Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 17 Ekim 2018, Çarşamba 19:03
banner

Kıbrıs'ta ölen sivili görünce dünya barışı için çalışmaya karar veren Mistura görevi bırakıyor

Kıbrıs'ta ölen sivili görünce dünya barışı için çalışmaya karar veren Mistura görevi bırakıyor1970'li yıllarda KKTC ve Kıbrıs sınırında keskin nişancı tarafından öldürülen bir sivili gördükten sonra, dünya barışını sağlamak için çalışmaya karar verdiğini söyleyen Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, kasım ayı sonunda görevi bırakacağını açıkladı.
Paylaş  
14
11
13
0

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilciliği görevini 4 yıldan uzun süredir yürüten Staffan de Mistura, "kişisel nedenlerden dolayı" görevi kasım ayı sonunda bırakacağına dair BM Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirdi.

BM Güvenlik Konseyi'ni Suriye'deki gelişmelere ilişkin bilgilendiren de Mistura, "Kasım ayının son haftası tamamen kişisel nedenlerle ayrılacağım" dedi. BM Suriye Özel Temsilcisi olarak 4 yıl 4 ay görev yaptığını belirten de Mistura, önünde hala bir ay olduğunu ve anayasa komitesini kurmak için bu son ayı aktif bir şekilde değerlendireceğini söyledi. Anayasa komitesinin en az yüzde 30'unu kadınların oluşturması gerektiğini kaydeden de Mistura, komitede herhangi bir siyasi tarafın da hakim olmaması gerektiğini vurguladı. Kasım ayında anayasa komitesini oluşturmayı umut ettiğini aktaran de Mistura, "güvenilir ve dengeli olmayan bir komite ise kurmayacağının" altını çizdi.

Mistura, Suriye hükümetinin daveti üzerine gelecek hafta Şam'a gideceğini belirten de Mistura, bu ay sonunda Astana garantörlerini de istişareler için Cenevre'ye davet edeceğini kaydetti. Mistura: “Kıbrıs’ta öldürülen sivili görünce dünya barışı için çalışmaya karar verdim” 25 Ocak 1947'de Stockholm'de doğan Staffan de Mistura, çocukluğunu Capri Adası'nda geçirdi. Mistura, gençlik zamanlarını ise Roma'da bir Cizvit Okulu olan Massimiliano Massimo Enstitüsü'nde geçirdi. 1970'li yıllarda KKTC ve Kıbrıs sınırında keskin nişancı tarafından öldürülen bir sivili gördükten sonra, dünya barışını sağlamak için çalışmaya karar verdiğini söylemiştir. Birleşmiş Milletler'deki ilk görevi, 1971'de aldığı Dünya Gıda Programı sorumluluğu oldu.

1997'den itibaren, Irak'ta Güvenlik ve İnsani Yardım alanında faaliyetler yürüten Mistura, 1999'da Kosova'da Mülteciler Yüksek Komiserliğinde Özel Danışmanlık yaptı ve üst düzey görevler aldı. 2009'da Roma'da Dünya Gıda Programı projelerinde faaliyetler yürüttü ve BM Dış İlişkiler Genel Başkan Yardımcılığına getirildi. 2010'da BM Genel Sekreterliği Özel Temsilcisi oldu ve BM Afganistan Yardım Misyonu direktörlüğüne getirildi. 2011'de İtalya'da Mario Monti hükümeti döneminde Dışişleri'nde müsteşar olarak atandı. 2014'te ise BM Suriye Özel Temsilcisi oldu ve 2016'da Cenevre'de başlayan Suriye Barış Görüşmelerinde başkanlık görevine getirildi.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kazakistan'ın yeni Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev
image Kazakistan Senato Başkanı Tokayev, Parlamentoda yemin ederek, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak görevine başladı.
Yunanistan Dışişleri Bakanı Katrugalos: "Kıbrıs müzakerelerinin başlamasını i...
image Yunanistan Dışişleri Bakanı Katrugalos,Kıbrıs müzakerelerinin başlamasını istediklerini, belirtti.  Doğu Akdeniz'deki enerji meselesine ilişkin konuşan Katrugalos,  "Türkiye'nin dahil olmasını olumlu karşılarız. Akden...
Yeni Zelanda'da katliam yapan terörist hakkında çok önemli iddia
image Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, cami saldırılarını düzenleyen teröristin başka bir saldırı daha planlamış olabileceğini açıkladı.