Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 10 Ağustos 2019, Cumartesi 16:14
banner

Akıncı: "Ekonomisi ve demokrasisi ile gelişen bir KKTC gelecekteki olası bir çözümün de temel direklerinden biri olacak"

Akıncı: Ekonomisi ve demokrasisi ile gelişen bir KKTC gelecekteki olası bir çözümün de temel direklerinden biri olacakCumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, ekonomisi ve demokrasisi ile gelişen bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin gelecekteki olası bir çözümün de temel direklerinden biri olacağını vurguladı.
Paylaş  
6
5
5
1

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kıbrıs Türk tarafı olarak, siyasi eşitlik ve güvenlik içinde çözüm yolunda kararlı ve istikrarlı duruşumuzu sürdüreceğiz. BM örgütü ile işbirliği ve uluslararası hukuka saygılı bir anlayış içinde haklarımızı korumaya devam edeceğiz. Bunun yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her alanda daha iyiye gitmesi için çalışmalarımıza bir gün bile ara vermemeliyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis ile dün yaptıkları görüşmede ortaya çıkan durumun, gerek yapılan ortak açıklama ve gerekse basın toplantısında verdiğibilgiler ışığında kamuoyuna duyurulduğunu anımsattı.

Yakın gelecekte Kıbrıs’ta Lute ve sonrasında New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelmelerinin söz konusu olacağını anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, tüm bu uğraşıların, yıllardır süren Kıbrıs sorununa artık kalıcı bir çözüm bulunmasını amaçladığına dikkat çekildi.

“VARDIĞIMIZ NOKTADA UCU AÇIK, SONU GELMEZ MÜZAKERE SÜREÇLERİ ARTIK GERİDE KALMIŞTIR”

Akıncı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Vardığımız noktada ucu açık, sonu gelmez müzakere süreçleri artık geride kalmıştır. Sonuç odaklı ve takvimli bir döneme girilmiş olduğu, Birleşmiş Milletler rapor ve kararlarında da ifadesini bulmaya başlamıştır.

“GÖRÜŞMEDE ANASTASİADİS İLE SÖZÜ EDİLEN TÜM OLASI ÇÖZÜM MODELLERİNİ ELE ALIP TARTIŞTIK”

Kabul edilmiş bir ilkedir ki, Kıbrıs’ta hedef müzakere ile karşılıklı kabul edilebilir bir çözüm elde etmektir. Bu çerçevede Sayın Anastasiadis ile yapmış olduğumuz görüşmede, sözü edilen tüm olası çözüm modellerini de ele alıp tartıştık. Sonuçta Rum lider, iki kesimli, iki toplumlu federal çözümün hala benimsediği zemin olduğunu ve bu modeli muhafaza ederek yetkilerin desentralize edilmesi fikrini ifade etti. Bilindiği gibi kurucu devletlerin daha yetkili hale getirilmesi Kıbrıs Türk tarafının öteden beri savunduğu bir durumdur. Bu nedenle referans kavramlarının tamamlanması başarıldıktan sonra bu konuda çalışılabileceğine inanıyorum.”

“Kurucu devletlerin daha fazla yetki ile donatılması, elbette doğru bir gelişme olacaktır; yeter ki merkezi yönetimde kalacak yetkiler çerçevesinde kararlar alınırken, siyasi eşitlik ve etkin katılım ilkesi korunsun” diyen Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Anastasiadis’in devam etmekte olan farklı anlayışının da bu konuda olduğunu kaydetti.

İhtiyatlı bir şekilde gerek kapsamlı çözüm ve gerekse güven artırıcı önlemler konusunda ilerleyebilmek için BM çerçevesinde Anastasiadis ile diyaloğu sürdüreceklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, uygun bir planlamayla gayri resmi 5’li bir toplantının yapılarak orada da tam bir netleşmenin sağlanmasının gerekli olacağını söyledi.

Akıncı şöyle devam etti:

“Daha önce de ifade edildiği gibi Rum tarafından kaynaklanan farklı söylemlerin yarattığı bulanıklık BM gözetiminde tüm tarafların hazır olacağı bir ortamda da netliğe kavuşmalıdır.

Bir konunun daha altını çizmekte yarar görüyorum. Kıbrıs Türk tarafı olarak, siyasi eşitlik ve güvenlik içinde çözüm yolunda kararlı ve istikrarlı duruşumuzu sürdüreceğiz. BM örgütü ile işbirliği ve uluslararası hukuka saygılı bir anlayış içinde haklarımızı korumaya devam edeceğiz. Bunun yanında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her alanda daha iyiye gitmesi için çalışmalarımıza bir gün bile ara vermemeliyiz. Ekonomisi ve demokrasisi ile gelişen bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gelecekteki olası bir çözümün de temel direklerinden biri olacaktır.

Bu düşüncelerle tüm yurttaşlarımızın mübarek Kurban Bayramı’nı kutlar, sağlık ve esenlik dilerim.”

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
5
 
0
 
6
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
10 Ağustos 2019, Cumartesi
Gıbrız Türkü         - Şeherin Kuzeyi
Yani artık bırakalım Rumun keyfinin peşinden koşup kendimizi harcamayı da zaman ve enerjimizi kendimize çeki düzen vermeye harcayalım! Eee ben da onu derim Sn Cumhurbaşkanı. Hede hemmen şimdi işbaşı.....

banner
banner
banner
banner
banner
banner

Tatar Konya'da konuştu: "KKTC bugünlere Türkiye'nin desteği ile geldi"
image Bir dizi programa katılmak için Konya'ya giden Başbakan Ersin Tatar, Konya'nın Cihanbeyli ilçesini ziyaret etti. Başbakan Tatar, KKTC'nin Türkiye Cumhuriyetinin desteğiyle bugünlere geldiğini belirtti.
Özersay: 'Değişen nedir ki yine federasyon süreci başlatıyorsunuz?'
image Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Kıbrıs Rum Kesimi’nde bir zihniyet değişikliği olmamasına rağmen yeni bir sürece girilmesini eleştirdi.
KIBTEK Yönetim Kurulu Başkanı Onurhan: 'İhale sonuçlanmadı, toplantı olacağı ...
image KIBTEK Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Onurhan, Kurum ihale süreci ve Yönetim Kurulu’nun işleyişiyle ilgili açıklama yaptı.