Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 10 Nisan 2019, Çarşamba 09:51
banner

Dr. Babüroğlu: "Güney Kıbrıs ile İsrail'in NATO üyeliğine kabulü süreci başlatılabilir"

Dr. Babüroğlu: Güney Kıbrıs ile İsrail'in NATO üyeliğine kabulü süreci başlatılabilirNATO ve ABD'nin S-400'leri Türkiye'nin kullanmasının uygun olmadığını açıklamasının ardından, konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Dr. Naim Babüroğlu, "NATO'nun bölgede hassasiyetini gidermek amacıyla Güney Kıbrıs ile İsrail'in NATO üyeliğine kabulü süreci de başlatılabilir. Bu durumda, Türkiye ortaya çıkması olası riskleri hesaplayarak adım atmalıdır" ifadelerini kullandı.
Paylaş  
3
5
3
0

NATO ve ABD'nin S-400'leri Türkiye'nin kullanmasının uygun olmadığını açıklamasının ardından, konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Dr. Naim Babüroğlu, "ABD ve NATO, gerginliği adım adım tırmandıracak" dedi.

Türkiye, Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili tüm alım aşamalarını tamamladı, geriye yalnızca füzelerin Türkiye'ye teslim edilmesi kaldı. Fakat NATO yetkilileri ve ABD, Türkiye'nin S-400 kullanmasının teknik açıdan NATO sistemlerini riske atacağını ileri sürüyor. Konuyla ilgili İstanbul Aydın Üniversitesi Tarih Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Naim Babüroğlu, "ABD şiddeti gittikçe artan tepkiler vermeyi sürdürüyor. ABD ve NATO, Türkiye'nin Rusya'dan stratejik düzeyde bir silah sistemi almasına olumlu bakmayacak. ABD ve NATO, gerginliği adım adım tırmandıracak" diye konuştu.

“GÜNEY KIBRIS İLE İSRAİL'İN NATO ÜYELİĞİNE KABULÜ SÜRECİ BAŞLATILABİLİR”

S-400 nedeniyle Türkiye'nin NATO'daki varlığı hakkında Dr. Babüroğlu, "ABD Başkan Yardımcısı Pence, bu tartışmanın ilk işaret fişeğini "Ya S-400 ya NATO" diyerek verdi. Türkiye'ye karşı oluşacak güvensizlik sonucu, NATO'nun bölgede hassasiyetini gidermek amacıyla Güney Kıbrıs ile İsrail'in NATO üyeliğine kabulü süreci de başlatılabilir. Bu durumda, Türkiye ortaya çıkması olası riskleri hesaplayarak adım atmalıdır. 2019'un Temmuz ayına doğru, S-400 nedeniyle ABD ve NATO'yla Türkiye arasındaki gerginliğin tırmanacağı söylenebilir" dedi.

"S-400'ÜN ALINMASINDAN ENDİŞELİLER"

Türkiye'nin, 2013 yılında uzun menzilli füze savunma sistemi satın almak için açtığı ihaleyle ilgili konuşan Dr. Babüroğlu, "Bu ihale, beklediği ilgiyi ABD, Avrupa Birliği ve NATO'daki müttefiklerinden göremedi.

Çin, aynı zamanda Türkiye'ye teknoloji transferini de kabul etti. Çin'den alım kararlaştırıldı. Fakat ABD ve NATO'nun tepkileri karşısında alımdan vazgeçildi. Bu kez, Rusya ile S-400 hava savunma sistemi için görüşmelere başlandı. Gelinen aşamada, Türkiye, Rusya ile S-400 alımı için anlaştı ve bir milyar dolarlık bir avans verildiği söylendi. S-400'ün Temmuz 2019'da Türkiye'ye teslim edileceği söyleniyor."ABD ve NATO'nun, Türkiye'nin S-400 alma kararına karşı itirazlarını dillendirmeye devam ettiğini vurgulayan Dr. Babüroğlu, Pence'in, "Türkiye S-400 alırsa, NATO'dan dışlanır"  sözlerini  yorumlayarak şunları ekledi:"Pence yaptığı açıklamayla; ya Rusya ya NATO demek istiyor. Bugüne kadar yapılan en sert açıklama bu oldu. Aynı gün, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Pompeo arasında yapılan görüşme sonrası, ABD Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'nin Suriye'ye yapacağı harekatın yıkıcı sonuçları olacağı; S-400'ün alınmasından endişeli oldukları; Türkiye'de tutuklu ABD vatandaşlarının serbest bırakılması"  yönünde açıklamalarda bulundu. Bu açıklama, Türkiye'yle gerginliği tırmandıran bir uyarı niteliğinde. Türkiye'nin Suriye'de planladığı olası operasyona, ABD'nin şiddetle karşı çıktığının altı tekrar çizilmiş oldu."


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
2
 
0
 
0
 
0
 
1
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

3 kişinin katili 250 kamerayla takip edilerek yakalandı, KKTC'ye kaçma olasıl...
image Adana polisi, boşanma davası açan eşini, kayınbiraderi ve baldızını öldürüp, kayınvalidesini de yaraladıktan sonra kaçan zanlıyı 250 güvenlik kamerası izleyip kroki çıkartarak yakaladı. Özel ekip, zanlının fabrikatör ...
TC Milli Savunma Bakanı Akar: "Kıbrıs'taki sorunların diyalogla çözülmesi içi...
image Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kıbrıs'ta ve Akdeniz'de yaşanan sorunların barışçıl yollarla ve diyalogla çözülmesi için çalıştıklarını dile getirdi.
Türkiye - Irak sınırında çatışma: 4 asker şehit, 6 asker yaralı
image Türkiye-Irak sınır hattında teröristlerle çıkan çatışmada 4 asker şehit oldu, 6 asker yaralandı.