Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> TÜRKİYE 3 Ekim 2019, Perşembe 10:14
banner

TBMM'den hayvan hakları raporu: "Adalar'da elektrikli ulaşım araçlarına geçilmeli"

TBMM'den hayvan hakları raporu: Adalar'da elektrikli ulaşım araçlarına geçilmeliTBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu taslak raponu tamamladı. Raporun 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü'nde Meclis Başkanlığı'na sunulması beklenirken taslak raporda hayvan haklarına ilişkin 33 öneri sıralandı.
Paylaş  
5
5
5
0

banner

TBMM Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu taslak raponu tamamladı. Raporun 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde Meclis Başkanlığı’na sunulması beklenirken taslak raporda hayvan haklarına ilişkin 33 öneri sıralandı. 

Bunlar arasında hayvanlara zalimce davranılmasının da suç kapsamına alınması, petshop’larda kedi ve köpek satışının yasaklanması, hayvanlı sirklerin kurulmasına ve ülkeye girişine yasak getirilmesi, yunusların gösterilerde kullanılmasının da önüne geçilmesi yer aldı.

Cumhuriyet'in haberine göre, Adalar'da fayton uygulamasının son bulması ve elektrikli araca geçilmesi yer aldı. 

Önerilerden bazıları şöyle:

- Tüm ülke çapında kısırlaştırma uygulanmalı.

- Bir hayvan neslini yok etme, öldürme, acımasızca ve zalimce eylemlerde bulunma, hayvanların cinsel istismarı ve dövüştürme suç kapsamına alınmalı. Ev hayvanını terk etmek gibi fiillere ilişkin idari para cezaları artırılmalı.

- Hayvanlara yönelik suç işleyenlerin hayvan sahibi olması engellenmeli. İnternet üzerinden hayvan dövüşü duyurusu katalog suç kapsamına alınmalı. Yurtdışından ülkeye kaçak yollarla hayvan sokulmasının önlenmesi amacıyla sıkı denetim yapılmalı. Petshop’larda kedi ve köpek satışı yasaklanmalı.

- Adalarda belli bir miktarda faytonun, fayton yönetmeliğine uygun ve belirlenecek fayton sayısına uygun miktarda at Adalar’da bırakılmalı. (Uzmanların önerisi; 30-40 civarında fayton ile bu faytonlara koşulmak üzere 300 civarında at). Faytonlara koşulmak üzere sadece ağır yük atları için izin verilmeli. Atların İSPARK Fayton Park Alanı’ndaki ahırlarda barınmalı ve Lunapark Meydanı’ndan Büyük Tur Yolu’nda gezinti yaptırılmalı. Acil olarak Adalar’da elektrikli ulaşım araçlarının kullanımına geçilmeli.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Almanya, Türkiye ile Rusya arasında varılan mutabakatı olumlu karşıladı
image Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Türkiye ile Rusya arasında dün akşam imzalanan mutabakata ilişkin, "Dünkü mutabakatla çatışmaların durmasının 150 saat daha uzatılmasını memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.
ABD Başkanı Trump, Türkiye'ye yönelik yaptırımları kaldırıyor
image ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini bildirdi.
Emine Bulut cinayeti: Aileden 'öldürme canavarca değil' kararına itiraz 
image Emine Bulut'un öldürülmesinde "tasarlama ve canavarca hisle öldürme” yoktur deyip, sanık Fedai Varan'a verilen “kasten öldürme" suçundan müebbet hapis cezası kararına Bulut'un ailesi itiraz etti.