Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 9 Şubat 2019, Cumartesi 14:17

"AB nükleer anlaşmayla ilgili taahhütlerini yerine getirmeli"

AB nükleer anlaşmayla ilgili taahhütlerini yerine getirmeliİran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe, Avrupa Birliği'nin (AB) nükleer anlaşmayla ilgili Tahran'a verdiği taahhütleri yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
Paylaş  
2
3
2
0

İran'ın yarı resmi haber ajansı Tesnim'e konuşan Felahetpişe, AB'nin nükleer anlaşmayı korumak için gerekli adımları atmadığını dile getirdi.

Nükleer anlaşmanın Avrupalı taraflarının ABD yaptırımlarına karşı İran'la kurduğu özel ticaret mekanizmasının, Tahran'ın balistik füze programının sınırlandırılmasıyla ilişkilendirilmesine dikkati çeken Felahetpişe, "Avrupalılara, füze programı gibi İran'ın iç işleriyle ilgili konulara müdahale etme imkanı vermemeliyiz." dedi.

AB'nin Tahran'ın balistik füze, bölgesel faaliyetleri ve insan hakları ihlallerine ilişkin eleştirilerinin kabul edilemez olduğunu savunan Felahetpişe, "Avrupa, füze programı ve diğer meselelerle ilgili İran'a plan sunamaz. Top Avrupa'nın sahasında, nükleer anlaşmayla ilgili taahhütleri yerine getirmeliler." ifadesini kullandı.

ABD'nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından Tahran yönetimini anlaşmada tutmak isteyen E3 şeklinde isimlendirilen Almanya, Fransa, İngiltere'nin dışişleri bakanları, 31 Ocak'ta İran'la ticareti kolaylaştırmak ve Avrupalı şirketleri ABD'nin yaptırımlarından korumak için Avrupa Birliği'nin de desteklediği INSTEX adlı yeni ödeme mekanizması kurmuştu.

Mali mekanizmanın kapsamının İranlı yetkililerin beklentilerinin uzağında yalnızca sağlık ve gıda sektörüyle sınırlı olması İran tarafında hayal kırıklığına yol açmış ve bu durum zaman zaman yetkililerin açıklamalarına da yansımıştı.

Avrupa'nın mekanizmanın kapsamını genişletme vaadiyle Tahran'ı balistik füze programı konusunda müzakere masasına çekmeye çalışacağı yorumları yapılmıştı.

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Fransa'da Yahudi karşıtlığına karşı ulusal çapta alarm
image Yahudi karşıtı bir dizi eylemin şokunu yaşayan Fransa'da anti semitizmle mücadele için Paris başta olmak üzere onlarce kentte yürüyüşler organize edildi. Macron cumhurbaşkanlığı seçimini aşırı sağcı Le Pen'e karşı pro...
ABD'de bebeklerini internetten gördükleri vegan formülle besleyen çift yargıl...
image ABD'de bir vegan çift, bebeklerini doktorun verdiği reçete yerine internetten öğrendikleri patates bazlı tarifle besledikleri için yargılanıyor. Bebeğin ise, yetersiz beslenmeden ötürü açlıktan ölmek üzere olduğu öğre...
İtalya Milli Eğitim Bakanı: "Öğretmenlere şeytan çıkarma dersi verilmeli"
image İtalya'da devlet okullarında çalışan 200 öğretmen, eğitim programlarına ek olarak şeytan çıkarma dersleri almak için başvuruda bulundu. Eğitim Bakanı Marco Bussetti'den destek geldi.