Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 15 Mart 2019, Cuma 07:45
banner

Senato'dan Trump'a darbe: Ulusal acil durumu iptal eden tasarı onaylandı

Senato'dan Trump'a darbe: Ulusal acil durumu iptal eden tasarı onaylandıABD Senatosu, Başkan Donald Trump'ın sınır güvenliği gerekçesiyle ilan ettiği 'ulusal acil durumun' iptalini öngören tasarıyı onayladı.
Paylaş  
2
1
2
0

Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Senato Genel Kurulundaki oylamada  59 senatör tasarının lehinde oy kullanırken 41 senatör ise "Hayır" oyu verdi.

100 sandalyeli Senato'da 45 Demokrat'ın yanı sıra 2 bağımsız, 12  Cumhuriyetçi senatör tasarıya destek verdi.

Geçen haftalarda da Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler  Meclisi Genel Kurulundaki oylamada 245 vekil tasarı lehinde oy kullanırken 182  vekil ise "Hayır" oyu vermişti.

Tasarıda, Trump'ın sınır güvenliği gerekçesiyle ilan ettiği "ulusal  acil durumun" geçersiz kılınması ve Trump'ın ABD-Meksika sınırına örülmesini  istediği duvar için ayrılan bütçeden daha fazlasının tahsis edilmemesi  öngörülüyor.

Trump'ın, ABD-Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren duvar  örülmesini istemesi, Kongre'deki Demokratların da buna izin vermemesi üzerine ABD  federal hükümeti, 22 Aralık 2018-25 Ocak 2019 tarihlerinde 35 günlüğüne  kapanmıştı. 

Trump, Kongre'nin sınır güvenliği konusunda adil uzlaşmaya varamaması  durumunda hükümetin 15 Şubat'ta yeniden kapanacağını ya da kendisinin başkanlık  yetkilerini kullanarak "acil durum" ilan edeceğini açıklamıştı.

15 Şubat'ta federal hükümet yeniden açılmış ancak istediği fonu  alamayan Trump, duvarın finansmanını mümkün kılabilmek amacıyla güney sınırındaki  şiddet olaylarını gerekçe göstererek "ulusal acil durum" ilan etmişti.

Diğer taraftan, İrlanda Cumhuriyeti Başbakanı Leo Varadkar ile Oval  Ofis'te görüşmesi sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Trump,  ABD-Meksika sınırının güvenliği konusunda aldığı "ulusal acil durum" kararının  iptalini öngören Kongre tasarısını masasına geldiği zaman veto etmek zorunda  kalacağını söylemişti.

Trump, "Sınır güvenliği konusunda aldığım karar uzmanlar tarafından  yasal ve meşru görülüyor. Önüme (bunun aksi yönde) bir yasal adım gelirse  muhtemelen veto etmek zorunda kalacağım." ifadelerini kullanmıştı.

Trump'ın "ulusal acil durum" kararının iptal edilmesini öngören Kongre  yasa tasarısının bugün veya yarın Beyaz Saray'a gönderilmesi bekleniyor.

Tasarının, Trump'ın veto yetkisinden muaf olması için Senato ve  Temsilciler Meclisi üyelerinin en az üçte ikisinin oyunu alması gerekiyordu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Koçaryan serbest bırakıldı
image Erivan mahkemesi, Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan’ın Ermeni ayrılıkçıların denetimindeki Dağlık Karabağ liderlerinin kefaleti ile serbest bırakılmasına hükmetti.
Sudan'da muhalefetten sivil itaatsizlik çağrısı
image Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi muhalefetin çatı oluşumu Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile yarın yeniden müzakere masasına oturacağını açıklarken ÖDBG ise sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısı yaptı.
Ruhani: "İran mantıklıdır ve müzakere ehlidir"
image Sudan'da Askeri Geçiş Konseyi muhalefetin çatı oluşumu Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile yarın yeniden müzakere masasına oturacağını açıklarken ÖDBG ise sivil itaatsizlik ve genel grev çağrısı yaptı.