Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 7 Mart 2018, Çarşamba 13:01
banner

ABD ile normalleşme toplantıları yarın başlıyor

ABD ile normalleşme toplantıları yarın başlıyorABD-Türkiye ilişkileri kritik bir dönemden geçiyor. Türkiye'nin talepleri var; verilen sözlerin tutulmasını istiyor. Ankara-Washington hattında görüş ayrılıklaırnı gidermek için kurulan mekanizma yarın Washıngton'da ilk toplantısını yapacak. Suriye ve PKK mekanizmalarının çalıştırılacağı toplantının gündemi öncelikli ise Menbiç olacak.
Paylaş  
2
2
1
0

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri, görüş ayrılıklarını gidermek için birlikte çalışma kararı aldıklarını duyurmuştu. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu çalışma gruplarının amacını, "Sözlerin tutulması somut adımları atılmasıyla ilgilidir YPG ve FETÖ için geçerli" ifaderiyle tanımmıştı.

ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ise gruplara ilişkin, "Menbiç ortak çalışma grubunun önceliklerinden biri. ABD oranın müttefik kuvvetlerin kontrolü altında olmasından emin olmak istiyor" sözlerini kullanmıştı. 

İLK MEKANİZMALAR KURULDU

Bu adım; ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın şubat ayındaki Türkiye temasları sırasında atıldı. YPG-Suriye, FETÖ-Konsolosluk ve PKK mekanizmaları kuruldu.

İlk toplantıda iki mekanizma çalıştırılacak. Bu mekanizmalar "Suriye iç savaşı" ve "PKK ile mücadele" grupları toplanacak.

Amaç, iki ülke arasında görüş ayrılıklarını ortadan kaldırmanın yanı sıra karşılıklı güveni yeniden tesis etmek.

İLK TOPLANTININ ODAĞI MENBİÇ

Türkiye'yi Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal temsil edecek. İlk toplantıda öncelikli başlık ise Menbiç. Türkiye'nin Menbiç’i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırma isteği konuşulacak.

Bu kapsamda çerçeve belli. Menbiç'te iç savaş öncesi nüfus dağılımı esas alınacak. Menbiç'e giren YPG'lilerin dönüşü ve bu konuda yeniden bir takvim belirlenip belirlenmeyeceği de masada.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, YPG'nin Fırat'ın doğusunda gittiginden emin olmamız lazım YPG Menbiçten çıktın sonra biz güvene dayalı bir şekilde ABD ile bu konularda adım atabiliriz

Türkiye'nin bu mekanizmadan beklentisi, taleplere ilişkin somut adımlar atılması ve ABD'nin verilen sözleri yerine getirmesi. Mart ayında bu çerçevede yoğun bir diplomasi trafiği yaşanacak.

ÇAVUŞOĞLU WASHINGTON'A GİDECEK

Teknik heyetlerin yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun mart ortasında Washington'a giderek mevkidaşı Tillerson ile görüşmesi bekleniyor.

İki ülke hattındaki sorunların giderilmesi için savunma bakanları ve istihbarat teşkilatının başkanlarının da kendi aralarında yakın çalışacağı belirtiliyor.

FETÖ-Konsolosluk konusundaki üçüncü mekanizmanın ne zaman toplanacağı ise henüz netleşmedi. İki ülke dışişleri bakanlarının gerçekleştireceği toplantı sırasında mı yoksa başka bir tarihte mi olacağı üzerinde çalışılıyor.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Uluçay, İstanbul'da Kudüs Platformu Konferansı'na katıldı
image Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Parlamentolar arası Kudüs Platformu tarafından düzenlenen konferansa katılmak amacıyla gittiği İstanbul'da temaslarına başladı.
MHP'li Erbaş: "KKTC'ye, özellikle turizm alanındaki teşviklerin devam etmesi ...
image MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş TBMM’de, Türkiye'nin uluslararası alandaki tanıtım faaliyetlerinde KKTC'nin de yer alması gerektiğini işaret ederek, “KKTC'ye, özellikle turizm alanında yapılan teşviklerin devam e...
Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri ile telefonda görüştü
image Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefonda görüştü.