Ana Sayfa >> DÜNYA 8 Mart 2018, Perşembe 08:35

Arjantin'in son diktatörü Reynaldo Bignone öldü!

Arjantin'in son diktatörü Reynaldo Bignone öldü!Arjantin’de 1976-83 yıllarındaki kirli savaş  döneminin son diktatörü Reynaldo Bignone, başkent Buenos Aires’teki bir askeri  hastanede 90 yaşında öldü.
Paylaş  
2
2
2
0

Bignone'nin, kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybettiği  belirtildi.

Arjantin'de 1976 yılındaki askeri darbe döneminde Buenos Aires  vilayetindeki Posados de Haedo hastanesinde gizli bir işkence merkezi  oluşturmaktan suçlu bulunan Bignone, askeri cunta döneminde işlediği insanlık  suçları nedeniyle defalarca ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Bignone onlarca insanın kaçırılması, doktor ve hemşirelerin işkenceye  uğramasından bizzat sorumlu tutulmuştu.

Arjantin’in son cunta lideri Bignone, 1982’den 1983’e kadar ülkenin  yönetimini elinde tutmuştu. Bignone, cunta döneminde 30 fabrika işçisinin  kaçırılması ve işkence edilmesinden sorumlu tutulmuş ve cezalandırılmıştı.

Bignone ayrıca, 1970’li yıllarda CIA desteğiyle  Latin Amerika’daki  sağ diktatörler tarafından uygulanan Condor Operasyonu sırasında Arjantin’deki  siyasiler, sivil toplum kuruluşu liderleri, öğrenciler ve entelektüellere karşı  işlenen insanlık suçları nedeniyle de cezalandırılmıştı.


Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0

Burundi'de 450 mahkum serbest bırakıldı
Burundi’de isyan hareketine katılmakla suçlanan 450 tutuklunun serbest bırakıldığı bildirildi.
İran e-devlet sistemine geçmeyi hedefliyor
İran İçişleri Bakanı Rahmanifazli, ülkedeki yolsuzlukların önüne geçmek için elektronik devlet sisteminin oluşturulması gerektiğini söyledi.
Ahmedinejad'dan Süleymani'ye tehdit
İran eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, cumhurbaşkanlığı dönemindeki yardımcısı Hamid Bakayi’nin ‘yolsuzluk’tan 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasına sessiz kalmakla suçladığı İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı ...