Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> BİLİM & TEKNOLOJİ 12 Temmuz 2019, Cuma 10:27
banner

"Modern insan Avrupa'ya bilinenden 150 bin yıl daha önce ayak basmış olabilir"

Modern insan Avrupa'ya bilinenden 150 bin yıl daha önce ayak basmış olabilirYunanistan'daki bir mağarada keşfedilen kafatası fosili Homo Sapiens'in Avrasya'ya en az 210 bin yıl önce göç ettiğini gösteriyor.
Paylaş  
7
8
7
0

Bilim insanları Yunanistan’ın güneyindeki bir mağarada keşfettikleri fosilleşmiş kafatasının ardından modern insanların Avrasya’ya düşünülenden 150 bin yıl daha önce ayak bastığı sonucuna vardı.

Atina Üniversitesi 1970’lerin sonunda Apidima mağaralarında biri Neandertal diğeri modern insana ait iki kafatası keşfetmişti.

Ancak fosiller o kadar parçalılardı ki bilim insanları o zamanlar bunları kesin olarak tanımlayamamışlardı.

Modern tarihleme ve görüntüleme tekniklerini kullanan Almanya’nın Tübingen Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi aynı fosil kalıntıları kullanarak yeni bir çalışma yürüttü.

Sonuçlar Homo sapiens’in Avrupa’ya 210 bin yıl önce ayak bastığını göstererek insanın evrim tarihini yeniden yazıyor.

Bugün Afrika dışında yaşayan tüm insanların kökleri yaklaşık 50 bin ile 70 bin yıl kadar önce kıtanın dışına dağıldıkları esas göçe kadar takip edilebiliyor. Ancak bundan önce de bugünkü insan nüfusunda takip edilebilecek DNA izi bırakmayan birkaç göç daha yaşandı.

Mağarada keşfedilen daha genç kafatası fosili 210 bin yıl önce Yunanistan’ın güneyinde yaşayan modern insan popülasyonunun yerini muhtemelen Neandertallerin aldığını ortaya koyuyor.

Bilim insanları ilk başta kafatasları bir arada bulunduğu için aynı zaman dilimine tarihlendiklerini varsaydı.

Doğa Tarihi Müzesi’nden Profesör Chris Stringer bu fikrin nasıl değiştiğini şu sözcüklerle anlatıyor:

“Ancak Apidima 1 [modern insan kalıntısı] üzerine daha fazla çalışma yaptığımızda, Apidima 2’ye ve [diğer] Neandertal fosillerine daha az benzediği görüldü. Her ne kadar sadece üst kafatasının arka kısmı korunmuş olsa da son 100 bin yıldaki Homo sapiens fosillerine benziyordu. Daha detaylı tarihleme sonucu biliyoruz ki bu modern insan fosili aynı sahadaki Neandertal olandan aslında daha eski.”

Tübingen Üniversitesi’nden baş araştırmacı Profesör Katerina Harvati şu açıklamaları yaptı:

“Sonuçlarımız bugün Yunanistan’ın güneyinde kalan yerde Orta Pleistosen Çağ’da en az iki farklı insan grubunun yaşadığını gösteriyor: Erken bir Homo sapiens popülasyonu ve daha sonra bir grup Neandertal. Bu çetrefilli bir senaryo… Yunanistan’daki erken modern insanların yerini Neandertaller almış. Bu Afrika dışına tek bir büyük göç değil ama küçüklerden bir sürü.”

Erken modern insanların da Afrika dışına yayıldıkları ve birçok kez evrimleştikleri hipotezini destekleyen araştırma akademik bilim dergisi Nature’da yayımlandı.

Bu grup muhtemelen çevresel etmenler nedeniyle yok oldu. Bu etmenler arasında iklimsel olaylar ve Neandertallerin baskısı yer alıyor olabilir.

Apidima 1 kafatasının yeniden yapılandırılması kafatasının arkasının yüksek ve yuvarlak şekilli olduğunu ortaya çıkardı, bu modern insanın Neandertal’den keskin biçimde ayrılan kendine özgü bir özelliği.

Araştırmacılar yaşlarını belirlemek üzere yüksek hassasiyetli bir radyoaktif tarihleme yöntemi kullanarak çok sayıda farklı insan fosilinin karşılaştırmasını gerçekleştirdi.

Bu keşif insanın evrimi yapbozunun en son bulunan parçası oldu. İnsanın evrim tarihi yeni araştırmalar ışığında sürekli olarak güncelleniyor.

Independent


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Apple doğruladı: "iOS 13'te güvenlik açığı var"
image Son zamanlarda piyasaya sunulan mobil işletim sistemlerinin içerisinde sürekli güvenlik açıkları tespit ediliyor. Şimdi de iOS 13'te keşfedilen güvenlik açığı, Apple tarafından doğrulandı.
Almanya'da Türk profesörün geliştirdiği sürücüsüz araçlar test sürüşünde
image Almanya'da Berlin Teknik Üniversitesi'nde Profesör Şahin Albayrak ve ekibinin 3 yıldır üzerinde çalıştığı sürücüsüz otomobiller için akıllı yolda test sürüşleri başladı.
ABD Donanması 'UFO' videolarının 'varlığını' kabul etti
image ABD Donanması, ilk kez 'UFO' videolarının 'varlığını' kabul etti.