Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 8 Mart 2019, Cuma 18:04
banner

İngiltere'den İran hapishanesindeki vatandaşı için diplomatik koruma

İngiltere'den İran hapishanesindeki vatandaşı için diplomatik korumaİngiltere, İran'da 5 yıl hapis cezasına çarptırılan vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'ye yargılama süreci ve tıbbi tedaviye erişim eksikliği gerekçesiyle diplomatik koruma sağlama kararı aldı. Bu, vakanın artık İngiltere ile İran arasında resmi ve yasal bir anlaşmazlık şeklinde ele alınacağı anlamına geliyor.
Paylaş  
7
5
7
0

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, "Bugün, İngiltere'nin son derece olağandışı bir adım atması ve diplomatik koruma uygulamasını işletmesine karar verdim" dedi.

Diplomatik korumanın Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in serbest kalmasını sağlayacak sihirli değnek işlevi göremeyeceğini, ama önemli bir diplomatik adım olduğunu söyledi.

5 YIL HAPİS

Kızıyla birlikte İran'daki ailesini ziyaret ederken gözaltına alınan İran asıllı Zaghari-Ratcliffe (40), 2016 yılında, suçlamaları reddetmesine karşın, 'rejimi devirme girişimi ve casusluk' suçlamalarıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Diplomatik koruma vererek Nazanin'in masum olduğunu tüm dünyaya gösterdiklerini söyleyen Dışişleri Bakanı, İran'a da 'tümüyle yanlış' davranış içinde olduğu işaretini gönderdiklerini dile getirdi.

Hunt, bu adımı, İran'ın sözkonusu İngiliz vatandaşı konusunda uluslararası kanunlardan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmediğinin tanınması ve sorunu devletler arası meseleye dönüştürmesi için attıklarını belirtti.

VATANDAŞINI DİĞER DEVLETLERİN ZULMÜNDEN KORUMAK İÇİN

Diplomatik koruma, uluslararası bir devletin, bir başka devletin yanlış eylem veya işlemlerinden zarar gören vatandaşının haklarını uluslararası kanunlar çerçevesinde korumaya alması olarak tanımlanıyor.

DOKUNULMAZLIK DEĞİL

Diplomatik dokunulmazlıkla karıştırılmaması gerekiyor, zira dokunulmazlık diplomatları yargılanmaktan koruyup güvenli seyahat etmelerini sağlıyor.

'TEDAVİ EDİLMİYOR'

Kararı kolay almadığını, fakat İngiliz vatandaşının tabi tutulduğu muamelenin 'kabul edilmez' olduğunu dil getiren İngiliz bakan, Ratcliffe'nin sağlık sorunları bulunduğuna dikkat çekip "Verilen güvencelere rağmen, ihtiyaç duyduğu tıbbi tedaviyi bile sağlayamadık" dedi.

Gelgelelim İran çifte vatandaşlığı tanımıyor, dolayısıyla da Zaghari-Ratcliffe'in İngiltere tarafından temsil edilmesini kabul etmiyor.

BBC'ye göre Zaghari-Ratcliffe'in yeni yasal statüsü İran'ı onu serbest bırakmaya zorlamayacak, ama İngiltere'nin konuyu BM ve diğer uluslararası platformlarda gündeme getirmesini kolaylaştırıp Tahran üzerindeki baskıyı artıracak.


banner

banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner

İngiltere vatana ihanet yasalarını sertleştiriyor
image İngiltere, ülkenin savaştığı bir örgüte yardım etmeyi, vatana ihanet kapsamına alıp bu suçu işleyenlere ömür boyu hapis cezası vermeyi tartışıyor.
İngiltere'de 'milkshake protestoları' sürüyor: Bu kez hedef Brexit Partisi li...
image İngiltere'de giderek artan 'Milkshake' protestolarının son hedefi Brexit Partisi lideri Nigel Farage oldu. Protestonun ardından hızla olay yerinden ayrılan Farage, korumasını "Tam bir başarısızlık" ifadeleriyle azarla...
İngiltere'de partiler arası Brexit görüşmeleri çöktü
image Ana muhalefetteki İşçi Partisinin lideri Jeremy Corbyn, Brexit anlaşmasına yönelik hükümetle yürüttükleri görüşmelerin çöktüğünü duyurdu.