Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 21 Haziran 2018, Perşembe 07:57
banner

İngiltere'deki Rumlar, KKTC'ye doğrudan uçuşların desteklenmesinden rahatsız

İngiltere'deki Rumlar, KKTC'ye doğrudan uçuşların desteklenmesinden rahatsızBritanya’daki Rumlar İan Duncan Smith’in KKTC'ye doğrudan uçuşlarla ilgili önergeyi desteklemesinden dolayı hayal kırıklığı duyulduğunu ifade etti.
Paylaş  
23
12
23
0

Britanya’daki 'Kıbrıslılar' Federasyonu İcra Komitesi, Britanyalı Parlamenter İan Duncan Smith’in Birleşik Krallıktan KKTC'ye doğrudan uçuşlar için hazırlanan önergeye destek vermesini “derin hayal kırıklığı” yaratan bir olay olarak niteledi.

Federasyon Başkanı Christos Karaolis, konu üzerinde yaptığı yazılı açıklamada, “BM Güvenlik Konseyi kararları, Üst Düzey Antlaşmalar temelinde birleşik ve özgür bir Kıbrıs için müzakerelerin yeninden başlamasına odaklanılması gerekirken, bu kritik dönemde böyle bir kampanyanın ön planda olması ve aynı zamanda Britanya Parlamentosu’ndan birkaç parlamenter tarafından desteklenmesi hayal kırıklığına uğratan bir olaydır” dedi.

Britanya hükümeti ile Temyiz Mahkemesi konu üzerinde açık ve net bir şekilde görüşlerini ifade ettiklerini belirten Karaolis, “Kıbrıs’ın 'Türk işgali' altındaki bölgelere direkt uçuşların yapılması Şikago Sözleşmesine aykırı ve aynı zamanda, Birleşik Krallık’ın Kıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı yükümlülüklerine de karşıdır” dedi.

Karaolis, Kıbrıs’a direkt uçuş yapmak isteyenlerin 'Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yasal havalimanlarını kullanabileceklerini söyledi.

Federasyon’a göre, KKTC'ye doğrudan uçuşların uluslararası hukuka göre de yasadışılık taşıdığı, bundan dolayı tek egemen devlet olduğunu iddia ettikleri sözde Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi hava sahasının tam kontrolüne sahip ve kendi topraklarına giriş noktaları hakkında karar alma imkânına sahip olduğu savunuldu.

Federasyon, Timbou’daki yasadışı havalimanının, Türk işgali altındaki bölgelerde bulunduğunu, bu nedenle Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yasal giriş noktası olmadığından dolayı, Kıbrıs’a yapılan direkt uçuşlar için kullanılmasının mümkün olmadığını vurguladı.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
3
 
0
 
3
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İskoçya yeni bir bağımsızlık referandumu istiyor
image Birleşik Krallık'ın İskoçya'nın çıkarlarına hizmet etmediğini belirten Başbakanı Sturgeon, Brexit ile bağımsız bir Avrupa ülkesi olarak İskoçya'nın geleceği arasında bir tercih sunulmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.
Brexit karşıtı parti AP seçimleri için kampanyaya başladı
image Change UK Partisi lideri Heidi Allen, Brexit konusunda yeniden bir halk oylaması ve AB'de kalma yönünde kampanya yapma hakkı istediklerini söyledi.
Kraliçe II. Elizabeth 93 yaşında
image Bugün 93 yaşına giren Kraliçe II. Elizabeth, tahtta olduğu süre içinde 13'ü İngiltere'de olmak üzere kendisini hükümdar kabul eden ülkelerde 150'den fazla başbakan gördü.