Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 2 Ekim 2019, Çarşamba 18:48
banner

İkamet ve Vizeler Tüzüğü'nü değerlendiren Baybars: "Artık keyfi değil, kritere bağlı bir denetim olacak"

İkamet ve Vizeler Tüzüğü'nü değerlendiren Baybars: Artık keyfi değil, kritere bağlı bir denetim olacak23 Ekim'de yürürlüğe girecek olan İkamet ve Vizeler Tüzüğü'ne ilişkin Kıbrıs Postası TV İrfan Batu ile Ana Haber Bülteni’ne bağlanarak değerlendirmelerde bulunan İçişleri Bakanı Baybars, ülkeye giriş çıkışlarda artık keyfi değil, kritere bağlı bir denetim olacağını ifade etti.
Paylaş  
65
65
65
6

banner

Kıbrıs Postası

Kıbrıs Postası TV İrfan Batu ile Ana Haber Bülteni’ne bağlanan İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, 23 Ekim’de yürürlüğe girecek olan İkamet ve Vizeler Tüzüğü’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

“MEVCUT DÜZENLEME 67 YIL ÖNCE ÇIKARILMIŞ”

Şuanda yabancıların ülkede kalışları, girişleri ve çıkışlarıyla ilgili Muhaceret Yasası’nın yürürlükte olduğunu, Bu Yasa’nın İngiliz Koloni döneminde kalmış bir Yasa olduğunu belirten Baybars, “Bu Yasa altında çıkarılan ikamet tüzüğü 67 yıl önce çıkarılmış. 67 yıl içerisinde ülkeye giriş çıkışların denetimi, ülkede kalış türlerinin daha çeşitlenmiş olması nedeniyle bir düzenleme ihtiyacı doğdu” dedi.

TC İLE İMZALANAN ADLİ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI 15 GÜN İÇERİSİNDE UYGULANMAYA BAŞLAYACAK

Ülkedeki giriş – çıkışların düzenlenmesi, denetlenmesi ve ülkedeki yabancıların kayıt altına alınması maksadıyla tüzüğün yayınlandığını aktaran Bakan Baybars, Şubat ayında, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Soylu ile imzaladıkları Adli İşbirliği Anlaşmasını hatırlattı. Baybars, imzalanan anlaşma kapsamında, ülkeye giriş çıkışlarda ‘aranan’, ‘sabıkalı’ ve ‘sakıncalı’ kişilerin tespit edilebileceğini ifade etti. Bu anlaşmanın 15 gün içerisinde sınır kapılarında uygulanmaya başlayacağını anlatan Baybars, uygulama kapsamında gerçekleşecek kontrolün, Türkiye ile çift taraflı olarak gerçekleşeceğini kaydetti.

“ARTIK KEYFİ DEĞİL, KRİTERE BAĞLI BİR DENETİM OLACAK”

Yabancı kişilerin ülkeye giriş amaçlarını belirleyen, bunu sorgulamaya yarayan bilgiler hakkında da bir ‘kriter eksikliği’ yaşandığını, bu eksikliklerin de tamamlandığını aktaran Baybars, “Artık keyfi değil, kritere bağlı bir denetim olacak” ifadelerinde bulundu.

“NÜFUS POLİTİKALARI, BU VERİLERE GÖRE OLUŞTURULACAK”

Bunun dışında vize verilirken, kimin, ülkeye ne amaçla girdiğinin kayıt altına alınıp, ülkedeki nüfus politikalarının bu verilere göre oluşturulacağından bahseden Bakan Baybars, “sistemle ilgili, Avrupa ve Türkiye’deki örnekleri inceledik, bu örnekler çerçevesinde de tüzüğü çıkarttık” dedi.

“ÇALIŞMA İZNİYLE ÜLKEDE BULUNANLARIN İZİNLERİ DEVAM EDECEK”

Şuanda ülkede çalışma izniyle bulunan yabancıların izinlerinin devam edeceğini, öğrenci izinleriyle ilgili ortaya çıkan suiistimal nitelikli olaylarınsa geçtiğimiz Ekim ayında çözüldüğünü aktaran Bakan Baybars, “Türkiye’den gelen kişilerin kimlikle girişleri, tüzükle yasaklanacak” iddialarına da açıklık getirdi.

“KİMLİKLE GİRİŞ YASAKLANMADI”

Baybars, “Türkiye’den gelen kişilerin kimlikle girişleri, tüzükle yasaklanacak” iddialarının yanlış olduğunu, geçerli seyahat belgelerine sahip olan herkesin aynı şekilde ülkeye girişlerinin devam edeceğini ifade etti.

TÜZÜKLE İLGİLİ ‘IRKÇI’ BENZETLEMELERİNE YANIT…

Tüzükle ilgili ortaya atılan ‘ırkçı’ benzetmelerine de değinen Baybars, içeriğe ilişkin eleştirilere yanıt vereceğini, içerikle ilgili bilgisi olmadan eleştiri yapanlara yanıt vermeyeceğini belirterek, KKTC’de yaşam süren kayıtlı yabancıların, tüzük sayesinde haklarının korunacağını, emeklerine yönelik yapılan suiistimallerin de bu tüzük sayesinde son bulacağını kaydetti.

“ARTIK DAİRE DAİRE KOŞTURMAYA GEREK KALMAYACAK”

Düzenleme sayesinde kayıtlılığın sağlanacağını aktaran Bakan Baybars, 23 Ekim itibariyle çalışma izinlerine ilişkin başvuruların online olarak da yapılabileceğini, “daire daire koşturmanın artık son bulduğunu” ifade etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
32
 
1
 
4
 
2
 
0
 
1
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
6
ONAY BEKLEYENLER
0
3 Ekim 2019, Perşembe
Kemal         - Girne
Sayin bakanim hersey iyi guzel de ama artik kesinlikle KIMLIKLE GIRISLER YASAKLANMALIDIR.

3 Ekim 2019, Perşembe
Ferruh         - Lefkoşa
Girneli Türk sen önce yazı yazmasını öğren

3 Ekim 2019, Perşembe
Mahmut polat         - Lefkosa

3 Ekim 2019, Perşembe
Girneli turk         - Girne
Sayin bakan

Konuaursun ama calisanin esini 1 yil bekletirsin daielerinde soru sorana terslik edersiniz. Sonrada yasa dersin yok 90 KKTC de 90 TR de bu nasil uygulama esler coluk cocugundan ayrimi kalacak sen konusursun ama sanada haddini bildirir TC bu Irkcilik soylemli tavrini.

2 Ekim 2019, Çarşamba
        -

2 Ekim 2019, Çarşamba
Ozer         - Lefkosa
sayin bakanim,Zartoglu'na da verilen saibeli vatandaslik icind meclis sorusturmasi baslatin lutfen.

banner
banner
banner
banner

"Sivil Savunma Afet Yönetimi ve Müdahale Tatbikatı - 2019" Perşembe günü gerç...
image Sivil Savunma Afet Yönetimi ve Müdahale Tatbikatı - 2019, 24 Ekim Perşembe günü yapılacak.
Bakan Atakan: "Seyrüsefer ve radar gelirleri Ulaştırma Bakanlığı kasasına gel...
image Ulaştırma Bakanı Atakan, "Seyrüsefer ve radar gelirleri Ulaştırma Bakanlığı kasasına gelmeli" dedi.
KTAMS'tan 'af' eleştirisi: "Yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin sayısının...
image Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanı Bengihan, yapılan 'af çıkacak' açıklamalarını eleştirerek "Süreklilik haline gelen aflar, yeni af beklentisi ile yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerin sayısının artmasına...