Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 20 Eylül 2019, Cuma 15:01
banner

Halk, Başbakanlığın 300 günlük hedefini yorumladı: "Mali Protokol ve Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı hayati"

Halk, Başbakanlığın 300 günlük hedefini yorumladı: Mali Protokol ve Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı hayatiVatandaş, hükümetin 300 günlük hedeflerinin Başbakanlık ile ilgili olan kısmını yorumlayarak, en önemli maddelerin, Türkiye ile Mali Protokol ve Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı olduğunu savundu.
Paylaş  
5
4
6
0

banner

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

UBP-HP hükümeti 300 günlük hedeflerini açıklamasının ardından geriye 284 gün kaldı. Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan Rahmican Çalışkan’ın hazırlayıp sunduğu Sokağın Nabzı programı, halka Başbakanlık ile ilgili maddeleri sordu.

Başbakanlığın 300 günlük hedeflerinde, Türkiye ile 2020-2022 yılları arasındaki üç yıllık Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nün sonuçlandırılması, Yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nın hazırlanması, Yatırım Teşvik Sistemi’nin hayata geçirilmesi ve YAGA ile ilgili yatırımcılara yönelik teknik ve finansal destek programlarının geliştirilerek, Tek Durak Ofisi’nin aktif hale getirilmesi bulunuyor.

Vatandaş, hükümetin 300 günlük hedeflerinin Başbakanlık ile ilgili olan kısmını yorumlayarak, en önemli maddelerin, Türkiye ile Mali Protokol ve Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı olduğunu savundu. Halk, UBP-HP hükümetinden umutlu olduğunu işaret ederek, geri kalan 284 gün içerisinde, zorluk yaşansa da Türkiye ile 3 yıllık Ekonomik ve Mali Protokolün sonuçlandırılabileceğini belirtti.

Vatandaş, Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü olmadan diğer maddelerin de hayata geçmeyeceğini de ifade etti ve diğer siyasi partilerin de bu konuda desteği olması gerektiğine dikkat çekti. Yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı’nın zaten ülke için elzem olduğunun altını çizen halk, söz konusu maddeye ilişkin sendikaların zorluk yaşatabileceğini vurguladı.

 

Mehmet Abdurrahman Albayrak: “En önemlisi Mali Protokol, projeler güzel”

“Projeler gerçekten güzel. Sayın Başbakanımız Ersin Tatar, iradeli bir insan. İnşallah vermiş oldukları sözleri tutar, güzel bir şekilde projeleri hayata geçirirler. Esnaf, halk olarak bekliyoruz. Başbakanlığın 300 günlük hedeflerinden hepsi bizim için hayati önem taşıyor. Bana göre en önemli madde Mali Protokol daha önemli. Daha güzel günlerin bizleri bekleyeceğini umut ediyorum”

 

Özkan Çetinkaya: “En önemlisi Mali Protokol, diğer partiler de destek vermeli”

“Umarım 300 günlük hedefler gerçekçi olur, söyledikleri sözlerde durabilirler. Zaman çok önemli, geçen günler var, inşallah hayata geçirebilirler. Diğer partiler de hükümete destek verirse yapılamayacak bir şey yok, yeterki köstek değil destek olsunlar. Başbakanlığın maddelerinden en önemlisi Mali Protokol. Elinde paran yoksa bir şey yapılamaz, dolayısıyla öncelikle ekonomik destek olması gerekir, bu da kimler söz verdiyse onların sözlerini yerine getirmesi ile olur. Teşviklerle ilgili YAGA tek çatı altında toplanırsa iyi olur. 284 gün içerisinde Mali Protokol imzalanabilir, ama diğer partiler de destek vermeli. Ama diğer partiler destek olmazsa gelişme olmaz. Yetkililerden insanları dinlemelerini, sorunlara parmak basmalarını istiyoruz. Sadece insanlar devlet memuru olacak diye bir şey yok, bazılarının hiç işe gitmediğini biliyoruz. Onların ayıklanmasını istiyoruz”

 

 

Arif Salih Kırdağ: “En önemli reform kamu görevlilerine yöneliktir, ancak sendikalar adeta duvar çekmişlerdir”

