Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 11 Mayıs 2019, Cumartesi 13:15
banner

Suriye'deki yeni göç hareketleri Türkiye'ye yansımayacak

Suriye'deki yeni göç hareketleri Türkiye'ye yansımayacakTürk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Suriye'deki savaşa ilişkin, "Suriye'nin içerisinde artan gerilim ve çatışmalar nedeniyle oluşan göç hareketleri dolayısıyla sivillerin korunmasına yönelik, ülkemize yeni bir göç dalgası oluşmamasına yönelik çalışmamız yoğun bir şekilde artarak devam ediyor." dedi.
Paylaş  
2
3
1
0

Kınık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayın, "Ramazanda Az Çok Demeden Paylaşıyorsan Hilal Olsun Türkiye" sloganıyla başlatılan kampanyanın sadece Türkiye'de değil, dünyanın 38 farklı ülkesinde yürütüldüğüne dikkati çekti. Kınık, ramazanın kendileri için seferberlik ayı olduğunu dile getirdi.

Kınık, hem hayırseverlerden yardım topladıklarını hem de ihtiyaç sahiplerine el uzattıklarını aktararak, "Ramazanda yaklaşık 15 milyon insana ulaşmayı hedefledik. Ulaşacağımız insan sayısı açısından şubelerimizle, temsilciliklerimizle, gönüllülerimizle, bağışçılarımızla beraber yoğun bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz." diye konuştu.

Ramazan ayı öncesinde Gazze'ye ve Suriye'nin İdlib kırsalına saldırılar düzenlendiğini hatırlatan Kınık, çatışmalar nedeniyle Suriye'de ciddi bir göç hareketi yaşandığını belirtti.

Kınık, ülke sınırlarına Suriye tarafından 150 bin civarında insan geldiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bunlara yönelik yeni kamp alanları oluşturulması, mevcut kamp alanlarının kapasitelerinin artırılması ve bu insanlara ramazan ayı süresince özellikle gıda desteği ve iftarlık verilmesi noktasında arkadaşlarımız seferberlik halinde çalışıyorlar. Kudüs'teki ve Gazze'deki daimi delegasyonlarımız aracılığıyla da Filistin'deki yaşanan süreci takip ediyoruz. Oradaki rutin insani desteklerimiz devam ediyor. Afet kapasitesini artırmak için yürüttüğümüz çalışmalarımız bu anlamda devam ediyor. Suriye'nin içerisinde artan gerilim ve çatışmalar nedeniyle oluşan göç hareketleri dolayısıyla sivillerin korunmasına yönelik, ülkemize yeni bir göç dalgası oluşmamasına yönelik çalışmamız yoğun bir şekilde artarak devam ediyor."

Suriye içerisinde de iftar programları düzenlediklerini, bunun yanında yemek dağıtımlarının da sürdüğünü belirten Kınık, ülkedeki çadır kapasitesini de artırdıklarını belirtti.

TERSİNE GÖÇ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK

Türk Kızılay olarak Suriye'nin içine 2011 yılından beri 100 bin çadır ve 42 bin tırlık malzeme sevkiyatı yaptıklarını belirten Kınık, şunları kaydetti:

"Bu tamamen içerideki kardeşlerimizin ihtiyacını karşılamaya yönelik destek mahiyetinde. Bu her gün rutin olarak devam ediyor. Çok ciddi bir un sevkiyatımız ve bunları ekmek haline getirip dağıttığımız bir operasyonumuz var. Halihazırda 30'a yakın kampı destekliyoruz. Bu kampların içerisinde bir kısım eskimiş olan çadırları yenileme şeklinde, bir kısım da yeni gelen insanların bu çadırlara alınması şeklinde çalışmalarımız var. Bunların akabinde özellikle Fırat Kalkanı ve Afrin bölgesinde kalıcı konutlar oluşturarak Türkiye’den tersine göçü gerçekleştirmek adına çalışmalarımız olacağını söyleyebilirim. Şu an Türkiye'ye yönelik göç halkası büyük oranda tamamlanmış durumdadır. Bu anlamda içeride yapmış olduğumuz kapasite artırma çalışmalarıyla, Suriye içinde yaşanan göç hareketleri Türkiye'ye yansımadan içeride tamponlanabilmektedir."

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

IKBY: Petrol gelirini Bağdat'a teslim etmeye hazırız
image Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Hükümet Sözcüsü, Erbil'in günlük ihraç ettiği 250 bin varil petrolden elde ettiği gelire ilişkin "Petrol gelirini Bağdat'a teslim etmeye hazırız" açıklamasını yaptı.
Putin'in Fransa ziyareti başladı
image Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir günlük çalışma ziyareti için Fransa’ya geldi.
"Yerçekimini Newton'dan yüzyıllar önce bizim bilginlerimiz keşfetti"
image Yerçekimi kanunun Isaac Newton'dan yüzyıllar önce Hindistanlı bilginler tarafından bulunduğunu öne süren Hint Bakan, bilim insanlarına 'yerli teorileri' geliştirme çağrısında bulundu.