Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 28 Şubat 2016, Pazar 13:35
banner

Akademisyen Dr. Tözün İsa Londra'da anıldı

Akademisyen Dr. Tözün İsa Londra'da anıldı17 Kasım 2015 tarihinde kansere yenik düşerek yaşamı sonlanan akademisyen Dr. Tözün İsa dün Türk Dili, Kültürü ve Eğitim Konsorsiyumu tarafından düzenlenen hazin bir anma gecesi ile gözyaşları arasında anıldı.
Paylaş  
69
82
67
1

Dr. Fazıl Küçük Türk Okulunun kullandığı Conisborough College salonunu tamamen dolduran katılımcılar üç saat boyunca ses çıkarmadan töreni izlerken oldukça duygusal saatler yaşadılar. Gecenin sunumunu Konsorsiyum Sekreteri Özlem Öngür başarılı bir şekilde yaptı.

Sade bir şekilde düzenlenen sahnede merhumun çok sevdiği gitarı, yazdığı kitaplar, ve siyah beyaz fotoğrafları vardı. Sevilen akademisyenin çalıştığı alan olan çok dilliliğe uygun bir şekilde, gece Türkçe ve İngilizce organize edilmişti.

İlk konuşmayı yapan Konsorsiyum Başkanı KelamiDedezade, Dr. İsa’nın eğitim alanında ne denli önemli çalışmalar yaptığına değindi. Etkinlikte gerek kendi toplumu arasında, gerekse İngiltere, Türkiye ve Avrupa akademik camiasında isim yapmış popüler akademisyenin yaşamının çeşitli boyutları konuşmacılar tarafından anlatıldı. Bilindiği gibi Dr. Tözün İsa sadece eğitim alanında değil, Londra’da müzik yaşamında da önemli bir yeri olan değerli bir kişilikti.

Gecede merhumun aile fertlerinin yanısıra, çalıştığı Londra Metropolitan Üniversitesi profesörleri, Goldsmith Üniversitesinden Profesör Dr. JimAnderson ve özel olarak etkinliğe katılmak için İstanbul’dan gelen İstanbul Üniversitesinden Profesör Dr. Nilüfer Pembecioğlu konuşmacılar arasında idi. Ayrıca Hollanda Tilburg Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesinden akademisyenlerin video mesajları da gösterildi.

Konuşmacılar arasında Dr. Tözün İsa ile eğitim alanında çalışmalar yapan Kazım Altan, Semra Eren Nijhar, Ertanç Hidayettin gibi Kıbrıslı, Türkiyeli konuşmacılar da vardı. Özellikle Dr. İsa’nın öğrencisi Serpil Gül Davulcular’ın yaptığı konuşma geceye katılanları gözyaşlarına boğdu. Doktorasının son yılında olan Serpil, hocasının ona bir abi muamelesi yaptığını, ona hastalığının ilerlemiş safhasında dahi her zaman destek olduğunu belirterek hocasının gösterdiği yolda başarılı olmaya kararlı olduğunu söyledi.

Gecede en etkileyici konuşmaları yapanlar arasında merhumun eşi Pembe İsa, kardeşi Bülent İsa ve yeğeni Ayşe Behçet de vardı. Dr. İsa’nın çalışma arkadaşı, eski öğrencisi Erdal Doğan’ın hazırladığı foto montaj ve video klipleri ve birlikte müzik yaptığı arkadaşları Erkan Pastırmacıoğlu ve Ercüment İbrahim’in sunduğu müzik, Aygül Yeşilada ve Emriye Ay tarafından okunan merhumun en sevdiği birkaç şarkı gecenin duygusallığına katkı yapan unsurlar arasında idi.

Gecenin sonunda Pembe İsa bazı katılımcılara geceye katkılarından dolayı teşekkür ederek onlara eşinin kitaplarını hediye etti.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
1
ONAY BEKLEYENLER
0
28 Şubat 2016, Pazar
Ertanç Hidayettin         - Londra
Değerli arkadaşım Tözün'ün özellikle ne büyük bir katkısı olduğu toplumumuz tarafından akşam bir kez daha anlaşıldı. Keşke hala hayatta olsaydı da varsın toplum arasında onun değerinden habersiz olanlar olsaydı. Onun yerini kimse dolduramayacak. Yaptığı çalışmaların özellikle üniversetisinin devam ettirmesi, bölümünün devam ettirilmesi ona yakışan en güzel bir armağan olacaktır. Yoksa isminin bir yerlere verilmesi kozmetik bir şeyden öteye geçmeyecektir.

banner
banner
banner
banner
banner
banner

İngiltere'nin Avrupa Bakanı Duncan istifa etti
image İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Bakanı Duncan, Brexit konusunda sert polemiğe girdiği Johnson'ın liderliğinin ilanından önce istifasını verdi.
Londra'da AVM'de yangın çıktı!
image İngiltere'nin başkenti Londra'da bir alışveriş merkezinde yangın çıktı.
İngiliz Maliye Bakanı canlı yayında istifa planını açıkladı
image İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, BBC’de konuk olduğu canlı yayında, iktidardaki Muhafazakar Partideki liderlik yarışının güçlü favorisi eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın başbakan olması durumunda istifa ed...