Alexa atrk.gif
banner
banner
banner
banner
Ana Sayfa >> İNGİLTERE 8 Mart 2019, Cuma 18:04
banner

İngiltere'den İran hapishanesindeki vatandaşı için diplomatik koruma

İngiltere'den İran hapishanesindeki vatandaşı için diplomatik korumaİngiltere, İran'da 5 yıl hapis cezasına çarptırılan vatandaşı Nazanin Zaghari-Ratcliffe'ye yargılama süreci ve tıbbi tedaviye erişim eksikliği gerekçesiyle diplomatik koruma sağlama kararı aldı. Bu, vakanın artık İngiltere ile İran arasında resmi ve yasal bir anlaşmazlık şeklinde ele alınacağı anlamına geliyor.
Paylaş  
6
5
6
0

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, "Bugün, İngiltere'nin son derece olağandışı bir adım atması ve diplomatik koruma uygulamasını işletmesine karar verdim" dedi.

Diplomatik korumanın Nazanin Zaghari-Ratcliffe'in serbest kalmasını sağlayacak sihirli değnek işlevi göremeyeceğini, ama önemli bir diplomatik adım olduğunu söyledi.

5 YIL HAPİS

Kızıyla birlikte İran'daki ailesini ziyaret ederken gözaltına alınan İran asıllı Zaghari-Ratcliffe (40), 2016 yılında, suçlamaları reddetmesine karşın, 'rejimi devirme girişimi ve casusluk' suçlamalarıyla 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Diplomatik koruma vererek Nazanin'in masum olduğunu tüm dünyaya gösterdiklerini söyleyen Dışişleri Bakanı, İran'a da 'tümüyle yanlış' davranış içinde olduğu işaretini gönderdiklerini dile getirdi.

Hunt, bu adımı, İran'ın sözkonusu İngiliz vatandaşı konusunda uluslararası kanunlardan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmediğinin tanınması ve sorunu devletler arası meseleye dönüştürmesi için attıklarını belirtti.

VATANDAŞINI DİĞER DEVLETLERİN ZULMÜNDEN KORUMAK İÇİN

Diplomatik koruma, uluslararası bir devletin, bir başka devletin yanlış eylem veya işlemlerinden zarar gören vatandaşının haklarını uluslararası kanunlar çerçevesinde korumaya alması olarak tanımlanıyor.

DOKUNULMAZLIK DEĞİL

Diplomatik dokunulmazlıkla karıştırılmaması gerekiyor, zira dokunulmazlık diplomatları yargılanmaktan koruyup güvenli seyahat etmelerini sağlıyor.

'TEDAVİ EDİLMİYOR'

Kararı kolay almadığını, fakat İngiliz vatandaşının tabi tutulduğu muamelenin 'kabul edilmez' olduğunu dil getiren İngiliz bakan, Ratcliffe'nin sağlık sorunları bulunduğuna dikkat çekip "Verilen güvencelere rağmen, ihtiyaç duyduğu tıbbi tedaviyi bile sağlayamadık" dedi.

Gelgelelim İran çifte vatandaşlığı tanımıyor, dolayısıyla da Zaghari-Ratcliffe'in İngiltere tarafından temsil edilmesini kabul etmiyor.

BBC'ye göre Zaghari-Ratcliffe'in yeni yasal statüsü İran'ı onu serbest bırakmaya zorlamayacak, ama İngiltere'nin konuyu BM ve diğer uluslararası platformlarda gündeme getirmesini kolaylaştırıp Tahran üzerindeki baskıyı artıracak.


banner

Bu İçeriğe Emoji İle Tepki Ver
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
0
 
Cyprus Map Lefke Güzelyurt Alayköy Lapta Alsancak Girne Dikmen Çatalköy Gönyeli Lefkoşa Akıncılar Vadili Esentepe Tatlısu Değirmenlik Serdarlı Paşaköy Akdoğan Beyarmudu Mağusa İnönü Yeniboğaziçi Geçitkale Ískele Büyükkonuk Mehmetçik Yenierenköy Dipkarpaz

Facebook yorum
YORUMLAR
0
ONAY BEKLEYENLER
0
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner
banner

Kayıp Şahıslar Komitesi, İngiltere'de temaslarda bulundu
image Kayıp Şahıslar Komitesi üyeleri ve asistanları, 1963-64 ve 74 döneminde İngilizlerin Kıbrıs’ta varlığından dolayı bu dönemlere ait arşivlerin incelenmesi ve burada yaşayan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumlarıyla g...
İngiltere'de Brexit karşıtı 2 milyon 500 bin imza toplandı
image İngiliz Parlamentosunun dilekçelere ayrılan internet sitesinde imzaya açılan ve İngiliz hükümetine Brexit'i iptal çağrısı yapan dilekçedeki imza sayısı 2 milyon 500 bine yaklaştı.
Brexit görüşmelerinde yeni tarih konusunda uzlaşıldı
image Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, İngiltere Başbakanı Theresa May'in yeni olası Brexit tarihlerini kabul ettiğini bildirdi.