Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 22 Kasım 2018, Perşembe 19:00
banner

May'den Brexit açıklaması: "AB ile İngiltere için doğru anlaşmayı yaptık"

May'den Brexit açıklaması: AB ile İngiltere için doğru anlaşmayı yaptıkİngiltere ve Avrupa Birliği (AB), Brexit sonrası ilişkilerinin geleceğine yönelik siyasi bildiri metninin taslağı üzerinde uzlaştı. Böylece, İngiltere'nin AB üyeliğinden ayrılmasına yönelik anlaşmaya hafta sonu son şeklinin verilmesinin de önü açılmış oldu.
Paylaş  
14
14
14
0

Brüksel dönüşü Londra'da gazetecilere kısa bir açıklama yapan İngiltere Başbakanı Theresa May, üzerinde uzlaşılan son metni ülkesi için "doğru anlaşma" olarak nitelendirdi.

Tüm kabine üyelerini daha önce telekonferansla bilgilendirdiği açıklanan May, Avam Kamarası'nda da bir konuşma yapıyor.

'Eşit şartlarda geniş çağlı bir ekonomik ortaklık'

AB Konseyi'nden yapılan açıklamada da; ticaret, güvenlik ve diğer alanlarda ilişkilerin nasıl olacağına dair siyasi bildiri üzerinde "ilke anlaşmasına" varıldığı belirtildi.

Taslak anlaşma AB üyelerinin Brüksel'deki daimi temsilcilerine sunuldu.

Yasal bağlayıcılığı olmayan metinde, tarafların gelecekte eşit şartlarda geniş çaplı bir ekonomik ortaklık kurmalarından söz ediliyor.

Ayrıca İngiltere'nin Brexit sonrası bağımsız bir ticaret politikasına sahip olacağı kaydediliyor.

Londra ve Brüksel, 29 Mart 2019'da İngiltere'nin AB'den ayrılma koşullarına yönelik taslak metin üzerinde halihazırda anlaşma sağlamıştı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da attığı Twitter mesajında, "AB ile İngiltere arasındaki İlişkilerin Geleceğine Yönelik Siyasi Beyanname'nin taslağını AB'nin 27 üyesine az önce yolladım. Komisyon Başkanı, bana müzakereci düzeyinde üzerinde anlaşma sağlandığı ve siyasi düzeyde de ilkesel olarak üzerinde uzlaşıldığını ve liderlerin onayına bağlı olduğunu bildirdi" dedi.

Ayrılma anlaşması ve siyasi beyannamenin Pazar günü yapılacak olan AB Zirvesi'nde onaylanması halinde başbakanın da dikkatini anlaşmanın İngiltere Parlamentosu'nda kabul edilmesine yönelik çabalara yoğunlaştırması bekleniyor. Şu anda parlamentoda anlaşma lehine bir çoğunluk olmadığı belirtiliyor.

Söz konusu açıklamalar, dün akşam May ile Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker arasında Brüksel'de yapılan görüşmenin ardından geldi.

İngiltere'de Başbakanlık, hukuki açıdan bağlayıcı olan üyelikten ayrılma anlaşmasının onayı öncesinde ilişkilerin geleceğine yönelik çerçeve üzerinde uzlaşma sağlanması gerektiğini savunuyordu.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Boris Johnson: "Elbette başbakan adayı olacağım"
image Meşhur Brexitçi Boris Johnson, Theresa May'in istifası sonrasındaki süreç için "Elbette başbakanlık için adaylığımı koyacağım" dedi.
Theresa May Brexit'e kurban giden ikinci İngiliz başbakan oldu
image İngiltere Başbakanı Theresa May, 7 Haziran'da partisinin liderliğini bırakacağını açıkladı. Parti içinde liderlik yarışı başlarken, en güçlü aday olarak eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson öne çıkıyor.
AB'den May'in istifasına ilk tepki
image İngiltere Başbakanı'nın istifa kararı AB'nin Brexit'e ilişkin pozisyonunda değişikliğe yol açmayacak