Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 21 Haziran 2018, Perşembe 07:57
banner

İngiltere'deki Rumlar, KKTC'ye doğrudan uçuşların desteklenmesinden rahatsız

İngiltere'deki Rumlar, KKTC'ye doğrudan uçuşların desteklenmesinden rahatsızBritanya’daki Rumlar İan Duncan Smith’in KKTC'ye doğrudan uçuşlarla ilgili önergeyi desteklemesinden dolayı hayal kırıklığı duyulduğunu ifade etti.
Paylaş  
14
3
14
0

Britanya’daki 'Kıbrıslılar' Federasyonu İcra Komitesi, Britanyalı Parlamenter İan Duncan Smith’in Birleşik Krallıktan KKTC'ye doğrudan uçuşlar için hazırlanan önergeye destek vermesini “derin hayal kırıklığı” yaratan bir olay olarak niteledi.

Federasyon Başkanı Christos Karaolis, konu üzerinde yaptığı yazılı açıklamada, “BM Güvenlik Konseyi kararları, Üst Düzey Antlaşmalar temelinde birleşik ve özgür bir Kıbrıs için müzakerelerin yeninden başlamasına odaklanılması gerekirken, bu kritik dönemde böyle bir kampanyanın ön planda olması ve aynı zamanda Britanya Parlamentosu’ndan birkaç parlamenter tarafından desteklenmesi hayal kırıklığına uğratan bir olaydır” dedi.

Britanya hükümeti ile Temyiz Mahkemesi konu üzerinde açık ve net bir şekilde görüşlerini ifade ettiklerini belirten Karaolis, “Kıbrıs’ın 'Türk işgali' altındaki bölgelere direkt uçuşların yapılması Şikago Sözleşmesine aykırı ve aynı zamanda, Birleşik Krallık’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı yükümlülüklerine de karşıdır” dedi.

Karaolis, Kıbrıs’a direkt uçuş yapmak isteyenlerin 'Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal havalimanlarını kullanabileceklerini söyledi.

Federasyon’a göre, KKTC'ye doğrudan uçuşların uluslararası hukuka göre de yasadışılık taşıdığı, bundan dolayı tek egemen devlet olduğunu iddia ettikleri sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi hava sahasının tam kontrolüne sahip ve kendi topraklarına giriş noktaları hakkında karar alma imkânına sahip olduğu savunuldu.

Federasyon, Timbou’daki yasadışı havalimanının, Türk işgali altındaki bölgelerde bulunduğunu, bu nedenle Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yasal giriş noktası olmadığından dolayı, Kıbrıs’a yapılan direkt uçuşlar için kullanılmasının mümkün olmadığını vurguladı.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
3
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Brexit anlaşmasını reddeden İngiltere Parlamentosu'ndan hükümete güvenoyu
image İngiltere Parlamentosu'nda yapılan oylamada Başbakan Theresa May hükümeti 306'ya karşı 325 oyla güvenoyu aldı.
İngiltere'de enflasyondaki hız duruldu
image İngiltere'de geçen ay yıllık enflasyon yüzde 2,1 oldu.
Fransa Cumhurbaşkanı Macron: "İngiltere, AB ile anlaşmak için ek süre isteyec...
image Fransa Cumhurbaşkanı Macron'a göre İngiliz parlamentosunun Brexit anlaşmasını reddetmesinden sonra İngiltere muhtemelen AB'den anlaşma ile ilgili ek süre talep edecek.