Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 8 Mart 2019, Cuma 10:30
banner

Türkiye'nin en büyük tatbikatı 'Mavi Vatan' bugün sona eriyor: Doğu Akdeniz’de de icra edildi

Türkiye'nin en büyük tatbikatı 'Mavi Vatan' bugün sona eriyor: Doğu Akdeniz’de de icra edildiTürkiye tarihinin en büyük deniz tatbikatı olan ve Doğu Akdeniz’de de icra edilen Mavi Vatan Tatbikatı bugün sona eriyor.
Paylaş  
5
4
5
0

Tatbikatta Deniz Kuvvetlerine bağlı 103 gemiş 462 bin kilometrekarelik kıta sahanlığı ve uluslararası sularda gövde gösterisi yaptı.

Türk Donanması’nın Türkiye’yi çevreleyen üç denizde eş zamanlı olarak icra ettiği, Türkiye tarihinin en büyük tatbikatı Mavi Vatan-2019 bugün sona eriyor.

27 Şubat’ta başlayan tatbikatta uluslararası hukuka uygun olarak, Türkiye’nin denizlerdeki hak ve menfaatlerini koruma hedefi doğrultusunda ve hiçbir kısıtlamaya tabi olmaksızın 103 gemiyle, bütün Karadeniz ve Ege’de, Akdeniz’in büyük bölümünde 462 bin kilometrekarelik mavi sular yoğun olarak kullanıldı; harekât ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirildi.

Tatbikat kapsamında İyon Denizi’ne de sefer yapıldı. 103 gemi ve 19 bin personelle gerçek mühimmat kullanımıyla gerçekleştirilen atışlarla donanmanın harbe hazırlık seviyesi ve deniz, kara ve hava unsurlarının müşterek harp kabiliyeti artırıldı.

Tatbikatta, denizaltıdan yapılan fiili torpido atışları dolayısıyla, denizaltı ve hava savunma eğitimleri kapsamında NOTAM’lar yayınlanırken, uluslararası sularda harekât eğitim faaliyetleri saha ilanı yapılmaksızın gerçekleştirildi. Türk donanmasının denizlerdeki faaliyet alanının büyüklüğü haritalara yansıdığında gurur tablosu da ortaya çıktı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Erdoğan: "Doğu Akdeniz'deki petroller üzerinde oyun oynuyorlar"
image Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi yeni bir adım daha atıyorlar. Bir araya geliyorlar. Doğu Akdeniz'deki petroller üzerinde oyun oynuyorlar” ifadelerini kullandı.
KKTC, Türkiye'nin çay ihracatı şampiyonları arasında
image Türkiye'den yılın ilk iki aylık döneminde 59 ülkeye yapılan 666 tonluk çay ihracatından 1 milyon 674 bin 434 dolar gelir elde edildi. KKTC, Türkiye’den çay ithal eden ülkeler arasında, Belçika ve Almanya’nın ardından ...
Türkiye'de KKTC vatandaşları da dahil 20 bin sözleşmeli öğretmen alınacak
image Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı yapacak. Atama yapılacak alanlar ve taban puan ve kontenjan listesi MEB tarafından açıklandı. KKTC vatandaşları için Türkiye vatandaşlığı olma şartı aran...