Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İÇ HABERLER 5 Kasım 2019, Salı 17:06
banner

Turanlı Sosyal Sigortalara 3, İhtiyat Sandığına 6 Milyon TL borçlu!

Turanlı Sosyal Sigortalara 3, İhtiyat Sandığına 6 Milyon TL borçlu!'Kuruş borcum yok' diye övünen Emrullah Turanlı'nın Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığına 10 Milyon TL'yi bulan borcu var!
Paylaş  
32
33
31
4

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

Kıbrıs Postası’nın bir dizi haberleri üzerine “devlete 25 kuruş borcum yok, yalan dolan” diye açıklama yapan Ercan Havalimanı işletmecisi Taşyapı Group’un sahibi Emrullah Turanlı’nın 8-10 Milyon TL’yi bulan Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borcu olduğu ortaya çıktı… 

Kıbrıs Postası’nın edindiği bilgiye göre Emrullah Turan’lının İhtiyat Sandığı’na 3 Milyon, Sosyal Sigortalar’a ise 6 Milyon TL’yi bulan borcu var.

“BENİM KIBRIS DEVLETİNE 25 KURUŞ BORCUM OLMADI”

Turanlı geçtiğimiz günlerde YeniDüzen Gazetesi’nin Kıbrıs Postası’nın  ilgili haberini sorması üzerine “Benim Kıbrıs devletine 25 kuruş borcum olmadı. Tüm borçlarımı günü gününe ödedim, kimseye borcum yok.  44 yıldır yapılmayanı yapıyorum, bu halka hizmet veriyorum. Hiç kimseyle sorunum yok.  Süreç devlet tarafından inceleniyor” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Emrullah Turanlı daha önce de İhale Şartnamesi gereği 16 milyonluk KDV’yi ödememiş, ‘alınmaması gerekliğini’ iddia etmiş ve konu devlet tarafından mahkemeye intikal etmişti. Mahkeme kararı ile 16 milyonu ödemek zorunda kalan Turanlı, bu mahkeme kararına rağmen şimdi yine devletin tahakkuk ettiği “kar payı alacağını” öderken 6 milyonluk KDV’sini ödemedi…

“HEYETİN BASKISI YOK, BÜTÇE KONUŞTUK”

Türkiye’den bir heyetin geldiği ve Bakanlığa bağlı Vergi Dairesi ile görüştüğü, Türkiye’de olan KDV alınmaması uygulamasının burada da hayata geçmesinin empoze edildiği iddialarına ilişkin ise  Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu “Türkiye’den ekipler buradaydı ama bütçeyi konuştuk. Yasalar herkese çalışır, şahıslara özel uygulamalar yapmadık. Türkiye’den heyetler geldi evet ama böyle bir konu konuşulmadı” şeklinde konuşmuştu.  

2019 3. DÖNEM CİRO PAYLAŞIMI YAKLAŞIK 39 MİLYON TL İKEN…

Turanlı’nın 2019 3. Dönem ciro paylaşımı yaklaşık 39 Milyon TL iken, yine KDV hariç ödeme yapmış ve yaklaşık 6 Milyon TL daha devlete borçlanmıştı. Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığına da borcu olan Turanlı’nın “5 kuruş borcum yok” açıklaması şaşkınlık yarattı.

Turanlı’nın 2019 3. Dönem ciro paylaşımı yaklaşık 39 Milyon TL iken, yine KDV hariç ödeme yapmış ve yaklaşık 6 Milyon TL daha devlete borçlanmıştı. Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığına da borcu olan Turanlı’nın “5 kuruş borcum yok” açıklaması şaşkınlık yarattı.

Geçtiğimiz haftalarda Turanlı 53 milyon TL'lik borcu ertelemeyi başarmış ancak 15 Ekim'deki 40 milyon TL'lik ödemesi kapıya dayanmıştı. Maliye Bakanlığıcephesinin Turanlı’ya göz açtırmayacağı ve 15 Ekim’de 40 milyonu ödememesi durumunda yeni tedbirler almaktan çekinmeyeceği ifade edilmişti.

