Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 19 Mayıs 2019, Pazar 18:49
banner

Suudi Arabistan, İran'la gerilimi tırmandırıyor

Suudi Arabistan, İran'la gerilimi tırmandırıyorCubeyr, İran'a, "Savaşı seçerse Suudi Arabistan tüm gücü ve kararlılığıyla buna karşılık verecek, kendini ve çıkarlarını savunacak" diye çıkışırken, Falih, Suudi enerji varlıklarının saldırıya uğramasının petrol tedariğinin güvenliğini tehlikeye attığını savundu.
Paylaş  
1
2
0
0

Bu hafta Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Füceyre limanında iki tankerinin sabotaja, kendi topraklarında iki petrol pompalama istasyonunun saldırıya uğradığını söyleyen Suudi Arabistan'dan yeni açıklamalar geldi.

İran'a yönelik mesajlar veren Suudi Arabistan Dışişleri'nden Sorumlu Devlet Bakanı Adil el Cubeyr, "İran rejimi, bölgede güvenlik ve istikrar için değil devrim ihraç etmek için çalışıyor" iddiasında bulundu. İranlı yetkililere suçlayıcı şekilde 'yıkıcı politikalar benimsemekten kaçınma, komşuluk kurallarına uyma ve bölge işlerine müdahil olmama' çağrısında bulunan Cubeyr, şöyle konuştu:

"Suudi Arabistan bölgede savaş istemiyor ve bunun için çalışmıyor. Bu savaşı önlemek için elinden geleni yapacak ve barış için her zaman elini uzatacak. Ancak diğer taraf savaşı seçerse Suudi Arabistan tüm gücü ve kararlılığıyla buna karşılık verecek, kendini ve çıkarlarını savunacak."
Suudi Arabistan'ın ABD güçlerinin Basra Körfezi sularında ve Körfez topraklarında konuşlandırılması talebini onaylamasına ilişkin de konuşan Cubeyr, "Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerinin ABD ile yapmış olduğu anlaşmalar var. ABD dost ve müttefik bir ülkedir. Körfezde yaşananlar, tüm dünyayı etkiliyor. Bu nedenle dünya da bu bölgenin güvenlik ve istikrarını önemsiyor" dedi.

OPEC üyesi olan ve üyesi olmayan petrol üreticilerinin Cidde'deki bakanlar düzeyinde düzenlediği toplantı öncesi açıklamalar yapan Suudi Enerji, Sanayi, Maden Bakanı Halid bin el Falih de Suudi enerji varlıklarının saldırıya uğramasının petrol tedariğinin güvenliğini tehlikeye attığını savundu.

Riyad BAE'deki tanker sabotajından dolaylı yoldan İran'ı sorumlu tutarken, Tahran bağımsız soruşturma talep etmişti. Suudi Arabistan'ın doğu bölgesindeki rezervlerden batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna patlayıcı yüklü İHA'larla düzenlenen saldırıyı Yemen'deki Husi yönetimi üstlenmişti.

banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Türkiye'nin NATO Temsilcisi Öztürk: "Doğu Akdeniz konusu NATO'ya taşınmadı"
image Türkiye'nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Basat Öztürk, Doğu Akdeniz'de Türkiye'nin ve KKTC'nin meşru hakları ve çıkarları kapsamında yürüttüğü faaliyetlerin AB'deki durumun aksine, NATO'ya aksetmemesinin sağlandığı...
Gürcistan'da halkın protestosu sürüyor
image Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te Rus bir milletvekilinin düzenlenen 26. Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesi toplantısına katılmasına tepki olarak başlayan protestolar devam ediyor.
İran: "ABD hava sahası ihlalini tekrarlarsa yine vururuz"
image İran Deniz Kuvvetleri Komutanı Hanzadi, ABD'ye ait İHA'nın düşürülmesinin Washington'a yönelik "sert bir cevap" olduğunu belirterek, hava sahalarının ihlali durumunda yine aynı cevabı vereceklerini söyledi.