Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> DÜNYA 8 Ekim 2019, Salı 13:58
banner

Trump'ın Suriye kararına Demokratlardan ve Cumhuriyetçilerden tepki

Trump'ın Suriye kararına Demokratlardan ve Cumhuriyetçilerden tepkiABD Başkan Trump'ın Amerikan askerlerini Suriye'nin kuzeydoğusundan kısmen çekme kararına hem Demokrat hem de Trump'ın partisi Cumhuriyetçilerden tepki geldi.
Paylaş  
3
3
3
0

banner

ABD Başkan Donald Trump’ın Amerikan askerlerini Suriye’nin kuzeydoğusundan kısmen çekme kararından Kongre rahatsız. Karara hem Demokrat hem de Trump’ın partisi Cumhuriyetçilerden tepki geldi.

Son dönemde Trump hakkındaki azil soruşturmasıyla daha da kutuplaşan Kongre’nin Suriye konusunda ortak tavır göstermesi dikkat çekti.

ABD Kongresi’nde savunma ve güvenlik konularındaki açıklamalarıyla öne çıkan, Suriye konusunda ABD’nin bölgeden çekilmemesi gerektiğini savunan ve Trump’a yakın olduğu bilinen Cumhuriyetçi Senatör LinseyGraham ABD’nin bu kararla ortaklarına “güvenilmez bir müttefik” olduğu mesajını verdiğini savundu.

Geçtiğmiz aylarda Türkiye'de bir dizi konuda temaslarda bulunan Senatör Graham sosyal medyadan paylaştığı mesajlarda ve FoxNews’da katıldığı yayında “Kürtleri terk ederek en tehlikeli mesajı- Amerika’nın güvenilmez bir müttefik olduğu mesajını verdik. Türkiye’nin Suriye’yi işgal etmesi halinde iki partinin desteklediği yaptırımları sunacağız ve Kürt güçlere saldırmaları halinde NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulunacağız” ifadelerini kullandı.

ABD’de Cumhuriyetçilerin kontrolunda bulunan Senato’nun Çoğunluk Lideri MitchMcConnel de yazılı bir açıklama yayınlayarak Amerika’nın Suriye’de ve bölgedeki güvenlik çıkarlarının uzun vadede korunabilmesi adına Suriye’de askeri varlığının devam etmesi gerektiğinin bu yılın başında Senato’da alınan kararda altının çizildiğini hatırlattı, “Her iki partinin destek verdiği tasarının ortaya çıkmasına neden olan koşullar bugün de hala geçerli” dedi.

McConnell, Amerika’nın Suriye’den askerlerini çekmesinin sadece Rusya, İran ve Esad rejiminin avantajına olacağın savundu ve Başkan Trump’a “IŞİD’i yenmek ve NATO müttefiğimiz Türkiye ile Suriye rejimine muhalif yerel ortaklarımız arasında önemli bir uzlaşmazlığı önlemek adına, Başkan’ı bölgedeki uluslararası koalisyondaki ABD liderliğini koruma” çağrısında bulundu.

ABD Kongresi’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Demokrat başkanı Nancy Pelosi, Başkan Trump’a Suriye’den asker çekme kararından vazgeçmesi çağrısında bulunarak, “Bu karar bölgesel güvenlik ve istikara yönelik çok ciddi bir tehdit oluşturuyor. İran ve Rusya’nın yanı sıra müttefiklerimize de Amerika’nın artık güvenilir bir ortak olmadığı yönünde tehlikeli bir mesaj iletmiş oluyor” dedi.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
1
 
0
 
1
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner

Kuzey Kore lideri Kim'den ABD yaptırımlarıyla mücadele sözü
image Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, ABD'nin ülkesine yönelik yaptırımlarına karşı mücadele edeceğini bildirdi.
BM Güvenlik Konseyi 'Suriye' gündemiyle toplanıyor
image Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bir haftada ikinci kez bugün Suriye'nin kuzeyindeki operasyonla ilgili toplanması bekleniyor...
İngiliz ve Amerikan basını: "ABD'nin çekilmesi Rusya'yı Suriye'nin güç simsar...
image İngiltere ve ABD basınında yer alan haberler, ABD'nin askerlerini Suriye'den çekmesini, "Rusya, Suriye'nin güç simsarı oldu" şeklinde yorumladı.