HACİZ KARARI TAAHHÜTLE DURDURULDU

Ayrıca Ercan Havalimanı işletmecisi Emrullah Turanlı’nın büyük ortağı olduğu T&T, 53 milyon TL’lik borcu için 6 aylık bir süre içerisinde ödeme yapacağını yazılı olarak taahhüt etmiş ve Maliye Bakanlığı haciz kararını durdurmuştu.

Devletin 2019 yılı sonu itibariyle yaklaşık 50 milyon TL'lik KDV alacağı olmasına rağmen 2017'de başlayan "Gelir Paylaşımı Vergisini" ödemeyen Emrullah Turanlı'nın direktörü olduğu T&T şirketi için yeni kıyak çalışmaları başlamış, 100 milyon TL’lik vergi avantajı sağlanma ihtimali gündeme geldi.

Konuyla ilgili Turanlı, devlete beş kuruş borcum yok, açıklaması yapmış ilgili Bakan Olgun Amcaoğlu ise Türkiye’den bir heyetin geldiği ve Bakanlığa bağlı Vergi Dairesi ile görüştüğü, Türkiye’de olan KDV alınmaması uygulamasının burada da hayata geçmesinin empoze edildiği iddialarını yalanlamıştı.

T&T, ihaleye girerken peşin devir bedeli olan 100.000.000 Milyon Euro + 16 Milyon Euro KDV’sini, 2017’de başlayacak ciro paylaşımında da KDV ödeyeceğini bilerek ve kabul ederek girdi ancak ödemedi. Peşin devir bedelinin 16 milyon Euro’luk KDV’si için iki yıl sonra 16.000.000 Euro’luk banka teminat mektubu vererek dava açtı ancak kaybetti. Devlet ancak teminat mektubunu haciz ederek alacağını tahsil edebildi.

Ercan Havalimanı işletme haklarının devri ihalesi 27 Eylül 2012 de yapıldı ve ihaleyi Taşyapı- Terminal Yapı ortak girişimi kazanmıştı.

Bu şirketlerin ihtilaflı olarak kurdukları T&T Havalimanı işletmeciliği İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi Limited ile 10.12.2012 de sözleşme imzalandı.  Bu ihaleye girerken şirketler, ihale şartnamesindeki şartları kabul ve taahhüt etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
4
 
4
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
4
ONAY BEKLEYENLER
0
5 Kasım 2019, Salı
Orjinal         -

5 Kasım 2019, Salı
Kemal         - Girne
Gecenlerde KKTC Maliye Bakanı Amcaoğlu, Ercan Havalimanı'nda yapılması planlanan 'Uçak Bakım Onarım Hangar Binası' için devletin "tek bir kuruş ödemediğini" ifade etmisti.Zaten adamlar havalimanını altı yıldır tek kuruş ödemeden işletip parayı topluyorlar. Daha ne cebinizden para çıkmadı diyorsunuz. Dünyada örneği olmayan bir özelleştirme. 10 sene işlet paranı kazan sonrada terminal yaparsın. Çocuğa versen o bile işletip para kazanır ve simdide KKTC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu sigortalar AF'fi cikartiyor.Resmen mideler bulanir bu hukumete artik.

5 Kasım 2019, Salı
Ali mehmet         - Londra
Nu da suat gunsel gibi alacalli cikacak
Gorursunuz

5 Kasım 2019, Salı
Goncoloz         - Sorma Gir hani
Sigortalar AF'fi cikiyor zaten, faydalanir biter gider. Diger aptallar da bakar. Herhalde AF da bu buyuk yatirimci icin dusunuldu! Simdi ortaya cikiyor demek!

banner
banner
banner
banner
banner

Saner: "Genel Başkan Ersin Tatar'la bu ay içinde bir Avrupa Birliği kentini z...
image Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri Ersan Saner, Genel Başkan Ersin Tatar'la bu ay içinde bir Avrupa Birliği kentini ziyaret ederek, bir dizi temasta bulunacaklarını açıkladı.
Özersay: "Kurumlar üzerinde şaibe yaratmayın..."
image Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu bugünkü çalışmalarını tamamladı. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay konuşmasında, "Yapılan sınav adildir, kurumlar üzerinde şaibe yaratmayın" uyarısında bulundu.
Hava sıcaklığı hafta boyunca 23 - 26 derece
image Hava sıcaklığı hafta sonuna kadar 23 - 26 derece dolaylarında olacak.