türk İş İnsanları Derneği (İŞAD) haftalık bilgilendirme toplantıları çerçevesinde Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu'yu ağırladı.
Narenciye üreticilerinden, narenciye alanlarının ava kapatılmasına destek
image Bakanlar Kurulu'nun narenciye alanlarının ava kapatılması yönündeki kararına Kıbrıs Türk Narenciye Üreticiler Birliği'nden destek geldi.
Erhürman: "İmzalı metni görebilsek hep birlikte çok daha doğru değerlendirmel...
image CTP Genel Başkanı Erhürman, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak, 20 Temmuz'da imzalanan metni görmenin, çok daha doğru değerlendirmeler yapmak açısından gerekli olduğunu belirtti.