Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 25 Şubat 2019, Pazartesi 15:09
banner

Regl ve aile içi şiddet konuları ilkokul müfredatına girdi

Regl ve aile içi şiddet konuları ilkokul müfredatına girdiİngiltere'deki ilkokullarda aile içi şiddet, regl ve internet güvenliği gibi konular müfredata dahil edildi. Yeni müfredat, gelecek yıldan itibaren uygulamaya konacak.
Paylaş  
4
3
4
0

Cinsel ilişki ve LGBT birey olmak gibi konular ise orta okul müfredatına alındı.

Eğitim Bakanlığı'nın regl ile ilgili kararınında 14 yaşındayken endometriozis teşhisi konulan Alice Smith adlı 23 yaşındaki bir kadının çabaları etkili oldu.

Her 10 kadından birinde görülüyor

Endometriozisin dünya genelinde en az her 10 kadından birinde görüldüğü tahmin ediliyor.

Endometrioziste vücüdun başka bölgelerinde, rahimdekine benzer hücreler ortaya çıkıyor. Hastalık, kronik ağrılar, halsizlik, bağırsak ve mesane sorunlarına neden oluyor ve kısırlığın ana nedenlerinden biri olarak gösterilior.

12 yaşından beri şiddetli sancılarla yaşadığını belirten şimdi kız-erkek tüm ilkokul çocuklarının bu hastalığın adını duyacaklarını, âdet görmeyle ilgili bilimsel gerçekleri öğreneceklerini söylüyor.

İngiltere'de seks eğitimi 2017'den beri zorunlu. Ancak bu derslerde neler öğretilmesi gerektiği konusunda bir süredir halkın ve sivil toplum kuruluşlarının görüşü alınıyordu.

Regl dersleri ilkokulda öğretilecek. Cinsel ilişkiyle ilgili dersler ise ortaokulda başlayacak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

'Theresa May istifa edecek' iddiası
image The Times gazetesi, İngiltere Başbakanı Theresa May'in yarın istifa etmesi beklendiğini ileri sürdü.
Theresa May'den Brexit teklifi: "Yeni referandum yapabiliriz"
image İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılık anlaşmasıyla ilgili 'yeni bir referandum' yapılabileceğini söyledi. İngiltere Başbakanı Theresa May, Avam Kamarası'nda daha önce üç kez redde...
May'den Brexit'te 'son şans' uyarısı 
image İngiltere Başbakanı Theresa May, dördüncü kez parlamentoya sunacağı Brexit anlaşmasının kabulü durumunda ikinci referanduma gidilmesine ilişkin oylama yapılabileceğini söyledi.