Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 3 Temmuz 2019, Çarşamba 11:58
banner

Üç kişinin beyin dalgalarıyla iletişim kurabildiği bir yöntem geliştirildi

Üç kişinin beyin dalgalarıyla iletişim kurabildiği bir yöntem geliştirildiÜç kişinin yalnızca beyinlerini kullanarak iletişim kurabildiği ve problem çözebildiği bir yöntem geliştirildi.
Paylaş  
10
11
9
0

Bir araştırmacı, geliştirilen üç kişinin yalnızca beyinlerini kullanarak iletişim kurabildiği teknolojiyle ilgili, “Aslında gözlerden aldığı sinyalleri yayan beynin arkasındaki sinir hücrelerini ‘kandırdık’” ifadelerini kullandı

Washington Üniversitesi’nden bir ekibin geliştirdiği ve BrainNet ismi verilen türünün ilk örneği sistem araştırmacıların iddiasına göre beyinler arası bir iletişim ağı kurmayı sağlıyor ve telepatik iletişimi gerçeği dönüştürme yolunda büyük bir adım anlamına geliyor.

Araştırmacılar ilk defa bir kişinin sadece zihnini kullanarak hem bilgi gönderebildiğini hem de alabildiğini ve bunun aynı zamanda ikiden fazla kişinin ağa katılabildiği ilk sistem olduğunu söylüyor.

Washington Üniversitesi Paul G. Allen Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapan Rajesh Rao, “İnsanlar hiçbirimizin tek başına çözemeyeceği problemleri işbirliği yaparak çözmek için iletişim kuran sosyal varlıklardır. Bir grup insanın sadece beyinlerini kullanarak işbirliği yapıp yapamayacağını görmek istiyorduk. Buradan yola çıkarak iki insanın üçüncü bir insana bir görevi tamamlaması için yardım ettiği BrainNet fikrini geliştirdik” ifadelerini kullandı.

Araştırma Nisan'da akademik bilim dergisi Scientific Reports’ta yayımlandı

Deneylerde Tetris benzeri bir oyun kullanıldı. “Verici” sıfatı verilen iki kişi oyunu görebiliyor ancak kontrol edemiyordu.

“Alıcı” ismi verilen üçüncü kişiyse oyunun sadece bir kısmını görebiliyordu ve oyunu başarıyla tamamlaması için geri kalan bilgiyi BrainNet arayüzü vasıtasıyla iki vericiden almak zorundaydı.

Deneyin üç gönüllüsü de birbirilerini göremeyecekleri, duyamayacakları ve birbirleriyle konuşamayacakları farklı odalarda bulunuyordu.

Çalışmanın ortak yazarlarından Andrea Stocco, “Mesajı alıcıya iletmek için, ucunda alıcının kafasının arkasında minik bir rakete benzeyen bir verici bulunan bir kablo kullandık.  Bu bobin beynin gözlerden gelen sinyalleri yorumlayan bölgesini uyarıyor” ifadeleriyle araştırmayı anlattı.

Stocco ayrıca, “Aslında gözlerden aldığı sinyalleri yayan beynin arkasındaki sinir hücrelerini ‘kandırdık’. Bunun üzerine katılımcılar gözlerinin önünde bir anda beliren parlak kıvılcımlar ve nesneler gördükleri hissine sahip oldular” dedi.

Araştırmacılar teknolojinin yeterince gelişmesini ve gelecekte bir beynin tek başına çözemeyeceği problemleri çözmek için beyinleri birbirine bağlı ekiplerin problemleri birlikte çözmelerini umuyor. 


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner

Huawei'den Android açıklaması
image ABD yönetiminin ambargolarıyla karşı karşıya kalan ve 'en kötü' senaryoya hazırlanan Çin merkezli teknoloji şirketi Huawei'den, kendi geliştirdiği işletim sistemi ve Android ile ilgili yeni bir açıklama geldi.
Instagram kullanıcılar üzerindeki 'baskıyı azaltmak' için beğeni sayısını giz...
image Instagram, kullanıcılar üzerindeki 'baskıyı azaltmak için' aralarında Avustralya ve Japonya'nın da bulunduğu bazı ülkelerdeki paylaşımlarda 'beğeni' sayısını deneme amaçlı gizlemeye başladı.
Elon Musk, insan beynini bilgisayara bağlamaya çalışıyor
image Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Güney Afrikalı iş insanı Elon Musk, NeuraLink adlı yeni bir şirket kurduğunu ve insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkl...