Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 5 Şubat 2019, Salı 10:01
banner

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi: "Türk-Yunan ilişkilerinde daha iyi günler olacağına inanıyorum"

Türkiye'nin Atina Büyükelçisi: Türk-Yunan ilişkilerinde daha iyi günler olacağına inanıyorumTürkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'ın Türkiye ziyaretinin önemine işaret ederek, "Özellikle alışkanlıklarımızı kırabilirsek, önümüzde daha iyi günler olduğuna inanıyorum" dedi.
Paylaş  
2
2
2
0

Özügergin, dün akşam Yunanistan'ın devlet haber ajansı AMNA'ya verdiği mülakatta iki ülke ilişkilerini değerlendirdi.

Liderlerin yüz yüze görüşmelerinin birbirlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olacağını belirten Özügergin, "Bu ziyareti dört gözle bekliyoruz. Komşu ülke liderlerinin birbirlerini sık sık ziyaret ederek ortak çıkarları ve endişeleri üzerine konuşmasından daha doğal bir şey olamaz" ifadesini kullandı.

Özügergin, iki ülke arasında önemli meselelerin bulunduğunu ve asıl sorunun bu meseleleri çözecek iradeye sahip olunup olunmaması olduğunu vurgulayarak, "Özellikle alışkanlıklarımızı kırabilirsek, önümüzde daha iyi günler olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Atina'da, Türkiye'ye ilişkin "Yunanistan ile sorunları uluslararası hukuka binaen çözmek istemiyor" şeklinde bir algı bulunduğunu ifade eden Özügergin, "Bundan daha yanlış bir şey olamaz. Biz her zaman müzakere, tahkim, yargıya gitmek gibi Birleşmiş Milletler (BM) sistemi içindeki anlaşmazlık çözme mekanizmalarını harekete geçirmeye hazır olduğumuzu söyledik." şeklinde konuştu.

Özügergin, iki halkın da barış ve refah içinde yaşama talebi bulunduğunu, parlamenterlerin de bunu gerçekleştirmesi gerektiğini vurgulayarak, "İçinde bulunduğumuz bu kısır döngü uzun bir süre hiçbir şeyi çözmeyecek." ifadesini kullandı.

İki ülkenin ekonomik olarak bölgede güçlü yanları olduğuna dikkati çeken Özügergin, "Dünyadaki en büyük 20 ekonomiden biri olan bir komşunuz olduğunu unutmayın. Türkiye'de görmeniz, anlamanız gereken bir dinamizm mevcut." dedi.

Özügergin, Kıbrıs meselesinin yarım asırdan fazla süredir masada bulunduğunu belirterek, "Hem Türk hem de Rum Kıbrıslıların yararına olacak bir çözüme ulaşmanın zamanı. Yine bu noktada sloganlardan ve ezberlerden kurtulmamız gerekli." değerlendirmesinde bulundu.

Tsipras, bugün ve yarın Türkiye'yi ziyaret edecek.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Erdoğan, Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırı hakkında konuştu: "Olay tüm boyutlar...
image Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan linç girişimi hakkında ilk kez konuştu.
Kılıçdaroğlu'na saldıran 5 kişi gözaltında
image Ankara'nın Çubuk ilçesindeki asker cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırının faillerinden Osman Sarıgün Sivrihisar'da yakalandı. Gözaltına alınan 5 kişinin de ifade işlemlerinin Çubuk'ta sürdüğü b...
İbrahim Kalın'dan Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya kınama: "Hukuki süreç baş...
image Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Ankara’daki şehit cenazesinde yapılan saldırıya ilişkin, “Kılıçdaroğlu’na yapılan çirkin saldırıyı kınıyor, geçmiş olsun dileklerimi il...