“Bence Başbakanlıktaki maddeler 284 günde yapılamaz. Belki Kamu Çalışanları Yasa Tasarısı hazırlanabilir, onda da sendikalardan büyük korkuları olduğu için o adımı bile atamayabilirler. Bu ülkede yapılması gereken en önemli reform kamu görevlilerine yöneliktir, ancak onda da sendikalar adeta duvarı çekmişlerdir, o yüzden hiçbir şey yapılamayabilir.Çok zor yaparlar. Belki yola çıkabilirler, ama o yol büyük dikenler, engebelerle dolu olacağı için sonuca varılacağını düşünmüyorum. Değişimin halka iyi anlatılması gerekir, bence iyi anlatılmıyor. Aç kalmamak için, insan gibi, medeni ülkeler gibi bizim de çalışmalar yapmamız gerekir. Kısmetse Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde adayım”

 

 

 

Muhammet Çavuş: “En önemli madde protokoldür, o olmazsa hiçbir şey olmaz”

“Başbakanlığın hedeflerindeki protokol bence sonuçlandırılabilir. Türkiyeli bakanların sık sık gelmesi bence protokolün sonuçlandırılacağını gösteriyor. Yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı, bana göre 284 gün içerisinde hazırlanması zor. Yatırım ile ilgili maddeleri çok hafif görüyorum. Bana göre en önemli madde protokoldür, o olmazsa hiçbir şey olmaz. Tatar bence düzgün bir insan, Türkiye ile ilişkileri de daha iyi olduğu için başaracağını düşünüyorum. Bazı maddeler 284 gün içerisinde hayata geçemez, ama protokol maddesinin hayata geçirileceğini düşünüyorum. Devlet dairelerine gitmeye çekiniyorum. Devlet dairelerinde ahbap-çavuş ilişkileri var, bu ilişkiler bırakılmalı. Devlet dairelerinde kesinlikle torpil olduğunu düşünüyorum. Bence kamu görevlileri ülkemize göre çok fazla. Bu düzenin düzelebileceğini sanmıyorum. Türkiye’de de eskiden bu düzen böyleydi, şimdi ise hemen işlerimi halledebiliyorum. Keşke oradaki sistem burada da olsa diyorum”

 

 

Turuğsan Tünay: “En hayati olanı kamu personeline dair madde, protokoldeki maddeler daha açıklayıcı olmalı”

“Mali protokol 284 gün içerisinde sonuçlandırılabilir, ama bu kadar yıldır Türkiye’nin programa uyulsun diye verdiği süreler, hiçbir hükümet döneminde tam olarak uygulanmadı. Bu sebepten dolayı inancım biraz zayıf. İyi bir koordine ile mali protokol sonlandırılabilir. Hükümetten bu iradeyi görüyorum. Kamu görevlilerine dair madde, bence ivedi olarak hazırlanması gerekir. Önceki hükümetlerde de var olan ve ülkemizde uygulanması gereken bir durum. Bu madde çok önemli. Ayrıca, protokoldeki maddeler ile ilgili daha fazla açıklayıcı maddeler olması gerekir. Başbakanlık maddeleri içerisinde bence en hayati olanı kamu personeline dair maddedir. Toplumumuzun çok büyük sıkıntıları var, işsiz birçok genç var, bunları çözmek zor. Hükümetin iradesi var, inşallah sorunları çözebilirler. Hükümetin hedeflerini takip ediyorum”

 

 

Mustafa Yaşın: “Bana göre en önemlisi Mali Protokol, diğer maddelerin halledilmesi için öncelikle Mali Protokol hayata geçirilmeli”

“İyi çalışılırsa, 3 yıllık mali protokol 284 gün içerisinde sonuçlandırılabilir. 284 gün uzun bir süreç, sonuçlandırılması lazım. Hükümetin ne kadar samimi olduğundan emin değilim, ama hükümette kalmaya devam etmek istiyorlar ise bunların yapılması lazım. Kamu görevlilerine yönelik madde 284 gün içerisinde hazırlanabilir. Yatırım Teşvik Sistemi de 284 gün içerisinde hayata geçirilebilir. Protokolün içeriğini çok iyi bilmiyorum, ama hükümet bunları yapmak zorunda. Zaten bir hükümet 284 gün içerisinde bunları yapamıyorsa hükümet olmasın. Başbakanlığın maddelerinden bana göre en önemlisi Mali Protokoldür. Diğer maddelerin halledilmesi için öncelikle Mali Protokolün hayata geçirilmesi gerekir. Hükümetin 300 günlük hedeflerini çok takip edemiyordum, ama bundan sonra takip edeceğiz. Mali Protokoller bizim için önemli, bu konu herkesi etkiliyor”

 

Zihni Kalmaz: “Başbakanlığın en önemli maddesi kamu görevlilerine yönelik olan, onu hayata geçirirlerse güzel bir şey olur”

“Başbakanlığın maddelerinden biri olan Mali Protokol 284 gün içerisinde sonuçlanabileceğini tahmin etmiyorum. Bizim ülkemizde 7-8 ayda hükümet değişiyor, dolayısıyla işbirliği içerisinde olmalı hükümetteki partiler. Ben samimi olduklarına inanmıyorum, çünkü herkes birbirine çelme atıyor. Birinin söylediğini diğeri, diğerinin söylediğini diğeri yalanlıyor. Halkta bir güvensizlik var. Hükümetin uzun zaman gideceğini düşünmüyorum. Kamu görevlilerine yönelik madde 284 gün içerisinde hazırlanmalı, ancak sendikalar bunu ne kadar kabul edecek o önemli. Sendikalar güçlü, onların ne gibi etkisi olacağı önemli. Yatırım Teşvik Sistemi’nin 284 gün içerisinde hayata geçeceğine inanmıyorum, tek bir ofisten bunların yönetilebileceğini düşünmüyorum. Başbakanlığın en önemli maddesi kamu görevlilerine yönelik olan, onu hayata geçirirlerse güzel bir şey olur”

 

Ekram Tayfur: “En hayati olan Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı, bence 284 gün içerisinde Mali Protokol sonuçlandırılamaz”

“284 gün içerisinde Türkiye ile 3 yıllık Mali Protokol bence sonuçlandırılamaz. Bence anlaşamazlar. Maddelerdeki kamu görevlileri kısmının hazırlanabileceğini sanmıyorum. Yatırım Teşvik Sitemini yapamazlar. Topu birbirine atacaklar, birbirini suçlayacaklar ve hükümet bozulacak bence. YAGA ile ilgili maddeyi de yapamayacaklarını düşünüyorum. Hükümet hayal kurmamalı, daha gerçekçi olmalı. Bence bu maddeler içerisinde hepsi önemli, birbirine zincirli. En hayati olan Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı. Bazı dairelerde memur yok, iş çok, bazı dairelerde ise durum tam tersi. Siyasilere güvenim çok düşük, gelen hep gideni arattı. Bizi idare edenleri başkaları idare etmeli”

 

Bengü Yüncü: ““284 gün içerisinde protokol, zorlu olsa da sonuçlandırılabilir”

“284 gün içerisinde Türkiye ile 3 yıllık protokol, zorlu olsa da sonuçlandırılacağını düşünüyorum. Yeni Kamu Görevlileri Yasa Tasarısı 284 gün içerisinde umarım hazırlanır, ancak sendikalar buna karşı çıkacaktır. Yatırım Teşvik Sistemi 284 gün içerisinde hayata geçirilebilir. Hükümetin hazırladığı program çok güzel, yeni hükümete inanıyorum, güveniyorum. Umarım bunları hayata geçirirler. Kendi kendimizi idame ettirebileceğimiz bir sistem getirebileceklerini düşünüyorum. YAGA ile ilgili maddeye hepimizin ihtiyacı var. Bence Başbakanlığın maddeleri arasında en önemlisi YAGA ile ilgili olan madde. Yatırım önemli. Kendimize yetip yetemeyeceğimizi görmemiz gerek, bu şart. Hükümetin 300 günlük hedeflerini takip edeceğim”


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

UBP PM sona erdi: Akıncı'ya 'Kıbrıs müzakerelerine katılmama' çağrısı
image UBP Parti Meclisi, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin sarf ettiği sözler nedeniyle olağanüstü toplandı. Toplantı sonrası Ersin Tatar tarafından okunan ortak metinde, Akıncı'nın toplumsal güveni ...
Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği: Akıncı'ya yapılan düzeysiz ve abartılı e...
image Kıbrıs Türk Emekli Subaylar Derneği sağduyu çağrısı yaparak, Cumhurbaşkanı Akıncı'ya yapılan düzeysiz ve abartılı eleştiriler ile küfürleri tasvip etmediklerini belirtti.
Kamu - Sen Başkanı Atan: "Cumhurbaşkanlığı birleştirici olmalı"
image Kamu - Sen Genel Başkanı Metin Atan, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'ya çağrıda bulunarak, "yanlış anlaşıldığını düşünüyorsa yeniden bir açıklama yapmalıdır" dedi.